درمان دندان قروچه و مشکلات دندانی آن

9

مشکل دندان قروچه وضعیتی است که فرد در طی آن دندان‌های خود را به شدت بهم فشرده کرده و یا بروی هم می‌ساید. این مشکل اغلب بدون آگاهی فرد مبتلا و معمولاً در شب و هنگام خواب اتفاق می‌افتد. با این حال برخی از افراد این عمل را در طول روز و بصورت یک عادت ناخودآگاه انجام می‌دهند. معمولاً افراد مبتلا به دندان قروچه، ناخن‌ها، مداد یا خودکار و همچنین لب‌ها و بخش داخلی لپ‌های خود را نیز می‌جوند.

دندان قروچه، ساییدن یکنواخت دندان‌های بالا و پایین بروی یکدیگر است که بدون تلاش آگاهانه‌ی فرد به اعمال فشار برای عقب و جلو کردن یا حرکت از پهلوی دندان‌ها انجام می‌شود. دندان قروچه بصورت آنچه اغلب در خواب (دندان قرچه شبانه) و یا در طول رانندگی، مطالعه و تمرکز، به عنوان سرگرمی انجام می‌شود، نه تنها به دندان‌ها آسیب می‌زند بلکه احتمال بروز مشکلاتی چون سر درد، اختلالات مفصل گیجگاهی، درد صورت، درد گوش و آشفتگی خواب را نیز افزایش می‌دهد.

اگر شما دندان درد، فک درد و یا حتی سردردهایی را پس از بیدار شدن از خواب و استراحت شبانه تجربه کرده‌اید، این امکان وجود دارد که شما نیاز به درمان دندان قروچه دارید .

برای رفع مشکلات ناشی از دندان قروچه مثل شکستگی دندان، لق شدن دندان، کوتاه و ساییده شدن دندان و دیگر مشکلات می‌توانید به متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم مراجعه کنید تا درمان‌هایی برای از بین بردن این عادت به شما پیشنهاد کنند و این مشکل را برطرف نمایند.

چرا برخی از افراد دندان قروچه می‌کنند؟


علت دقیق دندان قروچه کاملاً مشخص نیست. آثار این مشکل تقریباً برای مردان و زنان یکسان است و در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. باور بر این است که عواملی مرتبط با استرس و فاکتورهای عاطفی مانند اضطراب، خشم، درد و سَرخوردگی‌ با دندان قروچه‌های شبانه در ارتباطند. افرادی که زندگی پرمشغله‌ای دارند و یا افرادی که ذاتاً رقابت‌جو یا پرخاشگرند بیشتر در معرض ابتلا به دندان قروچه هستند. برخی اختلالات خواب می‌توانند دندان قروچه را افزایش دهند و در تمام موارد مصرف مشروبات الکلی آثار دندان قروچه را تشدید خواهد کرد.

چه کسانی در معرض ابتلا به دندان قروچه قرار دارند؟


دندان قروچه در زنان نسبت به مردان بیشتر رایج است و غالباً در موقع خواب بیشتر مشاهده می‌شود. در صورت بروز این مشکل در کودکان، در اکثر موارد خود به خود تا سن 14 سالگی از بین خواهد رفت و از آنجایی که آن‌ها هنوز در حال رشد هستند و آرواره‌های آن‌ها پهن‌تر خواهد شد، اثرات دندان قروچه در آن‌ها زیان‌آور نیست. البته این بدان معنا نیست که این عادت بد نباید ترک شود زیرا که می‌تواند به دندان‌ کودک آسیب برساند. بزرگسالانی که از مشکل دندان قروچه رنج می‌برند باید هرچه سریعتر به دنبال درمان آن باشند زیرا سهل‌انگاری در درمان این مشکل می‌تواند آثار زیان‌بارتری (مانند حساسیت، لق شدن دندان دائمی و از دست رفتن دندان) را نتیجه دهد.

آیا دندان قروچه می‌تواند مشکلاتی جدی را سبب شود؟


زمانی که ما غذا را می‌جویم، نیروی بسیار زیادی به بزرگی 175 پوند بر هر اینچ مربع، بر مواد غذایی بین دندان‌ها وارد می‌شود. شخصی که دندان قروچه می‌کند، در واقع عمل جویدن را بدون حضور مواد غذایی بین آرواره‌های خود انجام می‌دهد. نیروی وارده به دندان‌ها در این حالت تقریباً دو برابر قوی‌تر است. این مسئله می‌تواند آسیب‌های بسیاری را به دندان‌ها وارد کند که نمونه‌هایی از این آسیب‌ها عبارتند از: ترک خوردگی مینای دندان، ساییدگی و فرسودگی دندان، ایجاد ترک‌هایی مویی بروی دندان و آسیب به لثه‌ها.

دندان قروچه همچنین می‌تواند باعث درد و ناراحتی عضلات صورت و فک، گوش درد و سر درد پس از بیدار شدن از خواب در صبح شود. با گذشت زمان، این مشکل می‌تواند به حساسیت یا حتی از دست رفتن دندان‌ها و خارج شدن توازن آرواره‌ها نیز منجر شود.

10

چگونه می‌توان به دندان قروچه‌ی شبانه‌ی خود پی برد؟


از آنجایی که دندان قروچه عموماً در شب‌ها اتفاق می‌افتد، بسیاری از افرادی که به این عارضه دچارند، اصلاً اطلاعی در مورد مشکل خود ندارند. ممکن است شب‌ها افراد پیرامون فرد متوجه صدایی عجیب و آزاردهنده شوند یا ممکن است پزشک از آسیب‌های وارد شده به دندان این مشکل را حدس بزند. به هر حال دندان قروچه اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از آگاهی کامل برخوردار نیست، بر همین اساس علائمی وجود دارند که می‌توانند نشان‌دهنده‌ی این مشکل باشند، این علائم عبارتند از:

  • فک درد یا صورت دردهای صبحگاهی که در طول روز کاهش می‌یابند.
  • سر درد یا گوش دردهای صبحگاهی که در طول روز کاهش می‌یابند یا از بین می‌روند.
  • صدایی آزاردهنده که شب‌ها افراد پیرامون متوجه می‌شوند.
  • حساسیت دندان نسبت به سردی و فشار
  • آثار فرورفتگی دندان‌ها برروی زبان
  • سطح رویی دندان‌ها که در حال صاف شدن هستند.

چگونه می‌توان دندان قروچه را درمان کرد؟


مشکل دندان قروچه طی جلساتی حضوری و از طریق معاینات بالینی تشخیص داده می‌شود. در این معاینات ارزیابی کاملی از سلامت دندان، داروها و میزان فشارهای روانی، به عمل می‌آید. درمان این مشکل به علت آن وابسته است:

  • اگر به استرس و اضطراب مربوط شود، روش‌هایی برای تمدد اعصاب مانند مدیتیشن، نرمش‌های بدنی یا حتی جلسات مشاوره‌ی حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود.
  • اگر علت به اختلالات خواب مربوط باشد، استفاده از لوازم اکلوزال دندانی مانند نایت گارد دندان یا محافظ دندان ، برای محافظت از دندان‌ها و آرواره‌ها موقع خواب بسیار مفید خواهد بود.
  • اگر علت دندان باشد، درمان‌های اکلوزال و یا ارتودنسی دندان معمولاً راهگشا خواهد بود.

کسانی که دندان‌هایی نامرتب دارند، اگر دندان قروچه به دلیل مشکل دندانی خاصی ایجاد شده باشد، می‌توانند به دندانپزشک مراجعه کنند. در صورتی که دندان قروچه به مشکلاتی مانند حساسیت دندانی، شکستگی دندان‌ها و یا ناتوانی در جویدن صحیح منجر شده باشد، دندانپزشک با پر کردن دندان‌ها یا استفاده از ونیرهای سرامیکی (لمینیت دندان) به عنوان روکش دندان، به ترمیم دندان‌ها اقدام می‌کند.

مصرف برخی داروها، به خصوص شل‌کننده‌های عضلانی قبل از خواب، می‌تواند بسیار مفید باشد. هرچند، این شیوه‌ی درمانی برای همیشه موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

برای پیشگیری از دندان قروچه چه می‌توان کرد؟


اگر فکر می‌کنید که به مشکل دندان قروچه دچار شده‌اید، بسیار ضروریست که هر چه سریعتر برای تشخیص و رسیدگی بهتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشکان معمولاً می‌توانند مشکل دندان قروچه را تشخیص دهند و آسیب‌های ایجاد شده را درمان کنند.

دندانپزشک شما و یا متخصص عمومی جهت درمان دندان قروچه  ممکن است استفاده از نایت گارد را به شما پیشنهاد دهد. نایت گارد، پوششی پلاستیکی است که برروی دندان‌ها قرار می‌گیرد و مانع از برخورد آرواره‌ها بهم و ایجاد دندان قروچه در شب می‌شود. روش‌های فیزیکی دیگری نیز برای جلوگیری از دندان قروچه وجود دارند که کمتر رایج هستند. بسیاری از افراد مبتلا به دندان قروچه، از استرس بالایی رنج می‌برند. کمک گرفتن از پزشک خانواده برای مقابله با استرس، می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش احتمال بروز این مشکل باشد.