لامینت یا ونیر سرامیکی و کامپوزیت دندان چیست؟ هزینه و قیمت

Great-Sgg

لامینت (ونیر) پوسته‌های بسیار باریکی از سرامیک (پرسلن) یا مواد رزین کامپوزیت است که روی دندان قرار داده می‌شود. این عمل با بی‌حسی موضعی بسیار جزیی یا حتی بدون بی‌حسی انجام می‌شود و انتخابی ایده‌آل برای زیبا ساختن دندان‌های پیشین محسوب می‌شود. از لامینت دندان برای پوشاندن تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود تا دندان‌ها دوباره سفید و طرح لبخند زیبا شود. تقبل هزینه لمینت دندان برای بسیاری از بزرگسالان تمایلی به استفاده از بریس‌ها، یا دستگاه‌های ارتودنسی نداشته و نمی‌خواهند برای صاف کردن دندان‌هایشان وقت و هزینه صرف کنند ، مناسب است . اما برای کسانی که می‌خواهند اکلوژن‌شان را اصلاح کنند، ارتودنسی ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد. ارتودنسی راه بسیار خوبی برای اصلاح مشکلات بایت و برخی مشکلات زیبایی دندان‌ها است. البته، اگر مشکل بایت ندارید و تنها می‌خواهید لبخند زیباتری داشته باشید، ارتودنسی سریع بهترین گزینه برای شما است.این یکی از برجسته‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده در ارتودنسی سریع است. ونیرهای پروسلینی، پوسته‌های سفارشی نازکی از جنس پروسلین هستند که (پس از کمی آماده‌سازی دندان‌ها) به دندان‌های موجود متصل می‌شوند. این ونیرها، ابزار ترمیمی با دوامی هستند که می‌توانند رنگ، شکل و اندازه دندان‌هایتان را عوض کنند. ونیرهای پروسلینی عموماً بر بالای دندان‌های جلویی بالا، و گاهی اوقات، دندان‌های جلویی پایین، قرار می‌گیرند.ارتودنسی سریع می‌تواند تنها برای دندان‌های بالا یا برای هر دو ردیف بالا و پایین انجام شود. هزینه ارتودنسی سریع با توجه به تعداد دندان‌های مورد درمان و نوع ونیر مورد استفاده تعیین می‌شود.

در کلینیک دندانپزشکی محتشم اصفهان، متخصصان ما برای بهبود زیبایی دندان شما و طراحی لبخند از ونیر استفاده می کنند. با توجه به بهره‌گیری از دندان پزشکان با تجربه و دلسوز، استفاده از فناوری های نوین، کیفیت خدمات و مواد استفاده شده، کلینیک دندانپزشکی محتشم یکی از مراکز دندانپزشکی ممتاز در اصفهان و ایران در زمینه زیبایی دندان است. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 36252573 (031) یا 36274484 (031) تماس بگیرید یا از طریق فرم مشاوره پرسش خود را با ما در میان بگذارید.

مزیت لامینت


لمینت دندان در بسیاری موارد جایگزینی فوق العاده برای تاج دندان محسوب می‌شود و در مقایسه با تغییر رنگ، اندازه یا شکل دندان رویکردی محافظانه‌ تر و نگهدارنده‌تر است. لامینت دندان عیب‌های نامطلوبی مانند لک شدن دندان در اثر مصرف تتراسایکلین و آسیب دیدگی دندان در اثر صدمه دیدن یا عصب‌کشی (عمل روت ـ کانال) را می‌پوشاند. این نوع روکش‌ دندان برای پوشاندن پرکردگی‌های تغییر رنگ داده دندان‌های پیشین و نیز برای بیمارانی که فاصله بین دندان‌های جلویی‌شان زیاد است یا دندان‌هایشان پوسیده یا لب پر شده است، مناسب هستند. لمینیت دندان، راه حلی با ماندگاری بالا است که در صورت صحیح انجام شدن طول عمر قابل ملاحظه‌ای دارد.

شیوه انجام عمل


کل این روش درمانی، تشخیص، برنامه‌ریزی درمانی، آماده سازی و قرار دادن لامینت حداکثر سه جلسه زمان می‌برد.
فعال بودن بیمار در فرایند طراحی لبخند بسیار مهم است. بنابراین باید زمان لازم را به این عمل اختصاص دهید، محدودیت‌های اصلاحی عمل را بشناسید. اگر احساس کردید که پس از یک جلسه مشاوره هنوز موارد مبهمی باقی مانده و اهداف عمل اصلاح طرح لبخند را به طور کامل درک نکرده‌اید، از دندانپزشک بخواهید تا جلسه مشاوره دیگری نیز داشته باشید.
دندان‌ها در آماده سازی برای گذاشتن لامینت اندکی، معمولاً حدود نیم میلی متر تحت بی‌حسی، تراشیده می‌شود تا فضای اندکی برای لامینت ایجاد شود. گذاشتن لامینت‌های کامپوزیت دندانی رزینی معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود. دندانپزشک پس از آماده کردن دندان به دقت کامپوزیت دندان را روی دندان می‌زند و شکل می‌دهد. اما برای لامینت سرامیکی از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود، سپس قالب برای تهیه لامینت به لابراتوار فرستاده می‌شود که معمولاً چند روز زمان می‌برد. اگر شکل ظاهری دندان‌ها بسیار ناخوشایند باشد، لامینت موقتی بر روی دندان گذاشته می‌شود که البته بیمار باید هزینه لامینت دندان موقتی را جدا از لامینت دائمی پرداخت کند.
دندانپزشک پس از آماده شدن لامینت سرامیکی، لامینت‌ها را یک به یک روی دندان‌ها می‌گذارد تا اندازه بودن آنها و متناسب بودن رنگشان را بررسی کند. به علاوه دندانپزشک از بیمار می‌خواهد تا نتیجه قالب‌گیری را ببیند و نظر خود را در مورد رنگ آن بیان کند؛ چون در این مرحله می‌توان رنگ لامینت را با سایه‌دار کردن سیمان دندان مورد استفاده تغییر داد، اما امکان تغییر رنگ پس از به کار بردن سیمان دندان وجود ندارد. برای قرار دادن لامینت، دندان با مواد شیمیایی خاصی تمیز می‌شود تا روکش به خوبی به دندان بچسبد. پس از قرار دادن سیمان مخصوص بین دندان و لامینت، با تاباندن پرتو نور سیمان دندان سفت می‌شود.

نگهداری


عادت کردن به دندان‌های "جدید" با شکل و اندازه متفاوت یک یا دو هفته زمان می‌برد. هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. دندانپزشک پس از سپری شدن یک یا دو هفته از بیمار می‌خواهد تا برای معاینه به مطب مراجعه کند.

انتظارهای واقع بینانه


لامینیت دندان شباهت بسیاری به دندان‌های طبیعی دارد و برای پوشاندن تغییر رنگ و زردی دندان بکار برده شده است  ، اگرچه جایگزین کاملی محسوب نمی‌شود. بعید نیست در معاینه دقیق متوجه شوید که رنگ لامینت‌ ونیر دندان اندکی با یکدیگر متفاوت است، همان طور که تمام دندان‌های طبیعی نیز همرنگ نیستند. در هر حال این عمل باعث می‌شود لبخندی زیباتر و اعتماد به نفسی بالاتر داشته باشید. درمورد عوارض هم باید گفت: عوارض لامینت دندان بسیار کم است و از این بابت ججای نرانی نیست.

انتخاب لامینت سرامیکی یا کامپوزیتی


استحکام و طول عمر شاخص‌ترین تفاوت بین لامینت‌های سرامیکی و ونیر کامپوزیت است. لامینت‌های کامپوزیت دندان به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تهیه می‌شوند؛ روش غیرمسقیم زمانی است که پس از به دست آمدن تصوری کلی در مطب، لابراتوار موادی را تولید می‌کند که در جلسه دوم در جای خود قرار داده می‌شود. لامینت‌های سرامیکی نیز به طور غیرمستقیم تهیه می‌شوند.
کامپوزیت ونیر مستقیم در یک جلسه روی دندان قرار داده می‌شود و به شکل مناسب درآورده می‌شود. ویژگی‌های هر یک را می‌توان به اختصار این گونه بیان کرد:

لامینت‌های کامپوزیتی

  • با پلاستیک یا رزین طراحی شده
  • بیشتر لک شدن آن به دلیل متخلخل بودن و جذب آب
  • ضرورت پولیش در دفعات متعدد برای طبیعی به نظر رسیدن
  • نگهدارنده‌تر بودن عمل قرار دادن کامپوزیت نسبت به لامینت سرامیکی (در این روش کاهش و تراش دندان کمتر انجام می‌شود.)

لامینت‌های سرامیکی

  • به دست آوردن زیباترین نتیجه ممکن در دندانپزشکی زیبایی ـ شباهت فراوان به دندان طبیعی
  • لک نشدن به دلیل تخلخل نداشتن پس از لعاب دادن سرامیک
  • پیچیده‌تر بودن عمل و در نتیجه گرانتر بودن آن
  • دوام بیشتر

هزینه


هزینه کامپوزیت دندان و لامینت دندان به کیفیت مواد استفاده شده، شدت آسیب دیدگی و درمان لازم و مهارت/ تجربه دندانپزشک در این زمینه بستگی دارد. بنابراین قیمت کامپوزیت ونیر برای افراد متفاوت است. لازم به ذکر است که کلینیک محتشم طرف قرارداد با سازمان ها و بیمه های مختلف می باشد. علاوه بر این می توانید تعرفه های خدمات دندانپزشکی این کلینیک را مشاهده کنید.

ما مشتاقانه منتظر پاسخگویی به پرسش‌های شما هستیم، بنابراین با مراجعه به فرم مشاوره و یا تماس با شماره 36252573 (031) یا 36274484 (031) درخواست تنظیم وقت مشاوره کنید و به این ترتیب نخستین گام را در راه افزایش اعتماد به نفس ناشی از داشتن لبخندی رویایی بردارید.