پر کردن و ترمیم دندان با کامپوزیت و مواد همرنگ

woman-smiling-600x267

ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم شهر اصفهان انواع مختلفی از خدمات پر کردن دندان را ارائه می‌دهیم. پر کردن دندان یک عمل ترمیمی است که برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده از پوسیدگی انجام می‌شود. گاهی اوقات از دست دادن مینای یک دندان باعث حساس شدن آن دندان می‌شود و برای تسکین ناراحتی آن به استفاده از پرکننده دندان نیاز خواهد بود.  
در طول معاینات عادی دندان پزشک ، پوسیدگی‌ها و حفره‌های دندان را به سرعت مشخص میکند و پس از تشخیص، دندانپزشک بخش‌های پوسیده را برمی‌دارد، ناحیه درگیر را تمیز می‌کند و حفره را با یک پرکننده طلایی، سرامیکی (چینی)، کامپوزیت دندان یا آمالگام پر می‌کند. پر كردن دندان با كامپوزيت یا آمالگام راه دسترسی باکتری‌ها به داخل دندان را مسدود کرده و از پوسیدگی بیشتر آن جلوگیری می‌کنند. کامپوزیت و باندینگ دندان (ترمیم دندان با مواد پر کردن دندان همرنگ) روشی است که برای ترمیم دندان‌های ترک خوره، شکسته یا لب پر شده، بستن فاصله بین دندانها، هم اندازه و مرتب کردن دندان‌ها، پوشاندن لکه‌های روی دندان و زیباتر ساختن لبخند انجام می‌شود. از عوارض ترمیم دندان با این مواد می توان به حساس شدن دندانها اشاره کرد که بسته به شرایط، ممکن است یک روز تا چند ماه این حساسیت ادامه داشته باشد. معمولا عوارض کامپوزیت دندان کم است و درمورد قیمت کامپوزیت دندان، نکته قابل توجه این است که هزینه کامپوزیت دندان با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.  در مواقع خرد شدگی دندان ،زردی و بد رنگی دندان ، شکستگی دندان‌ ، بدشکلی دندان ، فاصله بین دندان‌ها ، دندان‌های کج و نامرتب و  فرسودگی دندان از کامپوزیت دندان برای اصلاح مشکلات استفاده میگردد . هزینه کامپوزیت دندان و لامینت دندان به کیفیت مواد استفاده شده، شدت آسیب دیدگی و درمان لازم و مهارت/ تجربه دندانپزشک در این زمینه بستگی دارد. بنابراین قیمت کامپوزیت دندان برای افراد متفاوت است. لازم به ذکر است که کلینیک محتشم طرف قرارداد با سازمان ها و بیمه های مختلف می باشد. علاوه بر این می توانید تعرفه های خدمات دندانپزشکی این کلینیک را مشاهده کنید.

گاهی اوقات پر کردن با پرکننده برای ترمیم دندان کفایت نمی‌کند و باید از بریج یا روکش، ایمپلنت دندان، عصب‌کشی نیز استفاده شود و باید نزد متخصص ایمپلنت، ارتودنسی و دندانپزشک مراجعه نمود. دندانپزشک می‌تواند با چکاپ مرتب دندان‌هایتان هرگونه مشکلی را به سرعت تشخیص داده و از نیاز به ایمپلنت، ارتودنسی واعمال دیگر پرهزینه‌تر (ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی) جلوگیری کند.ممکن است بعد از انجام مراحل پر کردن دندان ، دندان نباز به روکش از جنس  لامینت دندان داشته باشد . سیم کشی دندان شامل استفاده از وسایلی است که بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا آنها را حرکت دهند. برای بیشتر ما، سیم‌کشی متداول‌ترین روش جهت دستیابی به دندان‌های مرتب است. ونیر و لامینت دندان به افراد کمک می‌کند طرح لبخند خود را اصلاح کرده و به ظاهر دلخواه در این رابطه دست پیدا کنند. جلسه مشاوره برای این درمان پیچیده نیست و معمولاً به سرعت کامل می‌شود. هزینه برخی از انواع این درمان به نسبت بالا است، اما اکثر دندانپزشک ها با ارائه برنامه‌های پرداخت منعطف، امکان پرداخت هزینه‌های این درمان را در طول یک دوره زمانی برای فرد فراهم می‌نمایند. این شرایط به معنی این است که اکثر افراد می‌توانند با استفاده از طرح‌های تامین مالی مناسب، بدون وارد شدن فشار هزینه درمان خود را برای اصلاح طرح لبخند و اصلاح لبخند لثه ای پرداخت نمایند. جدا از صاف کردن دندان‌ها، سیم‌ کشی‌ها به منظور بهبود نحوه‌ی قرار گرفتن فک بالا و پایین استفاده می‌شوند. انجام سیم‌کشی جهت حرکت دندان‌ها تخصص ارتودنسی است که مطالعه‌ای جهت درمان نامرتبی دندان‌ها می‌باشد. درمان ارتودنسی از طریق سیم‌کشی به دلایل زیبایی و بهبود عملکرد از طریق اصلاح نحوه قرارگیری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم‌ کشی شامل وسایلی است که به دندان‌ها متصل می‌شوند. این ابزار معمولاً شامل براکت‌هایی که به دندان‌ها وصل می‌شوند و سیم فلزی که از بین براکت‌ها عبور داده می‌شود، هستند. سیم‌های فلزی محکم شده و در کنار براکت‌ها باعث حرکت دندان‌ها به موقعیت مورد نظر می‌گردند.

همین حالا برای پر کردن دندانتان نوبت بگیرید

رزرو آنلاین نوبت در کلینیک دندانپزشکی محتشم

ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم کیفیت کار خود را تضمین کرده و مفتخریم که می‌توانیم خدمات دندانپزشکی را به شکلی بی‌نظیر و در جوی سرشار از اعتماد و اطمینان ارائه دهیم. همچنین، در تمامی مراحل، درمانتان با دقت انجام خواهد گرفت و تضمین می‌کنیم که از اولین لحظه ورودتان به کلینیک ما بهترین خدمات دندانپزشکی را دریافت خواهید کرد.  

مزایای پر کردن دندان


•    پرکردن دندان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی دندانپزشکی است.
•    می‌توان در یک جلسه پوسیدگی دندان‌ها را ترمیم کرد.
•    نه در طول درمان و نه بعد از آن هیچ دردی وجود ندارد.
•    هم مواد جدید (کامپوزیت ونیر دندان) و هم موادی که استفاده از آن‌ها بیش از صد سال قدمت دارد، در طولانی مدت به خوبی دوام می‌آورند.‌
•    پرکردگی دندان‌ها با رزین کامپوزیتی ظاهر بسیار خوشایندی داشته و غیرقابل تشخیص است.
•    به صرفه است.

روش‌های پر کردن دندان


پرکننده های آمالگام

2

آمالگام آلیاژی از جیوه و فلزات مختلف است که بعداز تقبل قیمت پر کردن دندان از آن برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. معمولاً این آلیاژ متشکل از جیوه، نقره، قلع، مس و سایر فلزات کمیاب است. البته اخیراً میزان استفاده از آن قدری کم شده است. دغدغه‌های موجود در زمینه زیبایی طرح لبخند، آلودگی محیط زیست، سلامت و همچنین فراوان شدن مواد کامپوزیت دندانی که از نظر کیفی بهتر و قابل‌اطمینان‌تر هستند، همگی از دلایل این کاهش می‌باشند. 

پرکننده های کامپومر

3
این مواد ترکیبی از رزین‌های کامپوزیتی و فن‌آوری یونومر شیشه‌ای هستند. البته پایه آن‌ها همان رزین‌های کامپوزیتی است. این مواد از فیلرهای یونومر شیشه‌ای محکم‌تر هستند و در عین حال به اندازه آن‌ها فلوراید آزاد نمی‌کنند.

پرکننده های سرامیکی

4
یک اینله یا انله سرامیکی، یک ترمیم غیرمستقیمِ متشکل از یک جامد یکپارچه است که در دندان جا داده شده و با سیمان دندانی در جایش محکم می‌شود. در جاهایی که از ترمیم سرامیکی استفاده می‌شود، می‌توان مرز بین دندان و ترمیم را طوری پرداخت و پولیش کرد که احتمال پوسیدگی مجدد دندان به حداقل برسد. برعکس، خمیرهای فیلر کامپوزیتی مستقیم در هنگام سفت شدن چند درصدی کاهش حجم می‌دهند. این وضعیت می‌تواند باعث بروز خستگی جمع‌شدگی  و در موارد نادری باعث فاصله افتادن بین دندان و پرکننده و شکستگی‌ آن‌ها شود. هر چند که در سال‌های اخیر کامپوزیت‌ها بهتر شده‌اند اما استفاده از اینله‌های یکپارچه (غیرکامپوزیتی) از این مشکل جلوگیری می‌کند.

پرکننده های طلایی

5
پرکننده های طلایی دوام و جلوه خوبی دارند و باعث ساییدگی بیش از حد دندان‌های ردیف مقابل نمی‌شوند. این پرکننده ها، سال‌ها به عنوان معیار سنجش مواد پر کننده دندان شناخته می‌شدند. پیشرفت‌های اخیر در زمینه مواد سرامیکی و تمرکز مصرف کنندگان بر زیبایی دندان‌های پر شد باعث شده است که تقاضا برای پرکننده های طلایی کاهش و برای کامپوزیت‌های پیشرفته و روکش‌ها و ونیرهای سرامیکی افزایش پیدا کند.

پرکننده های کامپوزیتی

6
رزین‌های کامپوزیتی دندان انواعی از رزین‌های مصنوعی هستند که در دندانپزشکی از آن‌ها به عنوان مواد ترمیم یا چسب استفاده می‌شود. رزین‌های مصنوعی به عنوان مواد ترمیم رشد و تکامل پیدا کرده‌اند زیرا آن‌ها حل نمی‌شوند، زیبا هستند، نسبت به آب حساس نیستند، به راحتی شکل می‌گیرند و قیمت معقولی دارند. برعکس آمالگام که در اصل فقط یک حفره را پر می‌کند و برای باقی ماندن باید به روشی در درون حفره دندان نگه‌داشته شود، ترمیم های کامپوزیتی هنگامی که با تکنیک‌های اتصال به عاج و مینای دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث می‌شوند که دندان تقریباً یکپارچگی فیزیکی اولیه‌اش را به دست آورد.

پرکننده های یونومر شیشه‌ای

7
یونومر‌های شیشه‌ای حاوی فلوراید بوده و آن را آزاد می‌کنند، که این کار به جلوگیری از پوسیدگی‌ها بسیار کمک می‌کند. به علاوه، می‌توان با استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید، یونومرهای شیشه‌ای که فلورایدشان آزاد می‌شود را با فلوراید شارژ کرد. بنابراین، می‌توان با تقبل هزینه ترمیم دندان ، از آن‌ها به عنوان یک روش درمانی برای افرادی که احتمال پوسیدگی دندان‌هایشان بالا است استفاده کرد. ترکیبات جدید یونومرهای شیشه‌ای که حاوی رزین‌های سخت شونده با نور هستند نتیجه بسیار زیباتری دارند، اما به خوبی یونومرهای شیشه‌ای معمولی فلوراید آزاد نمی‌کنند.
جلوه این پرکننده ها به خوبی جلوه پرکننده های رزینی نیست. با این حال، این مواد در کل مواد مناسبی برای استفاده در پوسیدگی‌های ریشه و درزگیری بوده و برای دندان‌های شیری هم به خوبی جواب می‌دهند.

بسیاری از بیماران برای تعویض پرکننده های (آمالگام) نقره‌ای قدیمی به کلینیک ما مراجعه می‌کنند. آمالگام ماده‌ای است که وقتی اکسیده می‌شود رنگ آن از نقره‌ای به سیاه تغییر می‌کند، که جلوه چندان خوشایندی ندارد.‌ هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد هنگامی که می‌خندد یا دهانش را باز می‌کند روی دندان‌های آسیابش نقطه‌های سیاه دیده شوند. هر چند که پرکننده های آمالگام می‌توانند مانند یک اینله عمل نموده و منطقه بزرگی را پر کنند، اما بسیاری از مردم می‌خواهند آن‌ها از دهانشان برداشته شوند زیرا این پرکننده ها جیوه دارند. امروزه افراد به خاطر دغدغه‌هایی که در زمینه بهبود وضعیت سلامتشان دارند سعی می‌کنند که تمام موادی که احتمال مسموم کنندگی دارند را از زندگی خود حذف کنند. ما می‌توانیم فیلرهای آمالگام را بدون هیچ خطری برداشته و به جای آن‌ها دندان‌هایتان را با فیلرهایی از جنس کامپوزیت‌های رزینی یا در بعضی مواد با اینله یا انله‌های رزینی یا سرامیکی پر کنیم.

هزینه‌ها


معمولا هزینه پر کردن دندان بسته به عوامل مختلفی از جمله اندازه پرکننده مصرفی و گستردگی پوسیدگی متغیر است. دندانپزشک، پیش از انجام درمان بررسی می‌کند که به چه نوع درمانی نیاز دارید و بر همین اساس، کارکنان ما اطلاعاتی در مورد هزینه‌های ونیر دندان و همچنین گزینه‌های موجود را در اختیارتان می‌گذارند تا مطمئن شوند که هزینه خدمات دندانپزشکی مورد نیازتان با بودجه‌تان متناسب باشد. می توانید برای اطلاع دقیق از هزینه پر کردن دندان با همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم تماس حاصل فرمایید. همچنین کلینیک محتشم طرف قرارداد با سازمان و بیمه های مختلف می باشد. علاوه بر این می توانید تعرفه های این کلینیک را مشاهده کنید. 

همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم خوشحال می‌شوند که به هرگونه پرسش شما در زمینه پر کردن دندان پاسخ بدهند. برای اطلاعات بیشتر یا گرفتن نوبت با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید در این کلینیک برای پرکردن فرم مشاوره اقدام کنید.