آشنایی با ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

بریس اینویزیلاین  روش ارتودنسی جدید و تقریباً نامرئی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها است که در آن از پلاک‌های شفاف، متحرک و راحت استفاده می‌شود. مجموعه پلاک‌های ارتودنسی نامرئی با بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی رایانه‌ای و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. این پلاک‌های شفاف هر دو تا سه ماه یک بار عوض می‌شود و دندان‌ها به تدریج به سمت موقعیت صحیح حرکت داده می‌شود. پلاک را می‌توان به راحتی از دهان خارج کرد تا مسواک زدن و غذا خوردن راحت‌تر شود.

ارتودنسی نامرئی چیست؟


ارتودنسی نامرئی چیست؟

بریس اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی در سال 1999 توسط تکنولوژی الاین ابداع شد. وسایل متحرک ارتودنسی از مجموعه پلاک‌های پلاستیکی شفاف نامرئی تشکیل می‌شود که به خوبی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و آنها را به تدریج به سمت موقعیت دلخواه حرکت می‌دهند. اینویزیلاین امروزه به دلیل ارائه پلاک‌های متحرکی با ضخامت کمتر از یک میلی متر برند پیشرو و شناخته شده‌ای در زمینه وسایل ارتودنسی دندان است. این پلاک‌ها از بریس‌های تشکیل شده از سیم و براکت بسیار زیباتر هستند و گزینه مناسب‌تری برای درمان انواع نامرتبی‌های جزیی و ردیف کردن دندان به شمار می‌روند.

روش درمان ارتودنسی با استفاده از پلاک های نامرئی به چه صورت است؟


همان طورکه گفته شد، پلاک های نامرئی با استفاده از کامپیوتر و با تصویربرداری سه بعدی در لابراتوارهای خاص و منحصرا با توجه به وضعیت دندانی بیمار تهیه می شوند. هر یک از این پلاک ها برای مدت چند هفته در دهان بیمار قرار می گیرد و پس از اینکه فشار کنترل شده پلاک ها، با نیروی خود وضعیت قرار گیری دندان ها را کمی تغییر داد، از پلاک های جدیدی (بسته به وضعیت جدید قرار گرفتن دندان ها) استفاده می شود. این درمان، در نهایت نیز دندان های زیبا و مرتب را برای بیمار به ارمغان خواهد آورد.

طول درمان ارتودنسی نامرئی


 به طور معمول می توان گفت ارتودنسی نامرئی به بازه زمانی 9 الی 18 ماهه (با توجه به سنین مختلف) نیازمند خواهد بود و در این مدت دست کم 18 الی 30 نوع پلاک عوض خواهد شد. اگر چه که نمی توان این بازه زمانی و تعداد پلاک را به طور ثابت برای همه بیماران در نظر گرفت و شرایط درمان، بسته به وضعیت دهان و نامرتبی دندان هر فردی، متفاوت خواهد بود.

انواع ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی‌ نامرئی سه گونه است که در همه آنها یک پلاستیک شفاف جهت صاف کردن دندان‌ ها به کار رفته است.

ارتودنسی نامرئی کامل

این انتخاب برای ارتودنسی کامل است که ترمیم آنها مدت زمان درمانی ۱۲ تا ۲۴ ماهه را می خواهد.

ارتودنسی نامرئی نوجوانان

این انتخاب ویژه نوجوانان است و یک نقطه آبی دارد که به آنها نشان می‌ دهد که ارتودنسی خود را چه مدت استفاده کرده اند. در این انتخاب، برای جایگزین کردن بریج هایی که در طول درمان مفقود می‌ شوند، ۶ ست ارتودنسی جایگزین هم گذاشته شده است.

ارتودنسی نامرئی سبک

این انتخاب برای کسانی که ۶ دندان جلویی نامرتب دارند مناسب است و در مدت ۶ ماه به نتیجه می رسد.

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی


مزایا

بسیاری از مشکلات ارتودنسی از جمله شلوغی دندانها ، دندان های با فاصله ، کراس بایت ، اور بایت و اپن بایت و غیره را می توان بااین روش درمان کرد.

 • مهمترین مزیت اینویزیلاین نامرئی بودن آن است.
 •  استفاده ی راحت و تاثیر کمتر روی فعالیت های روزانه.
 • تحریک کمتری برای دندان، لثه, مخاط دهان و گونه ایجاد می کند.
 • دندان ها را می توان به حالت نرمال مسواک زد و نخ دندان کشید ولی در روشهایی که براکت فلزی وجود دارد مسواک زدن مشکل تر است.
 • ساخت پلاک های اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف چگونه است ؟

معایب ارتودنسی نامرئی


 با اینکه ارتودنسی نامرئی دارای مزیت است دارد اما با این حال بدون مشکل هم نیست. برخی از مشکلات ارتودنسی نامرئی عبارت است از:

 1. با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد. و احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.
 2. بعضی از ناهنجاریهای دندانی فکی شدید و اسکلتال ( استخوانی) با این روش قابل حل نیست.
 3. هزینه ارتودنسی نامرئی از مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر است.

مراقبت‌های حین درمان ارتودنسی نامریی یا اینویزیلاین


مراقبت های حین درمان

پلاک ها را می توان با مسواک زدن و شستن با آب ولرم تمیز کنید. مسواک زدن محکم ممکن است سبب خش انداختن روی پلاک و آشکارتر شدن آن گردد. در حالتی که پلاک داخل دهان هست از خوردن غذا، جویدن آدامس و سیگار کشیدن بپرهیزید. این امر سبب تغییر رنگ و یا تغییرشکل ردیف کننده خواهد شد. نوشیدن مایعات غیر از آب در حضور پلاک داخل دهان توصیه نمی‌گردد. یک پلاک شکسته، تغییرشکل یافته یا گم شده باعث اخلال در روند صحیح حرکت دندان‌ها می‌گردد. اگر پلاکی ظرف کمتر از ده روز بشکند یا گم شود، از ردیف کننده قبلی استفاده کنید و از طریق تماس با مطب درخواست تهیه پلاک جدید نمایید. اگر پلاک برای بیش از ۱۱ روز داخل دهان گذاشته شده است می‌توانید بجای آن پلاک بعدی را استفاده کنید.

چنانچه در حال درمان با استفاده از پلاک های شفاف اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) هستید لازم است چند نکته را بدانید.

 1. قبل از استفاده از پلاک ها آن ها را با آب بشورید
 2. از پلاک هایتان به خوبی مراقبت کنید تا آسیب نبینند و یا آن ها را گم نکنید
 3. روزانه بین 20 تا 22 ساعت باید از پلاک هایتان استفاده کنید
 4. هنگام استفاده از پلاک ها می توانید آب ولرم و یا خنک بنوشید
 5. قبل از نوشیدن مایعات گرم و یا خوردن مواد غذایی پلاک ها را از دهانتان خارج کنید

اهمیت براکت شفاف در درمان ارتودنسی


 هدف نهایی از تمام مراقبت‌های درمانی، حفظ دندان بندی طبیعی بیمار برای تمام طول عمر است. فواید براکت شفاف چیزی فراتر از صرفاً ایجاد زیبایی لبخند است. براکت شفاف فرصتی برای افراد بزرگسال فراهم می‌کند تا بتوانند با درمان ارتودنسی دندان‌های خود را به موقعیت و وضعیت سالم هدایت نمایند. بیشتر افراد به علت نازیبایی سیستم براکت معمولی (فلزی) حاضر به تحمل درمان ارتودنسی نیستند.

با این حال باید توجه داشته باشید براکت شفاف یا نامرئی برای همه افراد مناسب نیست. برای این که بدانید آیا براکت شفاف برای شما مناسب است یا خیر، باید به ارتودنتیست مراجعه کنید.

مقایسه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی


مقایسه ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی فلزی

ارتودنسی نامرئی برای اصلاح بعضی از مشکلات پیچیده بایت یا نامرتبی‌های دندان مناسب نیست. ارتودنسی فلزی (براکت و سیم فلزی قدیمی) برای درمان اختلال‌های پیچیده توصیه می‌شود. اگرچه ارتودنسی فلزی به اندازه اینویزیلاین زیبا نیست، اما بریس‌های فلزی امروزی کوچکتر، نامشخص‌تر و کارآمدتر هستند. این بریس‌های براکت و سیمی جدیدتر اختلال‌ها را سریع‌تر از بریس‌های قدیمی درمان می‌کنند. فقط متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین روش درمان را تعیین کند و روش‌های جایگزین مناسب را توصیه کند.

اگر ارتودنسی نامرئی مناسب نباشد، ارتودنسی فلزی برای اصلاح مشکلات زیر کارآمد خواهد بود:

 • به هم فشردگی یا فاصله دار بودن دندان‌ها در حالتی که فاصله یا همپوشانی دندان‌ها بیش از 5 میلی لیتر باشد.
 • انحراف فک و اختلال‌های اسکلتی
 • ناهمخوانی‌ها و اختلاف‌های مربوط به ارتباط فک‌ها یا روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (چگونگی روی هم قرار گرفتن مفاصل فکی بالا و پایین و عضله‌های فک)
 • چرخش شدید دندان‌ها
 • اپن بایت در جلو و عقب دهان
 • کج بودن شدید دندان‌ها
 • چند دندان غائب در فک بالا یا پایین

هزینه ارتودنسی نامرئی


 شکی نیست که هزینه ارتودنسی یکی از عامل‌های تاثیرگذار بر تصمیم گیری درباره شروع درمان و محل انجام آن است. هزینه ارتودنسی نامرئی به حق الزحمه متخصص، شدت مشکل و طرح درمان بستگی دارد. حق مشاوره دندانپزشکان نیز متغیر است. برخی کلینیک‌ها و دندانپزشکان مشاوره و ارزیابی مناسب بودن ارتودنسی نامرئی را رایگان انجام می‌دهند.

به علاوه پزشکان طرح‌های متفاوتی را برای پرداخت هزینه درمان پیشنهاد می‌کنند و عموماً لازم نیست که کل هزینه یکجا پرداخت شود. اگر بیمه هزینه درمان ارتودنسی را بپردازد، ارتودنسی نامریی نیز به همان اندازه ارتودنسی فلزی تحت پوشش قرار می‌گیرد.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post