پروتز ثابت و متحرک دندان : انواع آن

yy

پروتز دندان مجموعه‌ای از دندان‌های مصنوعی است که با نوار فلزی یا پلاستیکی به گونه‌ای به هم متصل می‌شوند که کاملاً اندازه دهان بیمار باشد. پروتز دندان وظیفه بازیابی عملکرد سیستم استوماتوگناتیک (شامل دهان، فک‌ها و ساختارهای نزدیک مرتبط) را بر عهده دارد، که از طریق قرار دادن پروتز ثابت، متحرک و نیمه متحرک ممکن می‌شود. هدف نهایی به ارمغان آوردن تعادلی عملکردی هم از نظر زیبایی طرح لبخند و هم از نظر فیزیولوژیکی است. از دست دادن یک یا چند دندان تغییرهایی را در چهره فرد ایجاد می‌کند و اختلال‌های آواشناختی یا جویدن را به دنبال دارد. نبود یک یا چند دندان را می‌توان با پروتزهایی مانند بریج‌های دندانی، دندان مصنوعی متحرک (دندان مصنوعی اسکلتی یا نیمه آکریلیک) یا با استفاده از ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت جبران کرد. اگر تنها یک جفت دندان از دست رفته باشد، ایمپلنت دندان مناسبترین روش خواهد بود. در واقع با روش های زیبایی دندان نظیر  انجام ارتودنسی بزرگسالان و کودکان، بریج، ایمپلنت دندان و ... میتوان دندان هایی صاف و مرتبی داشت.

متخصصین باتجربه کلینیک دندانپزشکی محتشم شرایط و اهداف بیمار را به دقت بررسی می‌کنند و بیمار را در انتخاب سیستم جایگزین مناسبی که پاسخگوی نیازها و انتظاراتشان باشد یاری می‌دهند. برای تنظیم وقت مشاوره با شماره های 36252573  (031)  یا 36274484  (031) تماس بگیرید

انواع پروتزهای دندانی: کامل یا جزیی


پروتزهای کامل

این دندان‌های مصنوعی با هدف جایگزینی تمام دندان‌های کشیده شده‌ی دو سمت استخوان گونه طراحی می‌شوند. این نوع پروتز دندان به گونه‌ای ساخته می‌شود که بتوان آن را یک ماه پس از کشیدن دندان‌ها در دهان گذاشت.

  • دندان مصنوعی کامل متعارف را تنها پس از کشیدن تمام دندان‌ها و التیام کامل بافت‌های لثه می‌توان در دهان قرار داد که معمولاً چند ماه زمان می‌برد.
  • دندان مصنوعی کامل فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار داده می‌شود. دندانپزشک پیش از این عمل قالبی را از استخوان گونه تهیه می‌کند.

مزیت پروتز فوری این است که بیمار مجبور نیست مدتی طولانی بدون دندان باشد، اما نقطه ضعف کاشت ایمپلنت دندان این است که چند ماه پس از قرارگیری در دهان باید فاصله بین دندان مصنوعی و فک پر شود، چون استخوان طی فرایند التیام تغییر شکل می‌دهد. به این ترتیب باتقبل قیمت دندان مصنوعی ، دندان مصنوعی جدید پایداری خود را از دست نمی‌دهد.

پروتز دندان جزیی

این نوع پروتز، در دو حالت ثابت و متحرک، در فاصله ایجاد شده بین دندان‌های سالم قرار داده می‌شود.

  • دندان مصنوعی ثابت یا "بریج دندان" به طور ثابت به وسیله سیمان مخصوص دندانپزشکی در فاصله ایجاد شده کاشته می‌شود. بریج راحت است و ظاهری طبیعی دارد، اما هزینه پروتز دندان آن اندکی بالاتر از دندان مصنوعی و پروتز متحرک دندان است.
  • دندان مصنوعی متحرک معمولاً با پرچی فلزی به دیگر دندان‌ها ثابت می‌شود یا به آنها گیر داده می‌شود. این نوع پروتز را می‌توان روی دندان‌ها یا بیرون دندان‌ها ثابت کرد. امکان درآوردن دندان از دهان برای تمیز کردن آن و راحتتر کنار آمدن با آن از مزایای ساخت دندان مصنوعی متحرک است.
  • نوع دیگر دندان مصنوعی سوپرا یا فوقانی نامیده می‌شود که دندان مصنوعی کاملی است که داخل دهان قرار داده می‌شود تا روی ایمپلنت‌ها یا دندان‌های باقی‌مانده را بپوشاند.

فرایند تهیه پروتز چقدر زمان می‌برد


فرایند کامل پروتز و کاشت دندان طبیعی ، از اولین تا آخرین جلسه دو هفته تا یک و نیم یا دو ماه یا حتی بیشتر زمان می‌برد. پروتزهای موقت برای جلوگیری از بروز ناراحتی و به منظور استفاده تا زمان آماده شدن پروتزهای دائمی تهیه می‌شود. پزشک سعی می‌کند مرحله موقت پروتز تا حد امکان کوتاه باشد و بیمار کمترین میزان ناراحتی را تحمل کند.

مراقبت از پروتز


مراقبت از پروتز ثابت شبیه به مراقبت از دندان‌های سالم است، یعنی پروتز را باید با مسواک و خمیر دندان تمیز کرد و از دهانشویه و نخ دندان استفاده کرد. افراد دارای پروتزهای متحرک (پلاک) نیز باید به بهداشت دهان خود اهمیت بدهند و پروتز را هر روز پس از صرف غذا بشویند و آن را با روش‌هایی چون استفاده از قرص‌های مخصوص پاک کننده دندان ضدعفونی کنند تا نفسی بدبو نداشته باشند. از آنجا که این افراد مقدار اکسیژن فعال زیادی دارند، پروتز ثابت را باید در فاصله‌های زمانی کوتاه به خوبی تمیز کنند.

چرا کلینیک دندانپزشکی محتشم؟

•    استفاده از با کیفیت ترین پروتز های دندان
•    تعرفه های منطقی و رقابتی
•    کیفیت پایدار و کوتاه بودن زمان فرایند تهیه پروتز
•    تهیه تصاویر دیجیتال برای برآورد نتیجه نهایی
•    آموزش مداوم در مطب

اگر به دنبال روشی برای پروتز دندان های خود هستید می توانید با کلینیک دندانپزشکی محتشم تماس بگیرید تا وقت مشاوره برایتان تنظیم شود.