سفید کردن دندان (بلیچینگ) رفع زردی دندان ناشی از مصرف غذاهای رنگی

11055

رفع زردی دندان و سفید کردن آن میتواند روشی مؤثر برای اصلاح طرح لبخند و بازگرداندن رنگ طبیعی به دندانها و سفیدتر کردن آنها بدون برداشتن سطحی از دندان، باشد. این روش نمیتواند تغییر رنگ کاملی ایجاد کند، اما رنگ دندان ها را روشن تر میکند. در ادامه دیگر روش های سفید کردن دندان توضیح داده شده است.

با داشتن لبخندی جذاب تر قطعا اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. اما برخی از افراد به دلیل مصرف زیاد چای و قهوه، استعمال دخانیات و یا عدم رعایت بهداشت و دهان و دندان خود دچار تغییر رنگ در دندان هایشان می شوند. امروزه تبلیغات زیادی برای سفید کردن دندان ها می شود که شامل روش هایی مانند لیزر درمانی، استفاده از ژل و غیره می باشد. اما کدام یک روش درمانی موثر تری است؟ کلینیک دندانپزشکی محتشم متخصص سفید کردن دندان ها میباشد. ما درطی سال های گذشته، سفید کردن دندان را از طریق روش های زیادی انجام داده ایم. قطعاَ ما دانش و تخصص ارائه بهترین نتایج سفید کردن دندان را دارا هستیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت از راه های تماس زیر اقدام کنید.

انواع تغییر رنگ در دندان


به طور کلی دو نوع تغییر رنگ در دندان وجود دارد: تغییر رنگ خارجی و تغییر رنگ داخلی.

تغییر رنگ خارجی: این نوع تغییر رنگ در اثر مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای تیره رنگ، استعمال دخانیات، و عادات آسیب زننده به مینای دندان ایجاد میشود. تغییر رنگ خارجی سطحی است و میتوان با مسواک زدن و تمیزکننده‌های پروفیلاکتیک که معمولا برای پیشگیری از زردی دندان استفاده میشود به راحتی آنها را از بین برد. زردی‌های سرسخت نیز با مواد قوی‌تری مثل سفیدکننده‌های دندان از بین میروند. اما در صورت بروز تغییر رنگ شدیدتر باید به سرعت اقدامات اصلاحی انجام شود زیرا ممکن است این تغییر رنگ به عاج دندان نفوذ کند و در نتیجه زردی در دندان تثبیت شود.

تغییر رنگ داخلی: در این نوع تغییر رنگ بخش داخلی دندان زرد میشود که از دلایل آن میتوان به آسیب‌های روانی، بالا رفتن سن، مصرف مواد معدنی مثل تتراسایکلین در زمان شکل‌گیری دندان، و مصرف بیش از اندازه فلوراید اشاره کرد. در گذشته پزشکان بر این باور بودند که زردی‌های داخلی نسبت به بلیچینگ مقاوم هستند، اما امروزه متخصصان زیبایی دندان دریافتند که سفیدکننده‌های خانگی که بیش از ماه‌ها و یا حتی یک سال ماندگاری دارند قوی‌ترین زردی‌های داخلی را نیز از بین میبرند. اگر هیچ‌کدام از این روش‌ها موثر واقع نشد، یک روش جایگزین برای حل این مشکل وجود دارد. مثل وینیر دندان.

 

دلایل تغییر رنگ دندان ها


 

تغییر رنگ دندان

اگر خودتان در منزل از سفیدکننده‌های خانگی استفاده میکنید یا دندان‌پزشکتان برای شما بلیچینگ انجام داده است، در هر دو صورت میتوانید با مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، یا آبکشی روزانه دهان و دندان به ماندگاری اثر آنها کمک کنید. همچنین از مصرف زیاد غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و با تانن بالا که در زیر نام برده شده خودداری کنید:

  • چای سیاه و قهوه
  • نوشیدنی‌های انرژی‌زا
  • نوشیدنی‌های کربناته (مثل نوشابه‌های زرد یا سیاه)
  • شاه‌توت یا سایر میوه‌های پررنگ
  • سس‌ها (سویا، گوجه، کاری)

ضرورت سفید کردن دندان


ضرورت سفید کردن

دلایل زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه چرا باید با تقبل قیمت بلیچینگ دندان ، دندان هایتان سفید باشد. هر کس منحصر به فرد است، و دقیقاَ همانطور که رنگ پوست و موهایمان با یکدیگر متفاوت است، دندان هایمان نیز تفاوت دارد. تعداد اندکی از افراد دارای دندان های سفید و براق هستند و همانطور که سن ما بالا میرود، دندان هایمان جلای خود را از دست میدهند. سطح دندان های شما میتواند از طریق مواد غذایی و نوشیدنی هایی نظیر چای، قهوه، شراب قرمز و آب انگور سیاه، لک بگیرد. سیگار نیز میتواند باعث لکه دار شدن دندان ها و ایجاد نارضایتی در طرح لبخند شما شود.
«کالکولوس» یا تارتار(نوعی پلاک دندان) نیز میتواند بر رنگ دندان های شما تأثیر بگذارد. بعضی از افراد ممکن است در لایه زیرین دندان های خود لک هایی داشته باشند که این میتواند  توسط آنتی بیوتیک های خاص یا ترک های کوچک دندان و یا پس از درمان ارتودنسی ایجاد شود. روش‌هاي مختلف ارتودنسی ثابت و متحرکي براي درمان ناهنجاري‌هاي دندان وجود دارد که به کمک آنها مي‌توان دندان‌ها را جابه‌جا کرد، عضله‌ها را نگه داشت و بر رشد فک‌ها تأثير گذاشت.

بلیچینگ (رنگ‌بری) یا سفید کردن دندان. تفاوتشان در چیست؟


 طبق قوانین سازمان غذا و دارو، واژه بلیچینگ تنها زمانی باید استفاده شود که رنگ دندان‌ها فراتر از رنگ طبیعیشان سفید شود. این واژه به محصولاتی اطلاق میشود که حاوی مواد رنگ‌بر به خصوص هیدروژن پراکساید یا کربنات پراکساید هستند اما سفید کردن به روشی گفته میشود که در آن جرم‌ها و کثیفی‌های روی دندان زدوده شده و رنگ طبیعی دندان بازگردانده میشود. بنابراین در گفتار و اصطلاحات تخصصی، به هر ماده‌ای که دندان را تمیز کند، مثل خمیردندان، سفیدکننده گفته میشود. البته استفاده از واژه سفیدکننده بهتر از بلیچینگ است زیرا بسیار متداول‌تر است، حتی وقتی که در محصول از ماده رنگ‌بر استفاده شده باشد. ماده رنگ‌بر مورد استفاده در بلیچینگ در مطب، به علت محدود بودن زمان، هیدروژن پراکساید قوی با سرعت عمل بالا است که غلظت آن از 9 تا 40 درصد افزایش میابد. برعکس، در روش بلیچینگ در خانه از ماده‌ای با سرعن عمل پایین‌تر مثل کاربامید پراکساید استفاده میشود که این ماده با حل شدن در آب به هیدروژن پراکساید تبدیل میشود. در این صورت میتوان نتیجه گرفت که 15 درصد از محلول کاربامید پراکساید به سختی میتواند با 5 درصد هیدروژن پراکساید برابر باشد.

بلیچینگ

برای مشاهده کلیپ سفید کردن دندان اینجا  کلیک کنید.

مراحل سفید کردن دندان


سفید کردن دندان (بلیچینگ) حرفه ای معمول ترین روش سفید کردن دندان است. تیم دندانپزشک شما میتوانند به شما بگویند که بلیچینگ دندان برای شما مناسب است یا خیر، و اگر مناسب بود بر چگونگی انجام آن نظارت خواهند داشت. تیم دندانپزشکی، نخست برای محافظت از لثه های شما، ژل یا محافظی لاستیکی بر روی آنها قرار میدهند. سپس از ماده سفید کننده برای دندان های شما استفاده میکنند، در این کار آنها از پلاستیک شفاف سینی مانند مخصوصی، استفاده میکنند که همانند یک محافظ عمل کرده و دهان در آن قرار میگیرد. «ماده فعال» موجود در این محصول معمولاَ کربامید پراکسید یا هیدروژن پراکسید است. زمانیکه عنصر فعال میشکند، اکسیژن وارد مینای دندان میشود و رنگ دندان را روشن تر میکند.

 مدت زمان ترمیم


کل ترمیم معمولاَ ۳ تا ۴ هفته زمان میبرد. در ابتدا، نیاز است که شما ۲ یا ۳ دفعه با پزشک خود برای اصلاح طرح لبخند ملاقات داشته باشید. تیم دندانپزشکی شما به ساخت یک محافظ دندان نیاز دارند و در اولین جلسه قالب گیری را انجام میدهند. زمانیکه تیم دندانپزشکی شما کار را شروع کرد، شما باید این ترمیم را در منزل نیز ادامه دهید. این به معنای مصرف منظم محصول سفید کننده طی مدت ۲ تا ۴ هفته، و هر مرتبه به مدت ۳۰  تا ۶۰ دقیقه، میباشد. با این حال، امروزه محصولات جدیدی وجود دارند که میتوانند برای بیش از ۸ ساعت مورد استفاده قرار گیرند. این بدین معناست که شما میتوانید در مدت یک هفته  به نتایج رضایت بخشی برسید.

روش های دیگر


23

امروزه سفید کردن دندانها در مطب یا از طریق لیزر نیز امکانپذیر است. در روش جرم گیری دندان با لیزر برای محافظت از لثه ها یک محافظ لاستیکی  بر روی دندان ها قرار میگیرد و موادی بر روی دندان های شما مالیده میشود. سپس برای فعال کردن مواد شیمیایی، اشعه یا لیزری بر دندان ها تابیده میشود. این اشعه باعث افزایش سرعت واکنش محصول سفید کننده شده و تغییر رنگ دندان سریع تر اتفاق می افتد. میتوان گفت که بلیچینگ دندان با لیزر ، دندان ها را تا ۵ یا ۶ درجه روشن تر میکند. سفید شدن دندان از طریق لیزر بهترین راه برای روشن کردن باورنکردنی دندان های شما در ظرف مدت ۱ ساعت است. این روش معروف ترین روش ترمیم ماست. زیرا ایمن و سریع بوده و در مدت ۱ ساعت، نتایج فوقالعاده ای را به همراه دارد. این فناوری پیشرفته از یک پرتوی هالوژنی با شدت بالا و نور LED استفاده میکند و همراه با ژل های سفید کننده از طریق فیبرهای نوری فیلتر میشود تا بدین طریق سرعت فرایندی که در عرض یک ساعت کیفیت پایداری را به همراه دارد، افزایش یابد.

خطرهای احتمالی


سفید کردن

معمولا سفید کردن دندان در صورتی که طبق درستورالعمل و به درستی انجام شود یک عمل ایمن درنظرگرفته میشود. اما درهر صورت یک‌سری خطرهای احتمالی اجتناب ناپذیر وجود دارند که باید از آنها آگاه باشید:

  • حساسیت دندانی : بلیچینگ ممکن است به طور موقت، حساسیت دندان را به دما، فشار،  و حتی لمس کردن بالا ببرد که این امر احتمالا به دلیل استفاده از غلظت بالای مواد رنگ‌بر در روش بلیچینگ در مطب است. برخی افراد نیز تجربه تیر کشیدن در میانه دندان‌های پیش خود داشته‌اند. همچنین کسانی که دچار عقب‌رفتگی لثه هستند، دندان‌هایشان ترک خورده، یا ترمیم ناقص انجام داده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به این حسایت دندانی هستند. علاوه بر این، افرادی که موی سرخ دارند، حتی بدون داشتن سایر فاکتورهای افزایش دهنده احتمال خطر، در معرض این حساسیت دندانی خواهمد بود. حساسیت دندانی ناشی از سفید کردن دندان معمولا بیشتر از یک یا دو روز طول نمیکشد اما در برخی موارد ممکن است پزشکان خمیردندان حاوی پتاسیم نیترات را برای حل این مشکل تجویز کنند.
  • ناراحتی لثه: بیش از نیمی از افرادی که از پراکساید برای سفید کردن دندانشان استفاده کرده‌اند ناراحتی لثه را تجربه کرده‌اند. این مشکل به علت غلظت بالای مواد رنگ‌بر یا تکاس لثه با تری‌ها ایجاد میشود که معمولا چند روز طول میکشد. در این‌گونه موارد یا بلیچینگ را متوقف میکنند یا غلظت پراکساید را کاهش میدهند.
  • چند رنگ شدن دندان: ترمیم‌هایی مثل پیوند، تاج‌های دندانی، یا وینیرها تحت تاثیر بلیچینگ قرار نمیگیرند بنابراین رنگ آنها ثایت باقی میماند در حالی که سایر قسمت‌های سالم دندان سفید شده‌اند. این حالت معمولا به نام دندان چند رنگ شناخته میشود.

 

سوالات متداول


سفید کردن دندان در مطب چقدر زمان میبرد؟

یکی از راه های سفید شدن دندان، در مطب است. پزشک شما برای اطمینان از اینکه دندان های شما مناسب چنین ترمیمی هست یا خیر، باید دندان های شما را بررسی کند. زمانیکه با این ترمیم موافقت شد، ترمیم که تقریباَ ۱ ساعت زمان میبرد، آغاز خواهد شد.

هزینه سفید کردن دندان چقدر است؟

هزینه و قیمت سفید کردن دندان با توجه به منطقه و چگونگی انجام کار متغیر است. بنابراین هزینه سفید کردن دندان برای افراد متفاوت است. سفید کردن دندان در مطب  یا از طریق لیزر در مقایسه با بلیچینگ حرفه ای گران تر است. پیشنهاد میکنیم که پیش از آغاز هر نوع ترمیمی، برآوردی مکتوب از هزینه بلیچینگ دندان و سایر هزینه ها داشته باشید.

دندان های من تا چه مدت سفید باقی خواهند ماند؟

تصور بر این است که اثرات بهترین روش سفید کردن دندان تا ۳ سال دوام داشته باشد. با این وجود، این ماندگاری برای هر فرد متغیر است. در صورتیکه سیگار بکشید یا محصولات غذایی یا نوشیدنی هایی که باعث لکه دار شدن دندان ها میشود را مصرف کنید، احتمال ماندگاری زیاد این روش را کم میکند. پیش از آغاز ترمیم نظر تیم پزشکی را جویا شوید.

راهکارهای خانگی برای سفیدکردن دندان کدامند؟

راهکارهای خانگی بسیاری برای سفیدکردن دندان وجود دارند نظیر نوارها یا ژل های سفید کننده، اما اینکه تقبل هزینه بلیچینگ دندان به این روش تا چه اندازه مؤثرند به میزان عامل سفید کننده به کار رفته در آنها بستگی دارد. قوانینی که در فروش این محصولات وجود دارد در هر کشور متفاوت است و برخی از محصولات موجود در بازار اثربخش نیستند. همیشه پیش از سفید کردن دندان های خود در منزل، توصیه های تیم پزشکی خود را جویا شوید. از دیگر روش های خانگی برای سفید کردن دندان می توان به سیستم‌های سفید کننده دارای تری یا پلاک و خمیردندان سفید کننده اشاره کرد.

خمیردندان های سفید کننده مناسب است؟

خمیردندان های سفید کننده زیادی برای بلیچینگ دندان  در بازار موجود است. اگرچه آنها بر رنگ طبیعی دندان های شما ثأثیری نخواهند داشت، اما در لکه زدایی مؤثرند. بنابراین، آنها ظاهر کلی دندان های شما را بهبود می بخشند. همچنین زمانیکه دندان ها به شکل حرفه ای سفید شدند، این خمیردندان های سفید کننده به دوام تأثیر آن ترمیم کمک خواهند کرد.

آیا میتوان دندانی که ریشه آن پر شده را سفید کرد؟

بله. در بعضی از مواقع، دندان های مرده پس از پر شدن رنگ خود را از دست میدهند. اگر ریشه دندان ترمیم شود، کانال (که شامل عصب هایی است) دوباره باز میشود. با تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند  برای سفید کردن دندان، محصول سفید کننده از داخل اعمال میشود.

سفید کردن دندان چه زمانی جواب نمی دهد؟

سفید کردن دندان صرفاَ میتواند رنگ فعلی دندان های شما را روشن کند. البته تنها بر روی دندان های طبیعی اثر دارند و بر هیج نوع دندان کاذب نظیر دندان مصنوعی، روکش و ونیر تأثیری ندارند. در صورت لکه دار یا بیرنگ شدن دندان مصنوعی خود به تیم پزشکی مراجعه کنید و آنها را پاک سازی کنید.

زمانیکه دندان هایم سفید شدند، چگونه میتوانم از آنها مراقبت کنم؟

شما میتوانید با کاهش میزان مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که موجب لکه دار شدن دندان های شما میشوند، به سفید ماندن دندان های خود و طرح لبخند زیبا خود کمک کنید. فراموش نکنید که ترک سیگار میتواند از لکه دار شدن و بیرنگ شدن دندان های شما جلوگیری کند.
برای مراقبت از دندان های خود، نکات زیر را به شما توصیه میکنیم:
●    دندان های خود را پیش از خواب و حد اقل یک روز در میان در طول  روز با خمیردندان فلوراید بشویید.
●    از مصرف مواد غدایی و نوشیدنی های قندی بکاهید.
●    تیم پزشکی خود را به طور منظم و در زمانیکه توصیه میکنند، ملاقات کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفید کردن دندان می توانید پرسش های خود را با استفاده از فرم مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک داندانپزشکی محتشم در میان بگذارید یا با شماره های36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین جهت رزور نوبت می توانید با شماره های ذکر شده تماس بگیرید یا از فرم رزرو نوبت اینترنتی استفاده کنید. امیدواریم لبخند همیشه بر لبانتان جاری باشد.

مقالات مرتبط

رفع فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندانها فاصله بین دندانها می‌تواند جذاب و یا یک مشکل واقعی باشد. وجود چنین فاصله‌ای بخصوص درجایی که باعث جلب‌توجه می‌شود، می‌تواند باعث

مطالعه »
تماس با ما