جرم‌گیری دندان، روش و هزینه

d

جرمگیری دندان شامل جدا کردن پلاک (لایه ی نرم و چسبناک آلوده به باکتری) و جرم می باشد که در طول زمان بر روی دندان ایجاد شده است.  دندان های شما دائما در معرض بزاق دهان قرار دارد. این بزاق حاوی کلسیم و سایر مواد می باشد که به تقویت و حفاظت دندان ها کمک می کند. هرچند این مواد برای دندان ها مفید است، اما باعث ایجاد لایه ای از کلسیم روی دندان می شود. این ماده ی گچی، در نهایت مانند رسوبات آهکی درون لوله یا کتری روی دندان را می پوشاند. معمولا این ماده همرنگ با دندان است و به عنوان بخشی از دندان اشتباه گرفته می شود، اما در مواردی می تواند به رنگ های قهوه ای تا سیاه نمایان شود. جرم دندان متشکل از رسوباتی است که روی سطح دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و باعث ایجاد بوی بد دهان شده، رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد مانند سیاهی دندان کودکان که می‌تواند به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه منجر شود.
چنانچه به جرم یا لایه های گچ مانند، اجازه دهید بر روی دندان تجمع یابند، شرایط مناسب برای رشد باکتری در کنار لثه ها فراهم خواهد شد. هدف از جرم گیری دندان این است که به طور اساسی سطح دندان را صاف و تمیز کنیم تا باکتری ها قادر به چسبیدن به آن ها نباشند و شما بتوانید طی مراقبت های خانگی روزانه ی دندان ها، آنها را به طور موثرتر تمیز نگه دارید.

456

دندانپزشکان حرفه ای و بامهارت ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم، دندان های شما را جرمگیری کرده و شما را از شر پلاک های دندانی راحت می کنند. جرمگیری عادی دندان، معمولا دردناک نیست و ما از مواد بی حسی استفاده می کنیم تا شما طی جرمگیری عمیق تر دندان نیز احساس راحتی داشته باشید.
اغلب مراجعین ترجیح می دهند پس از معاینه، از بین بردن جرم دندان هایشان انجام شود. ما در همان روز خدمات جرمگیری (و حتی جرمگیری عمقی) را به شما ارائه خواهیم داد تا نیازی به مراجعه ی بیشتر شما به کلینیک نباشد.

جرمگیری دندان چگونه انجام می شود؟


دندانپزشک، از ابزارهای مخصوصی استفاده می کند تا به آرامی این لایه ها را بدون آسیب رساندن به دندان جدا کند. فرآیند جرم گیری دندان شامل روند اسکیلینگ، صیقل دادن و فلوراید می باشد. ابزاری که ممکن است طی جرمگیری دندان به کار گرفته شوند در زیر توضیح داده شده است.

ابزار اولتراسونیک

Ultrasonic_Scaler

اولین ابزاری که به طور رایج استفاده می شود، دستگاه اولتراسونیک است که  از طریق لرزش یک سر فلزی باعث شل شدن قطعات بزرگتر جرم دندان می شود. این دستگاه همچنین حین عمل خود، آب خنک کننده به درون دهان اسپری می کند تا علاوه بر شستن  مواد کنده شده از سطح دندان، دمای محیط دهان را نیز در سطح مناسبی نگه دارد. این دستگاه معمولا صدای سوت زدن با تون بالایی از خود ایجاد می کند. این صدا ممکن است حین استفاده بیش از میزان واقعی آن احساس شود، چون این صدا درون دهان تقویت می شود، درست مثل زمانی که از مسواک برقی داخل دهان خود استفاده می کنید.
سر دستگاه اولتراسونیک گرد و دارای انحنا است و به هیچ عنوان تیز نیست، چون هدف این ابزار شل کردن جرم دندان است نه ایجاد برش در آن. چنانچه حین استفاده از این دستگاه احساس می کنید بیش از حد فشار به دندان هایتان وارد می کند، به دندانپزشک اطلاع دهید تا دستگاه را به طور صحیح تنظیم کند و یا میزان فشار وارد بر دندان را کاهش دهد.برای جرم گیری دندان کودکان نیز از این ابزار می توان استفاده کرد.

ابزار دستی

وقتی بخش های بزرگتر جرم دندان جدا شدند، در این مرحله دندانپزشک یا متخصص زیبایی دندان از ابزار دستی ظریفی استفاده می کند  (در اصطلاح دندانپزشکی به آن کورت گفته می شود)، تا لایه های کوچک تر را از سطح دندان جدا کند و آن را صاف و مسطح کند. شکل و انحنای سر این ابزار به نحوی است که با انحنای دندان ها متناسب باشد. این ابزار از طریق اعمال فشار به لایه های نازک جرم دندان، با دقت آن ها را ساییده و از سطح دندان جدا می کنند. درست مانند کشیدن برس تمیزکاری به یک گلدان خاکی، دندانپزشک سطح دندان را صاف و تمیز می کند.

پولیش (صیقل دادن)

 2
پس از این که تمامی سطح دندان ها صاف و مسطح شد، دندانپزشک، دندان ها را صیقل می دهد. عمل صیقل دادن، توسط یک ابزار دستی انجام می شود که دارای یک سر لاستیکی فنجانی شکل است که با سرعت کم می چرخد. درون این سر فنجانی شکل، خمیر پروفیلاکسی که ماده ای شبیه خمیردندان است، قرار می گیرد و با حرکت چرخشی سر دستگاه، دندان ها را تمیز و براق می کند.

فلوراید

دندانپزشک شما همچنین ممکن است از فلوراید استفاده کند که این بخش نهایی است. فلوراید، در طعم های مختلفی عرضه می شود مثل شکلات، نعنا، توت فرنگی،  گیلاس، هندوانه و غیره و این طعم ها می توانند درست مانند بستنی، با هم مخلوط شوند تا طعمی دلنشین ایجاد کنند! با این حال اشتباه نکنید، این روش درمانی توسط فلوراید برای استفاده ی موضعی این ماده در سطح دندان است و بلعیدن میزان زیادی از آن می تواند ایجاد درد شکم کند، چون این ماده هضم نمی شود.
سپس ژل یا کف فلوراید، بر روی ابزار کوچک و انعطاف پذیری قرار داده می شود و به مدت 30 ثانیه بر روی دندان قرار داده می شود. پس از گذشت این زمان، فرد محتویات دهان خود را تا حد ممکن درون اجکتور بزاق تخلیه می کند. فلوراید به تقویت دندان ها کمک می کند، چون اسید حاصل از باکتری ها در جرم و پلاک دندان ، سطوح دندان را ضعیف کرده اند. بهتر است پس از استفاده از فلوراید، تا 30 دقیقه چیزی نخورید و نیاشامید و دهان خود را نشویید.
آلرت

آیا می دانید؟
جرمگیری حرفه ای دندان ها حتی برای یک بار، می تواند خطر ابتلا به سکته ی قلبی را کاهش دهد.

آیا این روش دردناک خواهد بود؟


اغلب افراد، روش جرم گیری دندان را روشی بدون درد می دانند و طی این روش احساس لرزش ناشی از سر دستگاه، سردی آب و احساس فشار در هنگام ساییدن دندان ها، ایجاد ناراحتی نخواهند کرد. بسیاری افراد حتی می گویند که با تقبل هزینه جرم گیری دندان ، از جرمگیری دندان و احساس دوست داشتنی که پس از آن به علت داشتن طرح لبخند مطلوب تجربه می کنند، لذت می برند! تنها ممکن است یک صدای عجیبی شبیه جیغ کشیدن احساس کنند که البته این صدا تنها برای کسری از ثانیه طول خواهد کشید.
چنانچه حین انجام این روش احساس ناراحتی زیادی می کنید، حتما دندانپزشکتان را مطلع سازید. دندانپزشک شما می تواند گزینه های مختلفی را ارائه دهد تا جرمگیری دندان برای شما لذت بخش تر شود.
احساس درد در هنگام جرمگیری دندان می تواند چند دلیل داشته باشد:  خشن بودن دندانپزشک، بیرون زدگی عاج دندان (امری خطرناک نیست اما می تواند باعث ایجاد درد حین جرمگیری شود)، و یا زخم بافت لثه.

تفاوت بین سفید کردن دندان و جرمگیری دندان در چیست؟


s

دندان ها می توانند در اثر افزایش سن و با مصرف مکرر خوراکی های تیره رنگ مثل قهوه، چای، شراب قرمز و یا مصرف تنباکو، کدر و زرد رنگ شوند.
سفید کردن دندان، یک روش زیبایی دندان است که رنگدانه های موجود در درون دندان ها را روشن تر می کند. در حالی که جرم گیری دندان، در برطرف کردن پلاک دندان و جرم تشکیل شده بر روی سطح خارجی موثر است.
روش جرمگیری، دندان های شما را از جرم و پلاک پاک می کند و از ابتلا به بیماری های لثه جلوگیری می کند. چنانچه رنگ زیادی بر روی سطح خارجی دندان ایجاد شده باشد،  پس از پولیش و جرمگیری، دندان ها روشن تر به نظر می رسند. اگر رنگ درونی دندان ها خیلی زرد شده باشد، تغییری پس از جرمگیری و اصلاح طرح لبخند ایجاد نخواهد شد، چون این رنگ زرد مربوط به بخش درونی دندان است.

 قیمت و هزینه سفید کردن دندان با توجه به روش و مواد استفاده شده تعیین می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه تعرفه های خدمات دندانپزشکی مراجعه کنید یا با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. لازم به ذکر است که کلینیک محتشم طرف قرارداد با سازمان ها و بیمه های مختلف می باشد.

ما پاسخگوی همه ی سوالات شما خواهیم بود، بنابراین می توانید جهت رزرو نوبت و وقت مشاوره با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید و ا از طریق فرم مشاوره با دندانپزشک در ارتباط باشد تا اولین گام را برای افزایش اعتماد به نفس و لذت داشتن لبخندی زیباتر بردارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط

رفع فاصله بین دندان‌ها

فاصله بین دندانها فاصله بین دندانها می‌تواند جذاب و یا یک مشکل واقعی باشد. وجود چنین فاصله‌ای بخصوص درجایی که باعث جلب‌توجه می‌شود، می‌تواند باعث

مطالعه »
تماس با ما