درمان بیماری‌ لثه: عفونت،خونریزی و التهاب

gz

بیماری پریودنتال (عفونت بافت لثه و استخوان های اطراف دندان ها)، بیماری است که سلامت دهان و دندان را تهدید می کند و خودبه خود درمان نمی شود، بلکه به درمان حرفه ای نیاز دارد.

مراجعه به دندانپزشک درکلینیک دندانپزشکی محتشم به شما اجازه می دهد به اطلاعات جامعی در مورد سلامت لثه های خود و هر گونه بیماری موجود در اطراف دندان ها و لثه هایتان، دست یابید. طی این جلسه معاینه توسط دندانپزشک، دندان های شما در موارد زیر مورد بررسی و معاینه قرار می گیرند :
•    وضعیت سلامت لثه و سلامت عمومی دهان و دندان
•    خطر ابتلا به عفونت لثه یا ابتلا به بیماری پیشرفته ی پریودنتال
•    نتایج بالقوه حاصل از به کارگیری روش های درمانی توصیه شده
دندانپزشکان متخصص ما در زمینه ی لثه و بافت پریودنتال، برای حفظ سلامت دندان ها تخصص یافته اند. شما می توانید برای کسب اطلاعات و یا رزرو نوبت برای معاینه، با ما تماس بگیرید.  ( 36252573 (031) یا 36274484  (031) ). همچنین می توانید از طریق فرم مشاوره پرسش خودر ا با ما در میان بگذارید یا برای رزو نوبت به صفحه رزرو نوبت اینترنتی مراجعه فرمایید

بیماری لثه، عفونتی است که علت اصلی از دست دادن دندان ها در بزرگسالان به شمار می آید. به دلیل این که بیماری لثه معمولا بدون درد است و به آرامی پیشرفت می کند، ممکن است بیمار از وجود عفونت و تحلیل لثه های خود باخبر نشود. بیماری لثه در اثر پلاک دندانی (لایه ای چسبناک از باکتری ها بر روی دندان) ایجاد می شود. این لایه از باکتری ها، تولید سم می کند و می تواند باعث بوی بد دهان و در نهایت به لثه ها و استخوان های اطراف دندان ها آسیب وارد کند.

آفت دهان به زخم‌های دردناکی گفته می‌شود که در داخل دهان ظاهر می‌شوند. با اینکه این زخم‌ها موجب ناراحتی هستند، اما معمولاً بی‌خطر بوده و ظرف یک یا دو هفته به خودی خود برطرف می‌شوند. در صورتی که این زخم‌ها بیشتر از سه هفته ماندگار بودند باید به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی لثه ها امری طبیعی نیست!


در مراحل ابتدایی بیماری لثه، که التهاب لثه نام دارد، لثه قرمز شده، ورم می کند و خیلی راحت دچار خونریزی لثه می شود. این بیماری در این مرحله هنوز هم قابل درمان است و معمولا می توان آن را با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت روزانه و با دقت، برطرف کرد. در مراحل پیشرفته تر بیماریهای لثه ، که پریودنتیت نام دارد، لثه و استخوان های اطراف دندان ها به شدت آسیب می بینند. اگر این بیماری بدون درمان رها شود، در نهایت باعث از دست دادن دندان ها می شود.

علایم بیماری لثه


هر کدام از علائم زیر ممکن است نشان دهنده ی وجود بیماری لثه باشد، و باید به دندانپزشک متخصص در این زمینه، مراجعه کرد. چنانچه لثه ها:
•    حین مسواک زدن خونریزی می کنند
•    قرمز، حساس  و تورم لثه
•    از دندان به سمت عقب کشیده شده اند
یا چنانچه به یکی از عوارض زیر دچار هستید:
•    بیماری لثه ممکن است علت بوی بد دهان کودکان و بزرگسالان باشد که با هیچ روشی برطرف نمی شود
•    وجود چرک بین دندان و لثه ها
•    شل شدن دندان ها و در مواردی لق شدن دندان
•    تغییر در نحوه ی قرار گیری دندان ها بر روی یکدیگر هنگام گاز گرفتن
•    تغییر در نحوه ی قرارگیری دندان مصنوعی
به خاطر داشته باشید که مراحل ابتدایی بیماری لثه معمولا با درد همراه نیست.

پیشرفت بیماری لثه


تصاویر زیر روند پیشرفت بیماری لثه را نشان می دهد:
1
1- لثه های سالم، دندان ها را محکم سر جای خود نگه داشته اند.

2
2- عفونت ناشی از وجود پلاک و جرم دندان، شروع به تخریب لثه های محافظ دندان و استخوان های اطراف دندان ها می کند.
3
3- با ادامه یافتن عفونت دندان و عدم درمان آن، لثه و محافظ های استخوانی دندان از بین می روند.

کلینیک دندانپزشکی محتشم برای مطالعه، تشخیص و درمان عفونت لثه، بافت همبند و استخوان های اطراف دندان ها تخصص یافته است. عفونت لثه، یکی از بیماری های مهم لثه است. چنانچه آن را درمان نکنید، می توانید دندان هایتان را از دست بدهید. دندانپزشکان ما، دندان های شما را به طور کامل و دقیق معاینه کرده و چنانچه به عفونت لثه که علت سوزش دهان است یا سایر بیماری های لثه دچار باشید، شما را مطلع خواهند ساخت.

سایر عوامل ابتلا به بیماری لثه


با وجود این که پلاک باکتریایی، علت اصلی ابتلا به بیماری لثه و  علت خونریزی لثه است، سایر عوامل نیز می توانند بر سلامت دندان ها تاثیر بگذارند  و شانس ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. برخی از این عوامل شامل موارد زیر است:
سیگار کشیدن، استرس، داروهای خاص، دیابت، سوء تغذیه، تغییرات هورمونی و عوامل ژنتیکی.
چنانچه هر کدام از این عوامل و علائم عفونت لثه وجود داشته باشد، باید حتما به طور منظم برای معاینه به دندانپزشک یا متخصص لثه مراجعه کنید. برای درمان خونریزی لثه کودکان و افراد بزرگسال به آرامی از کمپرس روی لثه های خود استفاده کنید، اما اگر با این وجود خونریزی لثه ادامه داشت، یخ یا نوشیدنی ها یا آب میوه های سرد برای متوقف کردن خون ریزی مصرف کنید. برای  درمان تغییر رنگ لثه دندان های خود را مسواک نزنید و در عوض از دهان شویه آب گرم استفاده کنید. از مصرف هر نوع داروی جدید خودداری کنید و با پزشک یا دندانپزشک در اسرع وقت برای بررسی مشکل خونریزی لثه ها ملاقات کنید. لازم است که حداقل هر شش ماه برای پیشگیری و درمان خونریزی لثه و حذف پلاک های دندان با دندان پزشک ملاقات کنید.

نحوه ی پیشگیری از ابتلا به بیماری لثه


با مراقبت کامل از دندان ها و با مراجعه ی منظم به دندانپزشک برای بررسی وجود بیماری لثه، می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. با صرف کمی وقت برای سرمایه گذاری به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری، می توانید سلامت دندان ها و سلامت عمومی بدن خود را بهبود ببخشید و هزینه های دندانپزشکی را به حداقل برسانید. در اینجا پیشنهاداتی برای کمک به حفظ سلامت دندان ها، لثه و ساختار استخوانی محافظ دندان ها ارائه شده است:

•    دو بار در روز دندان های خود را به طور کامل و صحیح مسواک بزنید. این امر موجب جدا شدن پلاک و جرم از روی دندان می شود. حتما باید از مسواک نرم و خمیر دندان مخصوص برای از بین رفتن پلاک استفاده کنید. شستشوی عادی دندان ها با آب نمی تواند پلاک چسبنده ی باکتری را از بین ببرد.
•      بین دندان ها را هر روز تمیز کنید. تمیز کردن بین دندان ها توسط نخ دندان، باکتری ها و قطعات مواد غذایی بین دندان ها که مسواک به آن ها دسترسی ندارد را پاک می کند. بیماری لثه در مراحل ابتدایی را می توان توسط مسواک زدن منظم دندان ها و استفاده از نخ دندان برطرف کرد.
•    از رژیم غذایی متعادلی استفاده کنید. از گروه های اصلی مواد غذایی، غذاهای متنوعی را مصرف کنید.  مثل نان، غلات، حبوبات، میوه، سبزیجات، گوشت، مرغ و ماهی، فرآورده های لبنی مانند شیر، پنیر و ماست. مصرف تنقلات و شکلات را محدود کنید. از مصرف بیش از حد نوشابه های شیرین پرهیز کنید.
•    به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیار مهم است که به طور منظم توسط دندانپزشک بخصوص از نظر بیماری های لثه مورد معاینه قرار گیرید. جرمگیری دندان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های لثه ضروری است. پس از درمان بیماری لثه، مراجعه ی منظم به دندانپزشک، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.
•    از مصرف تنباکو پرهیز کنید. مصرف دخانیات می تواند موجب التهاب لثه و تشدید بیماری لثه شود.

به‌طورکلی، تغییر رنگ دهانی به حالتی گفته می‌شود که بافت‌های داخلی دهان، ازجمله لثه‌ها، رنگ طبیعی خود، که صورتی روشن است را از دست بدهند. تغییر رنگ لثه بر اثر رسوب و نشست مواد رنگی مختلف روی سطح یا داخل بافت لثه ایجاد می‌شود. علت این موضوع می‌تواند تغییرات فیزیولوژیک بدن یا بیماری های لثه باشد. تغییر رنگ لثه ممکن است بر اثر عاملی کوچک و جزئی یا بر اثر یک بیماری سیستمی‌ مهم باشد. درواقع در برخی از موارد ممکن است تغییر رنگ لثه یکی از اولین نشانه‌های یک بیماری خطرناک باشد؛ بنابراین تغییر رنگ لثه‌ها نیازمند رسیدگی و بررسی توسط پزشک است و با مشاهده تغییر کردن رنگ لثه لازم است حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان بیماری لثه


پس از آن که بیماری لثه شروع به تخریب لثه و استخوان های اطراف آن کرد، تمیز کردن منظم دندان ها، برای توقف پیشرفت این بیماری کافی نخواهد بود. روشی گسترده تر و وقت گیرتر نسبت به تمیز کردن دندان، ضروری خواهد بود. در این روش که جرمگیری نام دارد، پلاک و جرم دندانی که باعث ایجاد عفونت زیر خط لثه می شود، از بین می رود.
صاف کردن سطح ریشه: این روش سطح ریشه را صاف می کند و به بافت لثه اجازه می دهد بهبود یابد و دوباره به دندان متصل شود.
عمل جراحی: پس از جرمگیری، چنانچه عفونت عمقی وجود داشته باشد، عمل جراحی اصلاحی و یا سایر روش های درمانی ممکن است مورد نیاز باشد. روش عمل جراحی لثه به این منظور طراحی شده است که با بازسازی لثه و استخوان های جدید و سالم، نقص های ایجاد شده را اصلاح کند. همچنین امروزه از تکنولوژی لیزر در جراحی لثه استفاده می شود.

پس از جراحی لثه با لیزر ، بسیار مهم است که بیمار بهداشت دهان و دندان را به طور کامل مراعات کند و به طور منظم برای انجام معاینه به دندانپزشک متخصص لثه مراجعه کند.

بیماری لثه با بیماری های قلبی، کم وزنی در نوزادان و سایر مشکلات ارتباط دارد، به همین دلیل این بیماری باید جدی گرفته شود. بنابراین می توانید برای رزرو نوبت با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید، همچنین پرسش های خود را از طریق فرم مشاوره با ما درمیان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس