ارتودنسی سرامیکی: مزایا و معایب مرتب کردن دندان با براکت سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی می‌تواند برای افرادی که به دنبال استحکام و مقاومت ارتودنسی‌های فلزی قدیمی هستند ولی ظاهر ارتودنسی نیز برای آن‌ها مهم است گزینه‌ی مناسبی باشد. در این ارتودنسی‌ها از براکت های سرامیکی همرنگ دندان استفاده می‌شود که لبخند شما را زیباتر کرده و یک پارچگی دندان‌ها را حفظ می‌کند.

ارتودنسی سرامیکی چگونه کار می‌کند؟


عملکرد ارتودنسی سرامیکی همانند ارتودنسی‌های فلزی بوده و براکت های آن بر روی سطح جلوی دندان‌های شما متصل می‌شوند. سپس یک سیم از درون براکت ها رد شده و فشار لازم را بر روی دندان‌ها اعمال می‌کند تا دندان‌ها به سمت موقعیت مناسب‌تر حرکت کنند. با پیشرفت درمان، دندانپزشک شما سیم ارتودنسی را تنگ‌تر می‌کند تا فشار ملایمی بر روی دندان‌ها باقی بماند.

چه افرادی برای ارتودنسی سرامیکی مناسب هستند؟


ارتودنسی به هر شکلی، برای افرادی که همه‌ی دندان‌های آن‌ها دائمی بوده و روند رشد دندان‌ها به پایان رسیده است مناسب خواهد بود. این امر سبب شکل گیری سریع‌تر دندان‌ها و کاهش احتمال شکستن براکت ها به دلیل حرکت دندان‌ها خواهد شد.

ارتودنسی سرامیکی برای افرادی که تاثیرات سریع ارتودنسی فلزی را طلب کرده ولی به دنبال ظاهری بهتر هستند گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

مزایای ارتودنسی سرامیکی


مزایای ارتودنسی سرامیکی

دلایل متفاوتی برای استفاده از ارتودنسی وجود دارند ولی آیا می‌دانستید که تکنولوژی امروزی این کار را راحت‌تر و زیباتر کرده است؟

در صورت استفاده از ارتودنسی سرامیکی باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی‌های معمولی ظاهری مخفی خواهد داشت

با وجود اینکه شکل براکت های سرامیکی با براکت های فلزی معمولی یکسان است، این براکت ها کوچک، شفاف و تقریباً نامرئی هستند به خصوص اگر از سیم‌های رنگی بر روی آن‌ها استفاده شود. این روش می‌تواند برای افرادی که به دنبال ظاهری بهتر برای انجام ارتودنسی هستند گزینه‌ی مناسبی باشد. تصور کنید 18 ماه از زندگی خود را با براکت های فلزی در دهان سپری کنید. آزاردهنده است!

براکت‌های سرامیکی از آن چیزی که به نظر می‌آید محکم‌تر هستند

یک باور غلط عمومی وجود دارد که براکت های سرامیکی استحکام براکت های فلزی را ندارند. با وجود اینکه فلز یک ماده‌ی خام محکم‌تر است، طراحی و طرز کاربرد براکت های سرامیکی به شکلی اصلاح شده که بیشترین دوام و ماندگاری را داشته باشند. پیدا کردن انواع با کیفیت این براکت ها نیز مهم خواهد بود.

می‌توان از سیم ارتودنسی “رنگی” هم رنگ با دندان استفاده کرد

در حالی که براکت ها از سرامیک شفاف و بادوام ساخته می‌شوند، همچنان یک سیم فلزی بر روی آن‌ها وجود خواهد داشت. شما می‌توانید از نوع رنگی این سیم استفاده کنید. این کار به شما امکان اصلاح دندان‌ها را داده ولی ظاهر ناخوشایند ارتودنسی فلزی را به همراه نخواهد داشت. می‌توانید سیم ارتودنسی را از بین رنگ‌های مختلفی مثل یخی، نقره‌ای و سفید انتخاب کنید. از نتیجه‌ی کار شگفت زده خواهید شد!

براکت های سرامیکی مینای دندان را دمینرالیزه نمی‌کنند

خوشبختانه، براکت های سرامیکی باعث دمینرالیزه شدن مینای دندان نخواهند شد. به لطف تکنولوژی پیشرفته‌ی ارتودنسی، شما می‌توانید از براکت‌های سرامیکی استفاده کرده و علاوه بر بهره مندی از بالاترین دوام و قدرت ممکن، از عدم تأثیر آن بر مینای دندان خود مطمئن باشید.

تکنولوژی‌های جدید چسب‌هایی را تولید کرده‌اند که از دمینرالیزه شدن و تغییر رنگ دندان در اطراف براکت در طی درمان پیشگیری می‌کنند. علاوه بر این قدرت چسبندگی این چسب‌ها بسیار بالا بوده و از نظر کنده شدن براکت از روی دندان نگرانی نخواهید داشت.

برداشتن ارتودنسی‌های سرامیکی پس از پایان درمان آسان خواهد بود

برداشتن ارتودنسی‌های سرامیکی پس از پایان درمان

برداشتن ارتودنسی‌های سرامیکی پس از پایان درمان نسبت به انواع فلزی آسان‌تر خواهد بود. به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی که قبلاً گفته شد، برداشتن براکت های سرامیکی نسبت به انواع فلزی آسان‌تر بوده و احتمال دمینرالیزه شدن مینای دندان در این براکت ها کمتر خواهد بود.

ارتودنسی سرامیکی در عکس‌ها قابل تشخیص نیست

بسیاری از ما روش‌هایی داریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم عکس‌های بهتری با ارتودنسی بگیریم. ولی می‌توان این مشکل را کاملاً رفع کرد. با استفاده از براکت های سرامیکی شفاف، دیگر نگران دیده شدن ارتودنسی در عکس‌های خود نخواهید بود و می‌توانید با خیال آسوده برای عکس گرفتن لبخند بزنید.

تأثیر ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی متحرک سریع‌تر خواهد بود

یکی دیگر از روش‌های رایج برای اصلاح فرم دندان‌ها به طور نامحسوس، استفاده از ارتودنسی‌های متحرک است. ارتودنسی‌های متحرک برای برخی از افراد بهترین گزینه خواهند بود ولی تأثیر ارتودنسی سرامیکی سریع‌تر است چراکه 24 ساعت شبانه روز بر روی دندان شما قرار دارد. ارتودنسی‌های متحرک به مدت 20 تا 22 ساعت در روز استفاده می‌شوند و شما می‌توانید برای غذا خوردن، تمیز کردن دندان‌ها و فعالیت‌های ورزشی آن را خارج کنید.

مشکل بزرگ این ارتودنسی‌ها، خارج کردن آن‌ها و فراموشی استفاده‌ی مجدد و یا گم کردن آن‌هاست. ارتودنسی سرامیکی تقریباً نامرئی بوده ولی دوره‌ی درمانی کوتاه‌تری خواهد داشت.

ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی راحت‌تر خواهد بود

ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی راحت‌تر است

ارتودنسی سرامیکی یکی از راحت‌ترین روش‌های موجود برای اصلاح فرم دندان‌هاست. براکت های کوچک‌تر و گرد با جنس سرامیک به احتمال کمتری باعث ناراحتی لثه‌های شما خواهند شد. به طور کلی، تجربه‌ی استفاده از ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی‌های فلزی بسیار راحت‌تر خواهد بود.

ارتودنسی‌های سرامیکی جدید به راحتی رنگ نمی‌گیرند

ارتودنسی‌های سرامیکی قدیمی از جنس پلاستیک ساخته می‌شدند و پس از مدتی رنگ آن‌ها تغییر می‌کرد. به لطف پیشرفت تکنولوژی، دندانپزشکان امروزه به براکت های سرامیکی دسترسی دارند که علاوه بر راحتی بیشتر، شفاف بوده و کمتر در خطر تغییر رنگ قرار دارند.

البته این به معنی نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان نخواهد بود. در صورت عدم توجه به رژیم غذایی مناسب و مسواک زدن، براکت های سرامیکی نیز ممکن است تغییر رنگ داده و شفافیت خود را از دست بدهند. یکی از قسمت‌های آسیب پذیر نسبت به تغییر رنگ، بندهای پلاستیکی هستند که براکت ها را به یکدیگر متصل می‌کنند.

افراد کم سن و سال می‌توانند از کش های رنگی برای جذابیت بیشتر ارتودنسی استفاده کنند

آیا فرزند شما می‌خواهد ارتودنسی جذاب‌تری داشته باشد؟ می‌توان با استفاده از کش های رنگی در بین براکت ها، ظاهری خاص و جذاب به ارتودنسی بخشید. شما می‌توانید در مواقع خاص، کش های رنگی را با رنگ لباس خود ست کنید.

طول درمان


زمان لازم برای صاف شدن دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی سرامیکی بین 1.5 تا 3 سال و با ارتودنسی فلزی بین 1 تا 3 سال خواهد بود.

به دلیل ظرافت براکت های سرامیکی، تعویض و تنظیم آن‌ها در دفعات بیشتری انجام خواهد شد تا از شکستن براکت جلوگیری شود. درنتیجه در طول دوره‌ی درمان به تعداد جلسات بیشتری برای مراجعه به دندانپزشک نیاز خواهید داشت.

از چه مدل ارتودنسی استفاده کنم؟ سرامیکی یا فلزی؟


از چه مدل ارتودنسی استفاده کنم؟ سرامیکی یا فلزی؟

تصمیم گیری در مورد استفاده از ارتودنسی فلزی یا سرامیکی معمولاً به سلیقه‌ی شخصی هر فرد و توانایی مالی او باز می‌گردد. بسیاری از افراد بزرگسال از ارتودنسی سرامیکی استفاده می‌کنند چرا که هزینه‌ی آن برای آن‌ها قابل قبول بوده و نمی‌خواهند ظاهر ناخوشایند ارتودنسی فلزی را داشته باشند. با این حال بسیاری از افراد به دوام و ماندگاری براکت های فلزی اعتماد داشته و از آن‌ها استفاده می‌کنند تا طول درمان کمتری داشته باشند.

آیا می‌توان ارتودنسی سرامیکی را به فلزی تغییر داد؟


تعویض براکت های سرامیکی به نوع فلزی قابل انجام است ولی هزینه‌ی اضافی در بر خواهد داشت. در مورد گزینه‌های پیش رو و بهترین روش با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

معایب ارتودنسی سرامیکی چیست؟


با این که احساس می‌کنیم ارتودنسی‌های سرامیکی گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شوند، هر روشی معایب خاص خود را خواهد داشت.

  • هزینه‌ی زیاد اول از همه این که ارتودنسی سرامیکی نسبت به انواع فلزی هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت. زمانی که بحث روش‌های درمانی پرهزینه باشد، ممکن است روشی را انتخاب کنید که با هزینه‌ی کمتر، تأثیر یکسانی را به دنبال داشته باشد.
  • فشار کمتر نسبت به ارتودنسی فلزی براکت های سرامیکی نمی‌توانند به اندازه‌ی براکت های فلزی فشار را تحمل کنند چراکه استحکام کمتری دارند. در صورتی که دندان‌های شما نیازمند تغییرات گسترده باشند، دندانپزشک معمولاً استفاده از ارتودنسی فلزی را توصیه می‌کند.
  • ممکن است در لثه‌ها حساسیت ایجاد شود تمیز کردن دور براکت با مسواک در انواع سرامیکی دشوارتر بوده و ممکن است التهاب یا پس روی لثه ایجاد شود.
  • دوام و ماندگاری دوام سرامیک اندکی کمتر از فلز بوده و احتمال شکستن آن تقریباً دو برابر خواهد بود. روند دیباند (برداشتن براکت های سرامیکی از روی مینای دندان) می‌تواند باعث آسیب به سطح دندان شود.
  • نگهداری سخت‌تر اگر می‌خواهید ارتودنسی‌های شما تمیز و براق به نظر برسند، براکت های سرامیکی به نگهداری بیشتری نسبت به انواع فلزی نیاز خواهند داشت. از آن جایی که سرامیک شفاف و متخلخل است، در صورتی که بالاترین سطح بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید براکت های شما لکه دار خواهند شد.

هزینه ارتودنسی سرامیکی چقدر است؟


هزینه‌ی انجام دو روش ارتودنسی نزدیک به هم بوده ولی به دلیل تفاوت مواد و قیمت آن‌ها، براکت های سرامیکی گران‌تر خواهند بود. یکی از عوامل مهم تصمیم گیری، مدت زمان لازم برای تکمیل درمان خواهد بود. برخی از افراد تنها به 6 ماه ارتودنسی نیاز داشته در حالی که افراد دیگر ممکن است به دوره‌های 2 ساله یا بیشتر نیاز داشته باشند. دندانپزشک در طی جلسه مشاوره می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد هزینه‌ی درمان به شما بدهد.

با وجود اینکه ارتودنسی با براکت یک روش درمانی رایج است، روش‌های دیگری نیز وجود دارند. ارتودنسی متحرک روشی است که تقریباً به طور کامل نامرئی بوده و افرادی که با استفاده از ارتودنسی‌های فلزی و سرامیکی مشکل دارند می‌توانند از این ارتودنسی‌های نامرئی استفاده کنند.

در جلسه‌ی مشاوره با دندانپزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی پیش رو مشورت کنید.

مقالات مرتبط
تماس با ما