ایمپلنت تک دندان: مزایا و نحوه انحام ایمپلنت برای یک دندان

 شما به علت ضربه یا پوسیدگی یکی از دندان‌های خود را از دست داده ‌اید به استفاده از ایمپلنت تک یک گزینه عالی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. این روش درمانی پیچیده به عنوان یک روش استاندارد طلایی به منظور پر کردن جای خالی دندان در نظر گرفته می‌شود و از آنجایی که ظاهری شبیه دندان طبیعی را به وجود می‌آورد طرفداران بسیار زیادی دارد. ایمپلنت تک شامل یک پست ایمپلنت یا پیچ است که از آلیاژ تیتانیوم یا یک ترکیب سرامیکی که زیرکونیا نام دارد ساخته شده است. ساختار مخصوصی که به پست ایمپلنت متصل می‌گردد اباتمنت نامیده می‌‌شود و از روکش ایمپلنت به خوبی محافظت می‌کند.

چه افرادی می‌توانند متقاضی استفاده از ایمپلنت تک باشند؟


چه افرادی می‌توانند متقاضی استفاده از ایمپلنت تک باشند؟

 ایمپلنت تک برای هر فردی که از لحاظ سلامت و دهان و دندان در وضعیت مطلوبی قرار دارد اما به علت پوسیدگی یا ضربه یکی از دندان‌های خود را از دست داده است قابل استفاده خواهد بود. گاهی اوقات بیمار به دلایل ژنتیکی دندان ندارد یعنی دندان او هرگز رشد نکرده است. سن و سال هرگز مانعی برای کاشت ایمپلنت تک نیست اما باید رشد دندان و فک کامل شده باشد تا بیمار بتواند تحت درمان با این روش قرار بگیرد. به طور کلی دندان پزشک زمانی می‌‌تواند به کاشت ایمپلنت بپردازد که بیمار حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

چرا باید ایمپلنت تک را انتخاب کرد؟


چرا باید ایمپلنت تک را انتخاب کرد

هنگامی‌ که شما قصد دارید به یک تصمیم گیری دقیق در ارتباط با استفاده از ایمپلنت دندانی بپردازید تا جای خالی دندان از دست رفته خود را پر کنید باید بدانید که قصد دارید چه تغییراتی را در دهان خود به وجود بیاورید. ایمپلنت یک گزینه عالی محسوب می‌شود زیرا می‌تواند یک درمان مناسب برای مشکلات مرتبط با آسیب دندانی باشد. سایر روش‌های موجود برای پر کردن جای خالی دندان از قبیل دندان مصنوعی با معایب متعددی همراه هستند به عنوان مثال این پروتز روی لثه قرار می‌گیرد و مشکلات مختلفی را به وجود می‌آورد.

ظاهر طبیعی

ظاهر طبیعی

 ایمپلنت تک می‌تواند ظاهری کاملاً طبیعی را به وجود بیاورد گوئی دندان اصلی خود شما است که از لثه خارج شده و ظاهری کاملاً عادی دارد. دندان پزشکان در هنگام طراحی و ساخت ایمپلنت دقت بسیار زیادی می‌نمایند تا اطمینان حاصل کنند که روکش ایمپلنت به خوبی با دندان‌های اطراف مطابقت دارد.

مراقبت آسان

 مراقبت از ایمپلنت تک یک روش ساده است و شما می‌توانید همانند دندان طبیعی به راحتی آن را مسواک بزنید یا از نخ دندان استفاده کنید. حداقل روزی دو مرتبه دندان‌های خود را مسواک بزنید و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید و در فواصل زمانی معین به دندان پزشک مراجعه نمایید تا دندان‌های شما را معاینه کند. این اقدامات به حفظ سلامت دهان و دندان و افزایش طول عمر ایمپلنت کمک خواهد کرد.

جلوگیری از تحلیل رفتگی استخوان

 دندان مصنوعی کامل و جزئی و پل متحرک که روی لثه قرار می‌گیرند باعث تحلیل رفتگی استخوان خواهند شد. از آنجایی که هیچ چیزی زیر سطح لثه و روی استخوان قرار ندارد تا آن را تحریک کند به ترمیم خود بپردازد با گذر زمان دستخوش تحلیل رفتگی خواهد شد. کاشت ایمپلنت چنین مشکلاتی را به وجود نمی‌‌آورد و به افزایش رشد استخوان کمک خواهد کرد. ایمپلنت همانند ریشه طبیعی دندان به افزایش رشد استخوان می‌پردازد و نسبت به دندان طبیعی بلندتر و محکم تر است.

راحتی بیشتر

 دندان مصنوعی باعث ناراحتی بسیار زیادی در متقاضیان درمان می‌شود زیرا معمولاً روی لثه جابجا می‌شوند و باعث بریدگی و اسیب دیدگی لثه خواهند شد. این مشکلات در ایمپلنت وجود ندارد و به هیچ عنوان باعث ناراحتی شما نمی‌شود. از آنجایی که ایمپلنت با استخوان فک پیوند می‌‌خورد هیچ گونه تفاوتی بین آن و دندان طبیعی وجود نخواهد داشت. ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی ظاهری بسیار طبیعی تر دارد و لبخندی زیبا را به شما هدیه می‌دهد.

کدام تجهیزات دندانی با ایمپلنت تناسب دارد؟


کدام تجهیزات دندانی با ایمپلنت تناسب دارد

 اگر شما یکی از دندان‌های خود را از دست داده‌ اید می‌‌توانید از روکش برای پوشاندن ایمپلنت استفاده نمایید. ایمپلنت و روکش یک دندان کاذب است که از سرامیک و بافت فلزی یا ترکیبات دیگر ساخته شده است تا ظاهری شبیه دندان طبیعی را به وجود بیاورد و به خوبی با وضعیت بایت شما مطابقت داشته باشد. در مواردی که شما چند عدد از دندان‌های خود را از دست داده اید می‌توانید از پل ثابت استفاده نمایید. در این حالت شما به چند عدد ایمپلنت نیاز دارید که به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید و جایگزین دندان‌های از دست رفته نمایید. برای کاشت هر ایمپلنت باید فرایند درمان به طور مجزا انجام شود. یک جایگزین برای پر کردن جای خالی دندان‌های ردیف بالا و پایین وجود دارد و شما می‌توانید از دندان مصنوعی که بر پایه ایمپلنت قرار دارد و نسبت به دندان مصنوعی قدیمی مزایای بیشتری دارد، پایداری بهتری دارد و مراقبت از آن ساده است استفاده نمایید. شما با استفاده از این نوع دندان مصنوعی هیچ گونه محدودیت غذایی نخواهید داشت. دندان پزشک به شما کمک می‌کند تا با توجه به شرایطی که دارید و ویژگی‌های منحصر به فرد دهان و دندان خود به انتخاب بهترین روش موجود برای پر کردن جای خالی دندان خود بپردازید.

بهترین ایمپلنت از چه جنسی ساخته شده است؟


 تحقیقات متعددی در ارتباط با بهترین نوع ایمپلنت انجام شده است و اطلاعات خوبی در این رابطه به دست آمده است. ایمپلنتی که از تیتانیوم ساخته شده است یکی از بهترین انواع ایمپلنت در نظر گرفته می‌شود که شانس موفقیت بالایی دارند اما همه افراد نمی‌توانند متقاضی درمان با آن باشند زیرا برخی از بیماران به فلزات به کار رفته در این ایمپلنت حساسیت دارند. برخی از بیمارانی که دندان خود را از دست داده اند و می‌خواهند که از مزایای کاشت ایمپلنت دندانی بهره ‌مند شوند از کاشت یک قطعه فلزی درون بدن خود نگران هستند. محققان توانسته ‌اند پاسخ مناسبی به این گروه از افراد بدهند و استفاده از ایمپلنتی که از زیرکونیوم اکسید ساخته شده است را توصیه می‌کنند. ایمپلنت تیتانیومی ‌و ایمپلنت زیرکونیوم هر دو زیست پذیری بالایی دارند و به خوبی درون فک پیوند می‌‌خورند و جایگزین خوبی برای دندان از دست رفته هستند. اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که کدام ایمپلنت نسبت به ایمپلنت دیگر برتری دارد؟

ایمپلنت تیتانیومی‌

 ایمپلنت تیتانیومی ‌یکی از جدیدترین انواع ایمپلنت در عرصه دندان پزشکی است که از زمان کشف فرآیند پیوند استخوان با ایمپلنت مورد استفاده قرار می‌‌گیرند:

یکی از مزایای عالی ایمپلنت تیتانیوم این است که سالیان متعدد مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است و اطلاعات خوبی در این رابطه به دست آمده است. این نوع ایمپلنت به صورت ایمپلنت یک بخشی و دو بخشی در دسترس قرار دارد و ایمپلنت دو بخشی به پزشک اجازه می‌دهد به نصب پست در یک زاویه بپردازد و در همین حین روکش دندان را در بهترین حالت ممکن نصب نماید. ایمپلنت تیتانیومی‌می‌‌تواند با بافت استخوان پیوند شود تا نتایج بهتری را به وجود بیاورد و به عبارتی تیتانیوم زیست پذیری بالایی دارد.

مزایای زیرکونیا

برخلاف ایمپلنت تیتانیومی ‌اطلاعات چندانی در ارتباط با ایمپلنت زیرکونیا وجود ندارد با این حال با مزایای متعددی همراه می‌باشد. از آنجایی که این نوع ایمپلنت فاقد فلز می‌باشد و از سرامیک ساخته شده به خوبی با روکش سرامیکی  مطابقت دارد حال آنکه پست تیتانیومی‌ به رنگ نقره ای می‌باشد. اگر به طور طبیعی بافت لثه شما نازک است یا شما دچار عقب رفتگی لثه شده‌ اید پست زیرکونیا شبیه دندان طبیعی به نظر می‌رسد و باعث جلب توجه دیگران نخواهد شد. این نوع ایمپلنت فقط در اشکال ایمپلنت یک بخشی در دسترس قرار دارند به همین دلیل در مواردی که مورد استفاده قرار می‌‌گیرند قابلیت کاربردی محدودی خواهند داشت.

کاشت ایمپلنت تک چگونه انجام می‌شود؟


کاشت ایمپلنت تک چگونه انجام می‌شود

 در ابتدا دندان پزشک به بررسی سابقه پزشکی شما می‌پردازد تا اطمینان حاصل کند متقاضی مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید. سپس در مرحله بعدی درخواست انجام عکسبرداری توسط اشعه ایکس یا سی تی اسکن را می‌دهد تا بتواند اطلاعات مناسبی را در ارتباط با محل دقیق کاشت ایمپلنت به دست بیاورد و اطمینان حاصل کند که بافت سالم استخوان به اندازه کافی در اطراف ناحیه مورد نظر وجود دارد. فرایند نصب ایمپلنت تک طی مدت یک ساعت انجام می‌‌شود و اکثر بیماران پس از تزریق داروی بی حسی موضعی هیچ گونه مشکلی نخواهند داشت. از آن جایی که برخی از بیماران از انجام روش‌های درمانی دندان پزشکی واهمه دارند ممکن است پزشک تصمیم بگیرد از داروی آرام بخش نیز استفاده کند.

 در طول درمان و کاشت ایمپلنت دندانی، دندان پزشک به ایجاد یک برش کوچک درون لمس می‌پردازد تا بتواند بافت زیر لثه را مشاهده کند و محل دقیق قرار گیری ایمپلنت را بررسی نماید. در طول جراحی به دندان پزشک اقدام به قرار دادن ایمپلنت درون استخوان فک خواهد کرد به فرآیند پیوند استخوان با ایمپلنت فلزی پیوند استخوانی می‌گویند. با بهبود ایمپلنت، دندان پزشک اقدام به قرار دادن روکش روی آن خواهد کرد تا از ایمپلنت محافظت کند و به حفظ شکل طبیعی لثه بپردازد. حفظ شکل لثه این اطمینان را حاصل می‌کند که ساختار این ناحیه از لحاظ زیبایی حفظ خواهد شد و ایمپلنت و روکش توسط لثه محافظت می‌‌گردد و تمیز کردن آن کار ساده ای است. در طول درمان، دندان پزشک اقدام به نصب یک عدد دندان موقت می‌کند تا شما کمتر از جای خالی دندان خود آزرده خاطر شوید. فرایند درمان حدود چند ماه طول می‌کشد و پس از آنکه پست به اندازه کافی استحکام پیدا کرد می‌‌توان اقدام به نصب روکش نمود.

آیا پیوند استخوان برای نصب ایمپلنت ضروری است؟


 در برخی موارد لازم است که قبل از کاشت ایمپلنت شما تحت جراحی پیوند استخوان قرار بگیرید زیرا به دلایل مختلف از قبیل تحلیل رفتن استخوان به علت بالا رفتن سن، بیماری یا حتی دلایل ژنتیکی تراکم استخوان شما پایین تر از حد انتظار است تا بتواند به مدت طولانی ایمپلنت را درون خود نگه دارد. پیوند استخوان یک روش جراحی نسبتاً ساده است و دندان پزشک برای انجام آن ابتدا به مشخص کردن استخوانی که قابلیت استفاده برای پیوند را دارد خواهد پرداخت. دندان پزشک می‌تواند از استخوان فک یا استخوان سایر نقاط بدن از قبیل ران، تیبیا یا سایر نواحی استفاده نماید. پس از تصمیم گیری برای انجام پیوند استخوان، دندان پزشکی اقدام به ایجاد یک برش کوچک در درون لثه می‌کند تا بافت استخوانی آن مشاهده گردد. قبل از انجام همه این موارد باید داروی بی حسی تزریق گردد تا شما دچار هیچ گونه درد و ناراحتی نشوید. در مرحله بعدی دندان پزشک تصمیم می‌گیرد که شما به چه مقدار بافت استخوان برای پیوند نیاز دارید. سپس دندان پزشک ماده ترمیم کننده را روی محل مورد نظر قرار می‌دهد و روی آن را می‌پوشاند و اجازه می‌‌دهد استخوان پیوند شده به طور کامل جوش بخورد و برای کاشت ایمپلنت آماده گردد..

بهبودی پس از کاشت ایمپلنت تک چقدر طول می‌کشد؟


بهبودی پس از عمل کاشت ایمپلنت یک دندان چگونه است

 معمولاً دوران بهبود پس از کاشت ایمپلنت به سرعت سپری می‌شود و اکثر بیماران دچار عوارض جانبی بسیار خفیفی خواهند شد و در صورت بروز درد و ناراحتی می‌‌توانند به کمک داروی مسکن به کنترل آن بپردازند. به طور کلی بروز درد پس از درمان طبیعی است اما شما باید بتوانید روز بعد به زندگی طبیعی خود برگردید و به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. مراقبت از ایمپلنت باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد و علاوه بر آن که ظاهری طبیعی و مناسب را ایجاد می‌‌کند شما را از مشکلات مرتبط با جای خالی دندان و نداشتن دندان نجات خواهد داد.

روش‌های جایگزین برای ایمپلنت تک چیست؟


 برخی از روش‌های جایگزین برای ایمپلنت تک عبارتند از پل دندان یا فلیپر یا دندان مصنوعی.

پل دندان

 پل دندان توسط روکش روی دندان قرار داده می‌شود تا جای خالی دندان را پر کند و برای آنکه به خوبی با دندان‌های مجاور مطابقت داشته باشد باید دندان پزشک به شکل دهی روکش بپردازد. اگرچه پل دندان ظاهری بسیار طبیعی دارد خارج کردن ساختار سالم دندان اقدامی ‌ناخوشایند محسوب می‌شود. پل دندان به طور مستقیم روی لثه قرار می‌‌گیرد و با گذر زمان به تغییر شکل استخوان زیر لثه می‌پردازد که این امر در نهایت باعث به وجود آمدن یک فضای خالی بین دندان و لثه خواهد شد که مواد غذایی در این ناحیه گیر می‌افتند.

دندان مصنوعی تک

 دندان مصنوعی تک همانند دندان طبیعی و ایمپلنت دندانی پایداری و قدرت کافی ندارد و فقط به عنوان یک راه حل موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات قبل از جراحی کاشت ایمپلنت از یک فیلیپر برای پر کردن جای خالی دندان استفاده خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست