ایمپلنت دندان جلو برای چه کسانی مناسب است و چقدر طول میکشد؟

کاشت ایمپلنت برای دندان جلو از استخوان فک شما محافظت می‌کند، دقیقاً شبیه به دندان طبیعی‌تان به نظر می‌رسد و احساس می‌شود. ایمپلنت دندان جلو کاملاً شبیه ریشه دندان واقعی است و تحریک مورد نیاز برای استخوان آلوئولار را فراهم می‌کند، بنابراین تحلیل رفتن استخوان اتفاق نمی‌افتد و مطمئن خواهید بود که استخوان فک شما قوی و سالم باقی می‌ماند. درمان ایمپلنت دندان جلو، یک درمان از قبل برنامه‌ریزی شده است، عمل واقعی قرار دادن کاشت دندان جلو بسیار سریع انجام می‌شود و فقط ممکن است به بی‌حسی موضعی نیاز داشته باشید. در این روش یک دندان موقت در همان روز دریافت خواهید کرد. پس از بهبود یافتن و جوش خوردن لثه و استخوان، دندان جلوی دائمی جدید شما ساخته و نصب می‌شود.

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت دندان چیست؟

به طور خلاصه، یک ایمپلنت دندان به طور مصنوعی کل دندان را بازیابی می‌کند. این کاشت متشکل از یک پایه (پست) یا پیچ کوچکی است که از آلیاژ تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته شده است و با یک عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد.

پست یا پایه‌ی ایمپلنت طی فرایندی به نام پیوند استخوانی (osseointegration) با استخوان فک ادغام و جوش خورده می‌شود و تکمیل این فرایند حدود سه ماه طول می‌کشد. پس از اتمام فرایند پیوند استخوانی، یک اباتمنت به پست متصل می‌شود و درست بالای خط لثه بیرون از استخوان فک و لثه قرار می‌گیرد. اباتمنت (تکیه‌گاه)، از روکش تاج دندان بر روی ایمپلنت پشتیبانی می‌کند.

کاندیدای مناسب برای انجام این درمان


دندان‌های جلویی شما در برابر آسیب‌های دندانی کاملاً آسیب‌پذیر هستند و دندان‌پزشکان اغلب دست به معالجه بیمارانی می‌زنند که به طور تصادفی یا در حین انجام فعالیت‌های ورزشی دندان جلویی‌شان کنده و یا آسیب دیده‌اند. همچنین ممکن است دندان‌های جلویی خود را به دلیل عفونت و پوسیدگی از دست دهید (آن‌ها را بکشید). از دست دادن هر دندان ناخوشایند است، اما از دست دادن یک دندان جلویی برای بسیاری از افراد بسیار ناگوار و ناراحت کننده است زیرا اغلب اوقات اعتماد به نفسمان در گروی ظاهرمان است. خوشبختانه، کاشت دندان جلو می‌تواند یک راه‌حل عالی و طولانی مدتی را برای این مشکلات ارائه دهد.

چرا از بین راه‌های دیگر برای جایگزینی دندان جلو، ایمپلنت دندان را انتخاب می‌کنیم؟


چرا از بین راه‌های دیگر برای جایگزینی دندان جلو، ایمپلنت دندان را انتخاب می‌کنیم؟

گزینه‌های جایگزین برای جایگزینی دندان جلو شامل دندان مصنوعی یک دندانی یا دندان مصنوعی فلیپر است که فقط یک راه‌حل موقتی است.

گزینه دیگر، انتخاب بریج یا پل دندان است که روی دندان‌های مجاور با فضای خالی شده نصب می‌شود. این دندان‌ها باید به طور قابل‌توجهی تراشیده و فرم دهی شوند، قسمت زیادی از ساختار اصلی آن‌ها از بین برود تا بتوان روی آن‌ها روکش دندان قرار داد و این روکش‌ها به دندان جلویی جایگزین متصل می‌شوند که اصطلاحاً آن را پونتیک می‌گویند.

اگر دندان‌های جلوی باقی مانده شما محکم و سالم باشد، استفاده از روش بریج یا پل دندانی روشی ایدئال نیست زیرا دندان‌های مجاور به طور قابل‌توجهی تراشیده و ضعیف می‌شوند و همیشه باید با روکش دندان محافظت شوند.

تراشیدن بخشی از مینای دندان از این دندان‌ها، احتمال عفونت و پوسیدگی این دندان‌ها را در آینده افزایش می‌دهد. پونتیک یک پل دندانی فقط روی لثه قرار خواهد گرفت و با گذشت زمان، بافت لثه و استخوان زیر آن به تدریج جذب می‌شوند، بنابراین در نهایت ممکن است یک شکاف و فاصله‌ی ناخوشایندی در زیر پونتیک به وجود آید.

طبیعی‌ترین راه‌حل برای از دست دادن دندان‌های جلو 

طبیعی‌ترین راه‌حل برای از دست دادن دندان‌های جلو

کاشت دندان جلویی برخلاف فلایپر دندان یا بریج که فقط روی لثه قرار می‌گیرند، راه‌حلی است که درست مانند یک دندان واقعی به نظر می‌رسد و احساس می‌شود. ایمپلنت دندان جلویی دقیقاً مانند یک دندان طبیعی است که از لثه روییده شده است. حتی لثه اطراف دندان به دقت شکل می‌گیرد تا بهترین نتیجه درمانی را ارائه دهد.

کاشت دندان جلو کاملاً شبیه به دندان طبیعی شما است. متخصص ایمپلنت دندان هنگام طراحی و ساخت همه‌ی کاشتهای دندانی و به ویژه هنگام ترمیم دندان جلو، کمال دقت و مراقبت را به جا می‌آورند.

مزایای کاشت دندان در بهداشت و سلامت

مزایای کاشت دندان در بهداشت و سلامت

ایمپلنت دندان به محافظت از سلامت دندان کمک می‌کند. هنگامی که شما یک دندان از دست می‌دهید، دندان‌های طبیعی باقیمانده شما به سمت فضای خالی ایجاد شده رانده می‌شوند، این امر آن‌ها را بی‌ثبات کرده و حالت قرارگیری دندان‌های بالا و پایین بر روی هم را تغییر می‌دهد. علاوه بر این، از دست دادن دندان باعث می‌شود فشارها و استرس‌هایی که بر دندان‌های باقیمانده شما در هنگام خوردن غذا وارد می‌شود، بیشتر شود. جایگزینی دندان با ایمپلنت دندان به پراکنده شدن بهتر و بیشتر این فشار کمک می‌کند، بنابراین دندان‌های طبیعی شما به دلیل نیروهای اضافی کمتر دچار فرسایش یا تراش خوردگی می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب ایمپلنت دندان برای دندان‌های جلویی، اثر محافظتی است که بر روی استخوان فک دارد. ایمپلنت دندانی کاملاً شبیه ریشه دندان واقعی عمل می‌کند و تحریک مورد نیاز برای استخوان آلوئولار را تأمین می‌کند، بنابراین تحلیل استخوان اتفاق نمی‌افتد و مطمئن خواهید بود که استخوان فک شما قوی و سالم باقی خواهد ماند.

استخوان اطراف دندان، به نام استخوان آلوئولار، کاملاً شکننده است و می‌تواند در اثر عفونت دندان از بین برود و بلافاصله پس از از دست دادن دندان شروع به جذب مجدد و جمع شدن می‌کند. تحلیل رفتن این استخوان بر پایداری دندان‌های موجود در مجاورت فاصله‌ی ایجاد شده تأثیر می‌گذارد و می‌تواند زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد، در نتیجه این شکاف مانند شکافی است که در زیر پوندتیک بریج که قبلاً ذکر شد به وجود می‌آید.

ایمپلنت دندان جلو تأثیری بر دندان‌های دیگر ندارد

قرار دادن ایمپلنت دندان بین دندان‌های طبیعی‌تان، قابل‌اطمینان‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین روش دندان‌پزشکی موجود است که میزان موفقیت آن بالاتر از میزان موفقیت کلی دندان‌های مصنوعی و بریج می‌باشد. نه تنها ظاهر ایمپلنت دندان جلو بهتر و تمیز کردن آن‌ها بسیار راحت تر است، بلکه این کاشت مانند دندان مصنوعی و بریج روی دندان‌های دیگر تأثیر نمی‌گذارد. در واقع، بیماران می‌توانند ایمپلنت‌های دندانی خود را دقیقاً به همان روش و هم‌زمان با دندان‌های طبیعی و واقعی خود تمیز كنند.

روند روش کاشت ایمپلنت دندان جلو


اگرچه ممکن است روند کاشت ایمپلنت دندان پیچیده و دشوار به نظر برسد، اما در واقع این‌گونه نیست. جراح دندان‌پزشک، کار ایمپلنت شما را به مراحل کوچک و قابل کنترل تقسیم می‌کند و هر چیزی را که در این راه وجود دارد توضیح می‌دهد. در نهایت کاشت ایمپلنت دندان جلو، کیفیت زندگی بسیار بهتری را برای فرد فراهم می‌کند.

ارزیابی اولیه

ارزیابی اولیه

در ابتدا شما به مشاوره با متخصص ایمپلنت دندان نیاز خواهید داشت تا وی بتواند سلامت دندان شما را ارزیابی کند. اگر دندان جلو هنوز در دهان شما باشد، دندان‌پزشک آن را به دقت ارزیابی می‌کند، این کار فقط برای اطمینان از این است که آیا می‌توان آن دندان را نجات داد یا خیر.

طرح درمان سفارشی 

 مرحله بعدی این است که درمان ایمپلنت شما با پیشرفته‌ترین عمل جراحی رایانه‌ای برنامه‌ریزی شود. شما به یک سی‌تی‌اسکن دندان با اشعه مخروطی (cone beam CT) نیاز دارید که تصاویر دقیق 3 بعدی از دندان جلویی و فک‌هایتان ارائه می‌دهد و این به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد تا جراحی ایمپلنت را از قبل برنامه‌ریزی کرده و برنامه درمانی خود را طراحی کند.

برنامه‌ریزی برای جراحی

 برنامه درمانی به یک استنت جراحی یا هدایت کننده جراحی منتقل می‌شود که نوعی الگوی تخصصی است که در حین جراحی استفاده می‌شود. این کار تضمین می‌کند که کاشت دقیقاً در موقعیت دقیق، عمق و زاویه تعیین شده در برنامه درمانی شما قرار می‌گیرد. با برنامه‌ریزی برای جراحی، ضمن اطمینان از دریافت ایمپلنت دندان برای دندان جلو که ظاهری خارق‌العاده و زیبایی دارد و کاملاً کاربردی است، به رفع خطاها در حین جراحی کمک می‌کند.

اگر شما به کشیدن دندان نیاز دارید، دندان‌پزشک شاید بتواند این کار را هم‌زمان با نصب ایمپلنت دندان انجام دهد. وی از یک روش کشیدن دندان به نام کشیدن دندان آترواماتیک (محافظه کارانه) استفاده می‌کند که آسیب استخوان آلوئول را به حداقل می‌رساند. همچنین گاهی می‌توان مقداری از مواد پیوند استخوان را هم‌زمان با کاشت دندان قرار داد و دیگر نیازی نیست که این کار را در طی یک عمل جراحی جداگانه انجام دهید.

جراحی ایمپلنت دندان جلو

جراحی ایمپلنت دندان جلو

جراح دهان و دندان به منظور دستیابی به استخوان فک شما یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌کند و سپس سوراخ کوچکی را در این استخوان قبل از قرار دادن ایمپلنت ایجاد می‌کند. ایمپلنت دندان شبیه به یک میله فلزی کوچک و یا به شکل استوانه یا پیچ است.

بعد از این مرحله، جراح برش را می‌بندد و مدتی به آن فرصت می‌دهد تا کاملاً بهبود یابد. دوره بهبودی معمولاً یک دوره زمانی بین چهار تا شش ماه است که اجازه می‌دهد پیوند استخوانی انجام شود، مرحله مهمی که ایمپلنت با استخوان فک جوش می‌خورد. جراح مرحله بعدی ایمپلنت جلوی دندان را با قرار دادن یک پایه (اباتمنت) بر روی ایمپلنت دندان انجام می‌دهد. وی همچنین اندازه‌گیری‌هایی را برای ساخت روکش تاج دندان انجام می‌دهد که در نهایت جایگزین دندان از دست رفته خواهد شد. بعد از سه تا چهار هفته، دندان‌پزشک زخم اصلی را باز می‌کند تا بتواند یک پیوست یا پایه کوچکی را به ایمپلنت وارد کند.

در بیشتر موارد، کاشت دندان جلو هیچ عارضه‌ای نخواهد داشت و یک روش معمولی و روتین است، مگر اینکه بافت استخوانی کافی در دهان بیمار وجود نداشته نباشد. در این حالت جراح پیوند استخوان را برای کاشت دندان انجام می‌دهد تا پایه و انکوریج محکمی برای ایمپلنت وجود داشته باشد. اگر لثه به قدری نازک باشد که خود ایمپلنت از زیر آن نمایان باشد، پیوند بافت نرم باید انجام شود تا ضخیم‌تر گردد.

ممکن است جراحی کاشت دندان جلو برای ایمپلنت‌های دندانی ترسناک به نظر برسد، اما واقعاً چنین نیست! این روش معمولاً بسیار کوتاه است و می‌توان یک کاشت را در مدت زمان یک ساعت یا حتی کمتر از آن قرار داد. همچنین، بسیاری از دندان‌پزشکان ایمپلنت دندانی برای بیماران عصبی بیشتر و یا برای افرادی که به چندین ایمپلنت دندان احتیاج دارند، آرام‌بخش دندان ارائه می‌دهند.

جراحی ایمپلنت دندان جلو برای کاشت دندان ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما واقعاً چنین نیست! این روش معمولاً بسیار کوتاه است و می‌توان یک کاشت را در مدت زمان یک ساعت یا حتی کمتر از آن قرار داد. همچنین، بسیاری از دندان‌پزشکان متخصص ایمپلنت، برای بیمارانی که کمی عصبی‌تر هستند و یا برای افرادی که به چندین ایمپلنت دندان احتیاج دارند، آرام‌بخشی مخصوص دندانپزشکی ارائه می‌دهند.

اطمینان داشته باشید که در طول این درمان ایمپلنت تک دندان جلویی، کاملاً راحت و آرام خواهید بود، بنابراین اجازه ندهید که این ترس شما را از انجام این درمان باز بدارد. گزینه‌های آرام بخشی مخصوص درمان‌های دندانپزشکی ممکن است شامل آرام بخشی IV یا وریدی باشند که به آن دندانپزشکی در خواب نیز گفته می‌شود زیرا شما می‌توانید در طی روند درمان بخوابید. با آرام بخشی IV، بسیار احساس آرامش خواهید کرد به طوری که احتمال دارد چیزی در مورد عمل به یاد نیاورید یا خیلی کم در مورد آن به خاطر داشته باشید. در عوض، شما با قرار دادن دندان جلوی ایمپلنت جدید در جای خود و آماده بودن برای نصب دندان‌های موقت خود در هنگام بهبودی، از خواب بیدار خواهید شد. به محض اتمام روند بهبودی پس از دو یا سه ماه، دندان‌های دائمی شما ساخته و نصب می‌شوند. تنها کاری که شما باید انجام دهید لذت بردن از زندگی بدون پروتزهای دندان مصنوعی نامناسب است.

نیازی به نگرانی نیست که بدون دندان خواهید ماند


همان روز انجام عمل کاشت ایمپلنت دندان جلوی خود، یک دندان موقتی دریافت خواهید کرد. این دندان موقتی بیشتر برای اهداف زیبایی است و در هنگام بهبودی باید از گاز زدن چیزی با این دندان خودداری کنید. این دندان ممکن است به‌گونه‌ای ساخته شده باشد که نباید با دندان‌های مخالف خود برخورد داشته باشد. پس از اتمام فرایند بهبودی و جوش خوردن استخوان و ایمپلنت، دندان دائمی جدید شما ساخته و نصب می‌شود و درمان شما به پایان می‌رسد و شما می‌توانید از لبخند تازه و احیا شده‌ی خود لذت ببرید.

مراقبت از ایمپلنت دندان جلو


مراقبت از ایمپلنت‌های تک دندانی بسیار آسان است و می‌توانید آن‌ها را مانند دندان‌های طبیعی‌تان مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید. البته باید متعهد شوید که به مراقبت از ایمپلنت دندان خود اهمیت خواهید داد، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز نخ دندان بکشید و معاینات و تمیز کردن منظم دندان‌هایتان بسیار مهم است. اگرچه ممکن است کاشت دندان جلویی شما مصنوعی باشد، اما بافت اطراف آن قطعاً این‌گونه نیست. برای تمیزشدن بهتر دندان های ایمپلنت شده میتوان از مسواک های مخصوص ایمپلنت استفاده کرد.

بدون مراقبت مناسب، این بافت‌ها می‌توانند آلوده و عفونی شده و در نهایت منجر به لق شدن و از بین رفتن ایمپلنت شوند. کاشت دندان چنان درمان خارق‌العاده‌ای است که مطمئناً نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد! با مراقبت مناسب، ایمپلنت دندان جلوی شما باید سال‌ها یا حتی مادام‌العمر دوام داشته باشد.

هزینه کاشت دندان جلو چقدر است؟


برای تعیین و محاسبه قیمت تقریبی ایمپلنت دندان عوامل زیادی را باید در نظر گرفت از جمله تبحر و شهرت دندان‌پزشک، محل جغرافیایی کلینیک، تعداد ایمپلنت و کیفیت مواد مصرفی و بسیاری عوامل دیگر. دندان‌پزشک در جلسه معاینه هزینه ایمپلنت را برای بیمار محاسبه می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس