بوی بد دهان به دلیل مشکلات گوارشی و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

در بسیاری از موارد، می‌توان با رعایت مداوم اصول بهداشت دهان و دندان از شدت بوی بد دهان کم کرد. اما، اگر تکنیک‌های ساده خانگی نتوانستند مشکل را حل کنند، می‌توانید با مراجعه به دندانپزشکان ما، در کلینیک دندانپزشکی محتشم، مطمئن شوید بوی بد دهانتان ناشی از عارضه جدی‌تری نیست و اگر هم چنین عارضه‌ای وجود داشت برای رفع آن اقدام کنید.

مشاورین دندانپزشکی ما در کلینیک دندان پزشکی محتشم آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما برای رفع بوی بد دهان هستند؛برای اطلاع از ساعات کار و رزرو نوبت میتوانید با شماره های تماس 03136274484-03136252573   با ما تماس حاصل فرمایید.

m

بوی بد دهان، که به آن هالیتوز نیز گفته می‌شود، معمولاً باعث خجالت شده و حتی گاهی اوقات شخص را دچار اضطراب می‌کند. با این اوصاف، طبیعی است که قفسه فروشگاه‌ها پر از این همه آدامس، خوشبو کننده دهان، دهان‌شویه و سایر محصولات رفع بوی بد دهان باشند. البته بسیاری از این محصولات تنها راه حل‌های موقتی هستند زیرا آن‌ها علت اصلی این مشکل را رفع نمی‌کنند.

در بسیاری از موارد، می‌توان با رعایت مداوم اصول بهداشت دهان و دندان از شدت بوی بد دهان کم کرد. اما، اگر تکنیک‌های ساده خانگی نتوانستند مشکل را حل کنند، می‌توانید با مراجعه به دندانپزشکان ما، در کلینیک دندانپزشکی محتشم، مطمئن شوید بوی بد دهانتان ناشی از عارضه جدی‌تری نیست و اگر هم چنین عارضه‌ای وجود داشت برای رفع آن اقدام کنید.

مشاورین دندانپزشکی ما در کلینیک دندان پزشکی محتشم آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما برای رفع بوی بد دهان هستند؛برای اطلاع از ساعات کار و رزرو نوبت میتوانید با شماره های تماس 03136274484-03136252573   با ما تماس حاصل فرمایید.

علل


علل بوی بد دهان

بوی بد بدهان می تواند ناشی از علت‌های مختلفی باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

باکتری‌ها از بقایای غذا را که در دندان یا دهان گیر کرده است تغذیه می‌کنند. ترکیب باکتری و غذای در حال پوسیدن در دهان بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بطور منظم غذای گیر کرده در دهان را پیش از آن که پوسیده شود از بین می‌برد.

مسواک زدن همچنین پلاک دندانی را نیز برطرف می‌کند، پلاک یک ماده چسبناک است که روی دندان چسبیده و باعث بوی بدن دهان می‌شود. تجمع پلاک دندانی می‌تواند باعث کرم خوردگی دندان و بیماری‌های لثوی شود. بوی بد دهان همچنین می‌تواند در صورتی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کند و آنها را هر شب تمیز نمی‌کنید نیز ایجاد مشکل نماید.

غذاها و نوشیدنی‌های بد بو

هنگامی که از پیاز، سیر یا سایر غذاهای بد بو مصرف می‌کند، معده روغن را در حین هضم از غذا جذب می‌کند. این روغن‌ها به جریان خون شما وارد شده و سپس به ریه‌های شما می‌رود. این باعث می‌شود تا 72 ساعت نفس شما بوی ناخوشایندی ایجاد کند که سایرین نیز متوجه آن شوند. نوشیدنی‌های بودار همچون قهوه نیز در بوی بد دهان نقش دارند.

استعمال دخانیات

سیگار کشیدن باعث ببوی بد دهان شده و دهان شما را خشک می‌کند که باعث تشدید بوی بد دهان خواهد شد.

خشکی دهان

در صورتی که دهان شما به مقدار کافی بزاق تولید نکند، شما مبتلا به خشکی دهان خواهید شد. بزاق باعث می‌شود دهان شما تمیز شده و بوی دهان را کاهش می‌دهد. خشکی دهان در صورتی که مبتلا به عارضه‌ای در غدد بزاقی باشد، با دهان باز بخواهید یا از برخی داروها استفاده کنید، همچون داروهای درمان فشار خون بالا و عارضه‌های ادراری می‌تواند تبدیل به مشکل شود.

بیماری لثه

بیماری لثه هنگامی رخ می‌دهد که شما پلاک را به خوبی از دندان‌های خود پاک نکنید. به مرور زمان پلاک دندانی سخت شده و تبدیل به جرم می‌شود. نمی‌توان جرم دندان را با مسواک زدن از بین برد و این جرم‌ها می‌توانند باعث صدمه دیدن لثه‌های شما شوند. جرم همچنین می‌تواند باعث فاصله افتادن بین دندان و لثه شود. غذا، باکتری‌ها و پلاک دندانی می‌توانند در این فضای ایجاد شده جمع شده و باعث بوی نامطبوعی شوند.

عارضه‌های مرتبط با سینوس، دهان و گلو

بوی بد دهان می‌تواند در صورتی ایجاد شود که شما با موارد زیر درگیر باشید:

 • عفونت سینوسی
 • تخلیه خلط پشت حلق
 • برونشیت مزمن
 • عفونتی در سیستم تنفسی فوقانی یا تحتانی

سنگ لوزه نیز می‌تواند باعث بوی بد دهان شود زیرا باکتری‌ها می‌توانند روی این سنگ‌ها تجمع کنند.

بیماری‌ها

بوی نامطبوع دهان می‌تواند نشانه از برخی بیماری‌های شود، از جمله بیماری کلیه، دیابت و اختلال ریفلاکس معده یا بازگشت اسید معده به مری (GERD). بازگشت اسید معده به مری (GERD) نسبتاً شایع‌ترین علت هالیتوز (بد بویی دهان) است. اگر نارسائی کلیه یا کبد و یا دیابت دارید، دهان ممکن است بویی شبیه به بوی ماهی بدهد. هنگامی که دیابت شما تحت کنترل نباشد، دهان ممکن است بویی شبیه به میوه داشته باشد.

علائم


 علائم بوی بد دهان

علاوه بر بوی دهان دهان، شاید متوجه مزه ناخوشایند در دهان نیز شوید. اگر مزه ناخوشایند ناشی از یک عارضه پس زمینه‌ای و نه بخاطر بقایای غذای گیر کرده در دهان باشد، احتمال حتی با مسواک زدن و استفاده از دهانشویه نیز برطرف نخواهد شد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


اگر دهانتان بوی بدی دارد، در عادات بهداشت دهانتان تجدید نظر کنید. سعی کنید در سبک زندگی‌تان تغییراتی بدهید، برای مثال بعد از غذا دندان‌ها و زبانتان را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و آب فراوان بنوشید.

اگر بعد از چنین تغییراتی، بوی بد دهان همچنان باقی بود، به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک احتمال دهد که دلیل مشکلتان یک عارضه جدی‌تر است، شما را برای یافتن علت بوی بد دهان به یک پزشک ارجاع می‌دهد.

معاینه و تشخیص بیمار چگونه انجام می‌گیرد؟


معمولاً دندانپزشک ما، در کلینیک محتشم، کار خود را با ارزیابی تاریخچه پزشکیتان و طرح پرسش‌هایی مانند موارد زیر شروع می‌کند:

 • بوی بد دهانتان چه موقع شروع شد؟
 • بوی بد دهانتان مقطعی است یا مداوم؟
 • هر چند وقت یک بار دندان‌ها یا دندان مصنوعیتان را مسواک می‌زنید؟
 • هر چند وقت یک بار نخ دندان می‌کشید؟
 • بیشتر چه نوع غذاهایی می‌خورید؟
 • چه داروها و مکمل‌هایی مصرف می‌کنید؟
 • به کدام عارضه‌های پزشکی مبتلا هستید؟
 • آیا از طریق دهان نفس می‌کشید؟
 • آیا هنگام خواب خرخر می‌کنید؟
 • آیا مبتلا به آلرژی یا مشکلات سینوسی هستید؟
 • به نظر خودتان، چه چیز می‌تواند دلیل بوی بد دهانتان باشد؟
 • آیا تاکنون دیگران متوجه بوی بد دهانتان شده یا در مورد آن با شما صحبت کرده‌اند؟

خود را برای پاسخ به این پرسش‌ها آماده کنید تا بتوانید از زمانی که نزد پزشک هستید بیشترین استفاده را ببرید؟

دندانپزشک دهان بیمار را بررسی خواهد کرد. عکس رادیولوژی از دهان گرفته شده و شاید طرحی از لثه شخص نیز گرفته شود، در صورتی که بوی ناخوشایند ناشی از بیماری لثه باشد.

درمان


 درمان بوی بد دهان

برای کاهش بوی بد دهان، کمک به  ترمیم پوسیدگی دندان ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های لثه ، همیشه بهداشت دهان را رعایت کنید. درمان بوی بد دهان به علت آن بستگی دارند. اگر دندانپزشک احتمال دهد بوی بد دهانتان ناشی از یک عارضه پزشکی زمینه‌ای است، شما را به یک پزشک عمومی ارجاع می‌دهد. ضمن اینکه اقدامات لازم برای درمان پوسیدگی دندان باید سریعا صورت گیرد وگرنه اگر درمان دندان خراب انجام نشود، پوسیدگی ممکن است تشدید شده و در نهایت باعث مرگ دندان شود. علت بوی بد دهان کودکان ممکن است مربوط به عارضه های دیگر باشد. برای درمان بوی بد دهان کودکان بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید.

در مورد علل مرتبط با سلامت دهان و دندان نیز، دندانپزشک به شما کمک می‌کند تا وضعیت بهداشت دهان‌ و بیماری‌های دهانیتان را بهتر کنترل کنید. اقدامات لازم در این مورد عبارتند از:

رعایت بهداشت دهان و دندان

درمان بوی بد دهان با رعایت بهداشت دهان و دندان

معمولاً موثرترین درمان بهبود بداشت دهان و دندان است. بعنوان بخشی از اقدامات روزمره خود، شما باید هر روز:

 • بین دندان‌های خود را نخ دندان بکشید
 •  دندان‌ها و لثه‌های خود را مسوک بزنید
 •  زبان خود را نظافت کنید

 شاید بهتر باشد برای خرید یک مسواک برقی پول پس انداز کنید، زیرا می‌تواند نظافت را ساده‌تر و موثرتر کند.

دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌ها

دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌ها درمانی جهت بوی بد دهان

اگر بوی بد دهانتان ناشی از تجمع باکتری‌ها (پلاک) روی دندان‌هایتان باشد، دندانپزشک به شما یک دهان‌شویه برای کشتن باکتری‌ها توصیه خواهد کرد. او همچنین، جهت کشتن باکتری‌های تشکیل دهنده پلاک، استفاده از‌ یک خمیردندان حاوی یک عامل آنتی‌باکتریال را توصیه خواهد کرد.

درمان بیماری‌های دهان و دندان

درمان بیماری‌های دهان و دندان

اگر بیماری لثه داشته باشید، به یک متخصص بیماری‌های لثه معرفی خواهید شد. بیماری لثه باعث دور شدن لثه از دندان‌ها و در نتیجه، ایجاد پاکت‌های عمیقی پر از باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد می‌شود. گاهی اوقات پاکسازی این باکتری‌ها و درمان پوسیدگی دندان توسط یک متخصص امکان‌پذیر است. همچنین ممکن است دندانپزشک توصیه کند بخش‌هایی از مواد ترمیمی دندان‌ها که دچار مشکل شده و به محلی برای رشد باکتری‌ها تبدیل شده‌اند تعویض شوند.

نظافت دندان مصنوعی

نظافت دندان مصنوعی

اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، باید شب هنگام خواب آنها را از دهان خارج کنید تا دهان استراحت کند. فردا صبح، دندان مصنوعی خود را پیش از گذاشتن مجدد آنها در دهان تمیز کنید.

 • از خمیر دندان از نظافت دندان مصنوعی استفاده نکنید زیرا می‌تواند سطح دندان‌ها را خراشیده و باعث ایجاد لکه شود.
 •  دندان‌های مصنوعی خود را کاملاً با صابون و آب ولرم، کرم دندان مصنوعی یا قرص‌های نظافت دندان مصنوعی تمیز کنید.
 •  از مسواک جداگانه‌ای برای ننظافت دندان مصنوعی استفاده نمایید.

 در صورتی که از این اقدامات روزمره پیروی کنید دندان‌های مصنوعی شما باید تمیز و تازه بمانند. این کار همچنین به جلوگیری از تجمع پلاک دندانی کمک می‌کند، که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود.


 پیشگیری


پیشگیری از بوی بد دهان

 • انجام اقدامات بهداشتی دهان و دندان دو بار در روز با استفاده از یک خمیر دندان فلورایدی مسواک بزنید تا باقیمانده غذا و پلاک دندانی را از بین ببرید. بعد از غذا خود دندان‌های خود را مسواک بزنید (همیشه همراه خود یک مسواک بهمراه داشته باشید، چه در محل کار و چه در مدرسه تا دندان‌های خود را مسواک کنید). فراموش نکنید که زبان خود را نیز مسواک کنید. هر 2 الی 2 ماه یا بعد از بهبودی از بیماری مسواک خود را تعویض کنید. یک بار در روز از نخ دندان یا تمیز کننده بین دندانی استفاده کنید تا بقایای غذا و پلاک دندانی را از بین دندان‌ها برطرف کند. دهان خود را دو بار در روز با دهانشویه آنتی باکتريال نظافت کنید. دندان‌های مصنوعی را باید شب هنگام خواب درآورده و کاملاً نظافت کنید پیش از آن که فردا صبح دوباره در دهان خود بگذارید.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه -- حداقل دو بار در سال. او از دهان شما معاینه کاملی به عمل خواهد آورد و در صورت لزوم نظافت حرفه‌ای دندان را انجام می‌دهد و می‌تواند هرگونه بیماری لثه، خشکی دهان یا سایر مشکلاتی که می‌تواند باعث بد بویی دهان شود تشخیص دهد و درمان کند.
 • سیگار کشیدن و جویدن محصولات ساخته شده از تنباکو را قطع کنید. از دندانپزشک بخواهید نکاتی را درباره ترک این عادت به شما توصیه کند.
 • آب زیاد بنوشید. این کار باعث می‌شود دهان مرطوب بمانید. آدامس جویدن (ترجیحاً بدون شکر) یا مکیدن آب نبات (ترجیحاً بدون شکر) نیز باعث تحریک تولید بزاق می‌شود که به از بین بردن بقایای غذا و باکتری‌ها کمک خواهد کرد. آدامس و قرص نعناع حاوی زیلیتول بهترین گزینه هستند.
 • تاریخچه‌ای از غذاهای مصرف کرده داشته باشید. اگر فکر می‌کنید که بوی بد دهان ناشی از آنهاست، آن لیست را همراه خود به دندانپزشکی برده تا دندانپزشک آن را بررسی کند. ترجیحاً لیستی از داروهای خود را نیز تهیه کنید. برخی داروها می‌توانند در بد بویی دهان نقش داشته باشند.

سوالات متداول


من همیشه شنیده‌ام که بد بویی دهان با معده مرتبط است. آیا این حرف درست است؟

بیشتر کسانی که از هالیتوز یا بد بویی دهان رنج می‌برند و بیشتر پزشکان/ دندانپزشکان هنوز هم عقیده دارند که منشأ اصلی هالیتوز یا بد بویی دهان در ناحیه معده و روده است. به همین خاطر بسیاری از بیماران در ابتدا به سراغ متخصص بیماری‌های روده معده خواهند رفت. ولی امروزه علم پزشکی خلاف این مسئله را اثبات کرده است.

اگر زبان خود را نظافت نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

لایه بالایی زبان زمین حاصلخیزی برای رشد باکتری‌هاست. یک لایه سراسری از باکتری رو زبان شکل می‌گیرد که پزشکان و محققین عقیده دارند این لایه تأثیرات مخربی بر سلامت عمومی دارد و یکی از شایع‌ترین تأثیرات آن نیز بد بویی دهان است. هر چه این لایه ضخیم تر باشد، بوی نامطبوع نیز قوی‌تر خواهد بود.

آیا بد بویی دهان یک مشکل شایع است؟

بله. حدوداً 20 درصد از جمعیت بزرگسالان اروپا از این عارضه رنج می‌برند.

چه آزمایشاتی می‌توان برای تشخیص بد بویی دهان خودمان انجام دهیم؟
 • زبان خود را تا جایی که می‌توانید بیرون آورید. سپس ناحیه از بازوی خود یا مچ دست خود را لیس بزنید، 4 ثانیه صبر کنید و سپس ناحیه‌ای که لیس زده بودید را بو کنید.
 • یا یک تکه گاز پانسمان را روی زبان خود بگذارید، تا جای ممکن در ته زبان خود بگذارید، چند ثانیه صبر کنید. آن را خارج کرده و اجازه دهید خشک شود و سپس آن را بو کنید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post