لکه های سفید دندانی

وجود لکه های سفید روی دندان ظاهر زیبایی دندان را از بین می برد و زیبایی طرح لبخند را تحت تاثیر قرار میدهد. بسیاری از اوقات وجود این لکه سفید بر روی دندان به طور واضح مشخص نیست اما با نگاه دقیق تر متوجه می شوید که قسمتی از دندان شما سفید تر است.

علت ها و دلایل


 • خشکی دهان: اگر شما به خشکی دهان مبتلا هستید و بزاق کافی برای حفظ سطح پی هاش نرمال در دهان شما ترشح نمی­شود، اسیدهای ایجاد شده در نتیجه فعالیت باکتری­ها افزایش پیدا کرده و به دندان­های شما حمله می­کنند.
 • استفاده از غذاها و نوشیدنی­های اسیدی: لکه‌های سفید می­توانند در نتیجه مصرف زیاد مواد غذایی و نوشیدنی­های اسیدی ایجاد شوند. برای مثال، اگر شما حجم زیادی از نوشیدنی­های تقویتی برای انجام فعالیت­های ورزشی مثل آب ویتامینه، نوشیدنی­های غیر الکلی، لیموناد، یا سرکه سیب استفاده می­کنید، سطح اسید بالای موجود در این نوشیدنی­ها می­تواند به سرعت باعث از بین رفتن مینا و مواد معدنی موجود در سطح دندان شما شود. استفاده از غذاها و خوراکی­های ترش که از لیمو یا سرکه تولید می­شوند نیز می­توانند باعث ایجاد این لکه­ها شوند.
 • رفلکس اسیدی معده: اگر شما از رفلکس اسیدی معده رنج می­برید، سطح اسید موجود در دهان شما بیشتر از سطح عادی آن خواهد بود. این محیط اسیدی می­تواند به دندان­ها آسیب وارد کرده و باعث ایجاد لکه‌­های سفید شوند.
 • ایجاد پلاک به خاطر عدم رعایت مناسب بهداشت دهان: پلاک یک لایه چسبنده و بدون رنگ از باکتری و مواد غذایی است که پس از خوردن کربوهیدرات­ها (همچون شکر و نشاسته) بر روی دندان ایجاد می­شود.
 • بیماری سیلیاک: این بیماری یک اختلال در سیستم خود ایمنی است که 4% جمعیت را تحت تاثیر قرار می­دهد. بیماری سیلیاک می­تواند باعث ایجاد لکه­‌های سفید بر روی دندان شود. برای مثال، اگر شما در ناحیه­ای زندگی می­کنید که آب آشامیدنی حاوی سطح بالای فلوراید است، احتمال ابتلای شما به این بیماری افزایش پیدا می­کند.
 • استفاده از نوارهای سفید کنند: گزارش­هایی وجود دارند که نشان می­دهد برخی از مارک­های نوار سفید کننده می­توانند باعث ایجاد لکه­‌های سفید شوند، به خصوص اگر این نوارها برای چند ماه بر روی دندان قرار بگیرند. این نوارها به شدت اسیدی هستند و در طول زمان می­توانند باعث از بین رفتن مینای دندان شوند.
 • ناهنجاری­های ژنتیک: در برخی موارد، لکه­ های سفید موجود بر روی دندان شما می­توانند به خاطر ناهنجاری­های ژنتیک ایجاد شوند.
 • استفاده از سیم­کشی بر روی دندان: سیم­کشی دندان­ها نمی­توانند بطور مستقیم باعث ایجاد لکه­‌های سفید شوند، اما عدم رعایت مناسب بهداشت دهان در زمان استفاده از آنها می­تواند این مشکل را به همراه داشته باشد.

ظاهر فلوروسیس چگونه است؟

دندانپزشکان شدت فلوروسیس را به شرح زیر طبقه‌بندی می‌کنند:

 • مشکوک: تغییرات مختصری روی مینا مشاهده می‌شود که از چند نقطه سفید رنگ تا لکه‌های پراکنده سفید متغیر است.
 • بسیار خفیف: ناحیه‌های کدری به سفیدی کاغذ به صورت پراکنده روی کمتر از یک چهارم سطح دندان مشاهده می‌شود.
 • خفیف: ناحیه‌های سفید کدر روی دندان گسترده‌تر است، اما همچنان کمتر از نیمی از سطح دندان را پوشش می‌دهد.
 • متوسط: ناحیه‌های سفید کدر بیش از نیمی از سطح مینای دندان را می‌پوشاند.
 • شدید: کل سطح مینای دندان آسیب می‌بیند. حفره‌های پراکنده یا در کنار هم روی دندان‌ها دیده می‌شود.

درمان


آنچه دندان­پزشک می­تواند برای درمان لکه های سفید روی دندان شما انجام دهد، بستگی به عوامل مختلف همچون اندازه لکه­‌های سفید، دلیل پیدایش آنها، وضعیت مینای دندان، یا کل تعداد لکه­ های سفید بر روی دندان کودکان و بزرگسالان دارد. بهتر است شما هنگامی که برای اولین بار متوجه وجود این لکه­‌ها می­شوید به دندان­پزشک مراجعه کنید تا به این ترتیب از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. اگر وضعیت دندان شما در مراحل اولیه شناسایی شود، یکی از راه­های متداول برای حل مشکل روش میکرو ابریژن است.

دندان­پزشک با این روش می­تواند با استفاده از یک ماشین از جنس الماس لکه‌های ایجاد شده را از روی دندان پاک کند و سپس ناحیه درمان شده را با مواد مخصوص بپوشاند. در برخی موارد، دندان­پزشک می­تواند از این روش به همراه روش­های سفید کردن دندان به همراه جرم گیری دندان استفاده کند تا نتایج بهتری به واسطه آن ایجاد شود. از طرف دیگر، اگر لکه­‌های سفید بزرگ باشند یا تعداد آنها بسیار زیاد باشد، دیگر استفاده از روش درمانی میکرو ابریژن بهترین راهکار نخواهد بود. در این حالت، دندان­پزشک ممکن است استفاده از روش­های زیبایی دندان را برای رفع مشکل به شما پیشنهاد کند که شامل روکش دندان، استفاده از پرکردگی سفید رنگ یا مواد پرسلین است.

اگر لکه­‌های سفید روی دندان­ها نشان دهند شما با کمبود مواد معدنی یا مشکل در مینای دندان مواجه هستید، دندان­پزشک ممکن است به شما توصیه کند از دهان­شویه­ های حاوی فلوراید استفاده کنید. در عمل ممکن است با استفاده از دهان­شویه لکه‌های سفید دندان محو شوند. این موضوع متفاوت از تاثیرات ناشی از مصرف فلوراید در حالت عادی است. علاوه بر این دندان­پزشک یا متخصص ارتودنسی دندان می­توانند به شما استفاده از خمیردندان­های دارای فرمول خاص یا ژل­هایی را توصیه کنند که می­تواند به تامین مواد معدنی مورد نیاز مینای دندان کمک کنند.

چند روش درمانی برای از بین بردن این لکه‌ها وجود دارد اما  استفاده از داروهای طبیعی و خانگی که هیچ عارضه جانبی ندارد بهتر است.در ادامه به چند راهکار در این زمینه اشاره شده است.

 • سیگار کشیدن: یکی از علل عمده بروز لکه‌های سفید روی دندان است و نیکوتین موجود در سیگار باعث بروز این لکه‌ها می‌شود.بنابراین از مصرف سیگار بپرهیزید.
 • ریحان:‌ یکی از قدیمی‌ترین راه‌ حل ها برای رفع لکه‌های سفید روی دندان استفاده از ریحان است. کافی است  چند برگ ریحان را به دندان بمالید.
 • جوش‌شیرین : روزی یک‌بار کمی جوش‌شیرین به‌آرامی روی دندان بمالید تا لکه‌ها از بین برود.
 • سیب : این میوه آهن دارد و از بروز لکه‌های سفید پیشگیری می‌کند.
 • میوه خشک ‌شده: میوه خشک یکی از بزرگ‌ترین منابع کلسیم، آهن و دیگر مواد معدنی ضروری است. هرروز چند میوه خشک مانند بادام را یک‌ شب کامل خیس کنید و صبح به صبح بخورید، تا لکه‌های سفید روی دندان به‌سرعت از بین برود.
 • اجتناب از نوشید نی های  گازدار: این نوشیدنی‌ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز و  فلورید است. با مصرف این مواد، مواد معدنی و کلسیم دندان از بین می رود. بنابراین باید از مصرف آن پرهیز شود.

پیشگیری


 پیشگیری از ایجاد لکه های سفید روی دندان بهترین راه برای اقدام موثر بر علیه آن است. شما می توانید پیشگیری را با رعایت مناسب بهداشت دهان شروع کنید. برای این کار لازم است دندان ها حداقل دو بار در روز مسواک زده و نخ دندان کشیده شوند و بطور منظم هر شش ماه یکبار برای انجام معاینات لازم با دندان پزشک ملاقات شود. علاوه بر این، اگر شما از براکت بر روی دندان های خود استفاده می کنید، لازم است مراقبت های فوق العاده از دندان ها انجام شود تا به این ترتیب بتوان از عدم تشکیل لکه سفید روی دندان پس از برداشتن براکت ها مطمئن شد.

بطور کلی، گاهی اوقات تعیین علت دقیق تشکیل لکه های سفید روی دندان ها مشکل است. این لکه ها در اکثر مواقع می تواند از علائم اولیه ایجاد پوسیدگی دندان باشد. برای پیشگیری از انباشته شدن این لکه ها بر روی مینای دندان، لازم است که با دندان پزشک ملاقات شود. در این حالت دندان پزشک می تواند وضعیت آسیب وارد شده را ارزیابی کند و روش درمانی مناسب برای رفع لکه های سفید دندان را به شما پیشنهاد دهد. روش های درمانی متفاوتی برای رفع و از بین بردن لکه سفید روی دندان وجود دارد.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس