مراحل انجام ایمپلنت دندان: معاینه، کاشت و مراقبت ایمپلنت دندان

یک روش ایمپلنت دندان  با قرار دادن ریشه‌های مصنوعی دندان انجام می‌شود. این ایمپلنت‌ها با استخوان فک شما پیوند می‌یابد و به دندانپزشک یا جراح دهان اجازه می‌دهد دندان‌های جایگزینی به نام تاج قرار دهد. در صورت داشتن یک یا چند دندان دائمی از بین رفته ، کاشت دندان می‌تواند گزینه ای ایده آل باشد. آن‌ها به گونه ای ساخته شده اند که مانند دندان‌های طبیعی شما به نظر برسند، احساس شوند و عملکردی مشابه داشته باشند.

یک روش کاشت دندان یک عمل جراحی سرپایی است. ایمپلنت از تیتانیوم و سایر مواد ساخته شده است که با استخوان فک شما همجوشی می‌کند و از ریشه دندان تقلید می‌کند. این ریشه مصنوعی به دندانپزشک اجازه می‌دهد دندان‌های جایگزین شما را ایمن کند تا در صورت احساس پایداری و آمیختگی با دندان‌های اطراف شما داشته باشد. انجام ایمپلنت دندان نیاز به چندین قرار ملاقات دارد ، از جمله مشاوره ، قرار ملاقات برای قرار دادن کاشت و دیگری برای اتصال دندان‌های جدید.

هدف از ایمپلنت دندان


هدف از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان می‌تواند جایگزین مناسبی برای یک یا چند دندان دائمی باشد که در اثر آسیب ، بیماری لثه ، پوسیدگی دندان یا عفونت از بین رفته اند. هنگامی که در مشاوره اولیه با دندانپزشک خود صحبت می‌کنید ، ممکن است در مورد گزینه‌های دیگر برای جایگزینی دندان‌ها از جمله دندان مصنوعی و پل نیز صحبت کنید.

آن‌ها با شما بحث خواهند کرد که آیا در محل دندان از دست رفته برای انجام عمل ، فضای کافی و استخوان کافی دارید یا خیر. اگر دندان شما مدتی است که از دست رفته است، ممکن است دچار ضعف استخوانی شوید و ممکن است قبل از انجام عمل جراحی کاشت دندان نیاز به پیوند استخوان داشته باشید.

كودكان در حال رشد تا زمانی كه رشد و تکامل فك آن‌ها کامل و تمام نشده است، نمی‌توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند. افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا لوسمی ممکن است کاندیداهای خوبی برای ایمپلنت دندان نباشند زیرا این شرایط پس از عمل می‌تواند در بهبودی آن‌ها مداخله کند.

اگر سیگار می‌کشید ، ممکن است دندانپزشک شما جراحی را توصیه نکند ، زیرا سیگار کشیدن باعث کند شدن بهبودی می‌شود. در مورد تاریخچه پزشکی و عادات سبک زندگی خود با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که شما کاندیدای خوبی برای این روش هستید.

مراحل انجام ایمپلنت دندان


مراحل انجام ایمپلنت دندان

پروتکل درمانی برای قرار دادن و ترمیم ایمپلنت به صورت کامل در دسترس است و می‌تواند شامل مراحل زیر باشد.

برنامه ای برای مشاوره با دندانپزشک شما 

برنامه ای برای مشاوره با دندانپزشک شما

پس از این که در مورد استفاده از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته یا آسیب دیده (یا دندان) تصمیم گرفتید، با دندانپزشک ، متخصص پروتز دندان یا جراح دهان خود مشاوره اولیه انجام دهید. اولین چیزی که شما در مورد آن بحث خواهید کرد این است که چه نوع کاشت دندان مورد نیاز است. گزینه ها عبارتند از:

  • ایمپلنت‌های اندوستیل: این ایمپلنت‌ها مستقیماً در استخوان فک شما کاشته می‌شوند. پس از بهبودی بافت اطراف ایمپلنت ، لازم است که ویزیت‌های بعدی را برای اتصال پستی به ایمپلنت انجام دهید ، قبل از اینکه در نهایت دندان مصنوعی را به آن بچسبانید.

ایمپلنت‌های سابپریواتیل: این ایمپلنت‌ها پست‌های فلزی هستند که بر روی استخوان فک شما قرار می‌گیرند. در طی فرایند بهبودی ، فریم با استخوان فک فیوز و ادغام می‌شود و پس از آن دندان‌های مصنوعی به پست‌ها وصل می‌شوند.

دندانپزشک همچنین از اشعه X (یا شاید حتی از تصویربرداری سه بعدی از دهان و دندان شما استفاده کند) استفاده می‌کند و تصوری را برای استفاده در قرار دادن ایمپلنت ایجاد می‌کند. علاوه بر این ، آن‌ها تعیین می‌کنند که آیا استخوان فک شما به اندازه کافی قوی است که در برابر کاشت مقاومت کند. اگر این گونه نباشد ، گزینه‌های پیوند استخوان بحث خواهد شد.

هنگامی که شما یک نقشه راه درمانی را تهیه کردید و مشخص کردید که از سلامتی خوبی برخوردار هستید ، قرار ملاقات جراحی را تعیین می‌کنید. اگر دندانپزشک شما برای انجام این عمل آرام بخش داخل وریدی را توصیه می‌کند ، لازم است برنامه ریزی کنید تا کسی آن روز شما را به خانه بیاورد.

غذا و نوشیدنی

اگر دچار بی حسی موضعی هستید ، می‌توانید چند ساعت قبل از عمل یک وعده غذایی سبک میل کنید. اگر عمل تحت آرام بخش داخل وریدی انجام شود، به شما توصیه می‌شود بعد از نیمه شب قبل از عمل چیزی نخورید تا مطمئن شوید شکم شما خالی است.

داروها 

دندانپزشک شما ممکن است چند روز قبل از عمل آنتی بیوتیک تجویز کند تا از عفونت و خرابی زود هنگام ایمپلنت کاشته شده جلوگیری کند. همچنین ممکن است به شما یک دهانشویه مخصوص ضد باکتریایی مانند کلرهگزیدین داده شود تا دندان‌های خود را با آن شستشو دهید.

تغییرات سبک زندگی مورد نیاز قبل از عمل 

استعمال سیگار ممکن است موفقیت ایمپلنت‌های دندانی را کاهش دهد زیرا این امر می‌تواند روند بهبودی را آهسته کند. اگر سیگار می‌کشید ، با پزشک خود صحبت کنید که آیا باید کاشت دندان انجام دهید یا خیر.

آیا دندان آسیب دیده باید برداشته شود

آیا دندان آسیب دیده باید برداشته شود

اگر شما به دنبال جایگزینی دندانی هستید که آسیب دیده یا خراب شده است، می بایست آن دندان را بکشید. این روش به خودی خود باید انجام شود و حداقل نیاز به بی حسی موضعی و مدتی برای بهبودی دارد.

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان 

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی قوی نباشد یا فاقد مقدار استخوان مورد نیاز برای نگه داشتن ایمپلنت باشد، دندانپزشک شما مقدار کمی استخوان را از جاهای دیگر می‌گیرد و آن را برای آماده سازی ایمپلنت به استخوان فک شما پیوند می‌دهد. در عوض می‌توان از مواد پیوند دهنده مصنوعی استخوان استفاده کرد. پس از ایجاد پیوند استخوان ، چهار ماه تا یک سال زمان لازم است تا بتواند ایمپلنت را آماده کند. و در بعضی موارد ، اگر فقط به پیوند استخوانی جزئی نیاز دارید ، می‌توانید هم‌زمان با عمل جراحی ایمپلنت عمل کاشت استخوان نیز انجام شود.

 

قرار دادن ایمپلنت دندان

هنگامی که دهان شما از هرگونه برداشتن دندان و پیوند استخوان التیام پیدا کرد، دندانپزشک با بریدن لثه و سپس سوراخ کردن استخوان فک ، ایمپلنت را در جای خود قرار می‌دهد. این میله تیتانیوم به عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و در زیر خط لثه کاشته می‌شود. (شما نمی‌توانید آن را در حالی که بهبود می‌یابد احساس کنید.) به طور کلی ، چهار تا هفت ماه طول خواهد کشید تا ایمپلنت به درستی فیوز یا اتصال (فرایندی بنام اتصال با استخوان فک) با استخوان فک انجام شود.

بهبودی قرار دادن درپوش

هنگامی که ایمپلنت به طور ایمن و مناسب با استخوان فک ادغام می‌شود، دندانپزشک شما در انتهای کاشت یک کلاهک یا درپوش ترمیم قرار می‌دهد – با لثه خود شستشو دهید. این عمل به نوعی به صورت گیره فلزی عمل می‌کند و بافت لثه را راهنمایی می‌کند که در اطراف کلاهک برای آماده سازی قرار گیری پایه و تاج بهبود بخشد. این روند معمولاً 10 تا 14 روز برای بهبودی طول می‌کشد.

قرار دادن پایه و تاج موقت 

پس از بهبودی بافت اطراف درپوش، آن را جدا کرده و جایگزین ایمپلنت دندان می‌شود. اباتمنت یا پایه روی کاشت پیچ داده می‌شود و سپس یک تاج موقت در بالای آن قرار می‌گیرد. این تاج موقت حدود چهار تا شش هفته در محل خود باقی خواهد ماند و باعث می‌شود لثه ها به درستی بهبود یابند.

قرار دادن تاج دائمی 

قرار دادن تاج دائمی

در حالی که شما تاج موقت را می‌پوشید ، تاج دائمی ساخته می‌شود. ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد تاج دائمی ساخته شود. تاج را می‌توان با مواد سیمانی چسباند یا پیچ خوردگی را به سمت شکاف پیچ داد.

ممکن است تاج‌هایی که توسط سیمان در جای خود نگه داشته شده اند بهتر به نظر برسند زیرا هیچ سوراخ پیچی در تاج دیده نمی‌شود. با این وجود ، تاج‌هایی که به وسیله پیچ در جای خود محکم شده اند ، در صورت نیاز به دسترسی به کاشت یا بافت اطراف کاشت ، برای دندانپزشک شما راحت تر هستند.

در حالی که کل روش ایمپلنت دندان زمان بر است، هر یک از مراحل قابل کنترل است. به طور کلی ، فقط بی حس کننده موضعی لازم است. پس از انجام این عمل ، ممکن است شما دچار تورم و درد اطراف فک شوید ، اما به احتمال زیاد کمی ناراحتی خواهید داشت.

البته شرایط هر بیمار متفاوت است و شیوه درمانی هر دندانپزشک ممکن است کمی متفاوت باشد. صرف نظر از این ، هرچه بیشتر درباره آنچه انتظار دارید بدانید ، برنامه ریزی برای عمل و داشتن تجربه موفق – آسان‌ترین با کمترین شگفتی‌ها – ساده تر خواهد بود.

 

ریکاوری و بهبودی


ریکاوری و بهبودی

اگر دندانپزشک شما از آرام بخش داخل وریدی استفاده می‌کند، برای چندین ساعت کمی احساس گیجی خواهید کرد. مطمئن باشید که پس از انجام عمل ، یک نفر شما را به خانه برساند.

بعد از قرار دادن ایمپلنت‌ها ، ممکن است دچار کبودی ، تورم ، خونریزی جزئی و درد شوید. ممکن است به شما توصیه شود در حین بهبودی ، غذاهای نرم ، غذاهای سرد و سوپ گرم بخورید. برای کمک به تسکین هرگونه درد ، دندانپزشک شما احتمالاً داروهای بدون نسخه ، از جمله Advil (ایبوپروفن) را پیشنهاد می‌کند.

مراقبت طولانی مدت


ایمپلنت دندان به طور معمول به بهداشت دندان مشابه دندان‌های عادی شما احتیاج دارد. برای سالم نگه داشتن آن‌ها ، دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید ، نخ دندان بزنید و برای قرارهای منظم پیگیری به دندانپزشک مراجعه کنید. کاشت دندان پوسیدگی دندان را دریافت نمی‌کند ، اما می‌تواند در اثر بیماری پریودنتال تأثیر بگذارد ، بنابراین انجام مراقبت‌های خوب از دندان مهم است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس