هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی

داشتن لبخندی زیبا و مرتب، صرفا چیزی بیشتر از یک سرمایه‌گذاری بر روی ظاهر می‌باشد، در واقع این سرمایه‌گذاری برای شخصیت خودتان است. هنگامی که از نشان دادن لبخند خود احساس غرور کنید، اعتماد به نفستان نیز افزایش می‌یابد. اگر نیاز به سیم کشی دندان جهت مرتب کردن دندان‌های خود یا فرزندتان دارید، احتمالاً می‌خواهید بدانید که هزینه‌ی آن چقدر خواهد بود. این سوال اغلب شایع‌ترین پرسش و البته دشوارترین نیز می‌باشد. ذکر این نکته مهم است که عواملی که بر هزینه ارتودنسی دندان تاثیر می‌گذارند شامل زمان شروع درمان، میزان مشکل، طول مدت درمان و نوع سیم ‌کشی می‌شود.

ارتودنسی چیست؟


ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که مختص درمان ناهنجاری‌های مربوط به رشد فک و دندان‌ها می‌باشد. متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که به منظور دستیابی به سطح بالاتری از مهارت‌های ارتودنسی، به صورت ویژه‌ای آموزش دیده است.

عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه ارتودنسی


شما در جلسه  ویزیت اول، می‌توانید در مورد گزینه‌های پرداخت، بیمه‌های تحت پوشش درمانی، طرح اقساطی و سایر موارد مرتبط با ارتودنسی دندان، سؤال خود را بپرسید. در برخی از مراکز دندان پزشکی، متخصص ارتودنسی هزینه ارتودنسی را به سه بخش تقسیم می‌کند. یک قسمت را در ابتدای درمان ارتودنسی دندان و دو بخش باقی مانده را در دو قسط از بیمار دریافت می‌کند.

بطورکلی بسیاری از پزشکان سعی دارند رویکردهای مختلف و انعطاف‌پذیری را برای پرداخت هزینه در مقابل بیمار قرار دهند تا بیمار با خیال آسوده و بدون دغدغه به درمان ارتودنسی دندان خود بپردازد.

به طور مثال در بعضی از مراکز دندان پزشکی هزینه ارتودنسی به صورت قسطی پرداخت می شود. بدین صورت که  مقداری از آن در ابتدای درمان و مابقی هزینه به صورت ماهیانه در طی درمان دریافت می شود و این روند حتی در مورد ارتودنسی شفاف و ارتودنسی نامرئی نیز اجرا می شود.

تاثیر نوع دستگاه به کار برده شده در هزینه ارتودنسی


پس از تشخیص متخصص ارتودنسی و انتخاب نوع دستگاه اعم از ثابت یا متحرک بیمارانی که به دستگاه متحرک نیاز دارند هزینه درمان کمتری را تقبل خواهند کرد .

بیمارانی که نیاز به ارتودنسی ثابت برای هر دو فک دارند باید هزینه بیشتری بپردازند مخصوصا اگر بخواهند از ارتودنسی نامرئی و یا ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان استفاده کنند .

تعرفه درمان ارتودنسی در هر یک از موارد خاص و انتخاب مورد بسته به تشخیص متخصص ارتودنسی شما از هزینه های متفاوتی برخوردار است .

ارتودنسی دیمون ،ارتودنسی اینویزیلاین ،  ارتودنسی نامرئی ، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان ، ارتودنسی لینگوال، از جمله انواع ارتودنسی هستند که هر کدام هزینه های بیشتری دارند  .

نوع بريس‌هايي که شما انتخاب مي‌کنيد


انواع مختلفي از بريس‌ها و جود دارد که بر حسب روش استفاده، نوع و قيمت با هم تفاوت‌هايي دارند. رايج‌ترين انواع بريس‌ها عبارتند از:

  • بريس‌هاي فلزي: اين بريس‌ها معمولاً از جنس استيل ضد زنگ ساخته مي‌شوند و ميزان استقبال از آن در بين افرادي که ارتودنسي انجام مي‌دهند، خيلي زیاد است. زيرا این نوع ارتودنسی ارزان ترین و بادوام‌ترين نوع بريس‌هاي ارتودنسي محسوب مي‌شوند. در فرآیند سیم کشی ثابت دندان با استفاده از ارتودنسی فلزی، براکت به دندان چسبیده است، نمی‌توان بریس را در طول درمان درآورد.
  • بريس‌هاي سراميکي: شکل بريس‌هاي سراميکي مطابق با وضعيت فک و دندان‌هاي شما ساخته مي‌شود. اين بريس‌ها در دهان به صورت مخفي هستند، اما احتمال شکسته شدن آنها وجود دارد. قيمت اين بريس‌ها بيشتر از بريس‌هاي فلزي اما در حد مناسبي است.
  • بريس‌هاي لينگوال (مخفي): اين بريس‌ها که مخفي‌ترين و نامرئي‌ترين نوع بريس‌هاي ارتودنسي هستند بيشتر براي افرادي مناسب است که مشکلات جزئي در دندان‌هاي خود داشته باشند. هر چند ممکن است بخشي از هزينه‌هاي اين بريس‌ها توسط بعضي از بيمه‌ها تقبل شود، اما به طور کلي قيمت آنها بالاست و بيشتر از انواع ديگر بريس براي بيمار هزينه خواهد داشت.

يک نکته مهم که در اينجا بايد ذکر شود آن است که از ميان تمامي انواع مختلف بريس‌هاي ارتودنسي، معمولاً فقط هزينه بريس‌هاي فلزي ساده توسط بيمه‌هاي دندانپزشکي پوشش داده مي‌شود. در حالي که اغلب شرکت‌هاي بيمه هزينه انواع ديگر بريس‌ها را که به خاطر جنبه زيبايي بيشتر، قيمت بالاتري هم دارند، تقبل نمي‌کنند. در هر صورت بهتر است قبل از انتخاب هر کدام از بريس‌هاي ارتودنسي حتماً با شرکت بيمه خود تماس بگيريد و در مورد ميزان تعهدات آنها براي بريس‌هاي ارتودنسي اطلاعات لازم را کسب کنيد.

  •  پرداخت هزینه ارتودنسی به طور متعارف بصورت اقساطی می باشد و مدت اقساط بستگی به مدت درمان دارد.
  • برای فتوگرافی و دستگاههای ساخته شده در لابراتوار ارتودنسی هزینه ای دریافت نمی شود. درمان ارتودنسی ثابت همراه با پکیج بهداشت دهان می باشد. برای ریتینریا نگهدارنده ثابت و متحرک مورد نیاز هر بیمار و ویزیتهای دوره نگهداری (Retention) بعد از ارتودنسی هزینه ای دریافت نمی شود.
  • هزینه ارتودنسی نامرئی متحرک ( اینویزالاین ) با پلاک های شفاف ( الاینر ) مشابه ارتودنسی ثابت متداول با براکت های فلزی می باشد و بستگی به شدت نامرتبی دندان ها و تعداد الاینرهای اینویزیلاین ساخته  شده دارد. حدود نصف هزینه اینویزالاین در ابتدا دریافت می شود.

اگر قصد انجام درمان ارتودنسی را دارید ابتدا برای مشاوره وقت بگیرید بعد از معاینه و بررسی رادیوگرافی دقیق ترین اطلاعات را به شما خواهیم داد و بهترین طرح درمان برای شما بر اساس اصول علمی تعیین خواهد شد.

نکاتی برای کاهش هزینه و قیمت ارتودنسی


درمان ارتودنسی هزینه‌بر است و اغلب خارج از دسترس افراد معمولی است. اما روش‌هایی جهت یافتن بریس‌های مقرون بصرفه برای بزرگسالان وجود دارد.

از سیم‌کشی‌های فلزی استفاده کنید

بریس‌های معمول ارزان‌ترین نوع می‌باشند. این نوع بریس‌ها روشی موثر نیز هستند. با اینکه ظاهر چندان زیبایی ندارند، اما وزن کمتری دارند.

درخواست یک برنامه پرداخت کنید

بیشتر کلینیک‌های ارتودنسی گزینه‌های پرداخت منعطفی را ارائه می‌کنند که نسبت به پرداخت یکجا مقرون بصرفه‌تر هستند. شما می‌توانید این برنامه‌ها را بدون سود یا با سود جزئی انتخاب کنید که امکان پرداخت هزینه طی دو سال وجود دارد. این امر جهت سرمایه‌گذاری برای بریس‌های مقرون بصرفه در بزرگسالان بسیار مناسب است.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post