جراحی فک و صورت

dd

جراحی فک و صورت، یا جراحی ارتوگناتیک ، را یک جراح دهان و فک و صورت جهت اصلاح انواع ناهنجاری‌های کلی و جزئی دندانی و اسکلتی از جمله ردیف نبودن دندان‌ها و تراز نبودن فک‌ها انجام می‌دهد. این نوع جراحی می‌تواند جویدن، صحبت کردن و نفس کشیدن را بهبود ببخشد. اگر چه جراحی فک و صورت می‌تواند ظاهر چهره بیمار را تا حد زیادی بهبود بدهد، اما این عمل با هدف اصلاح مشکلات عملکردی انجام می‌شود.

ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم خود را متعهد به ارائه بهترین مراقبت‌های بهداشت دهان به بیمارانمان می‌دانیم. هسته تیم ما متشکل از اندودنتیست‌ها و پریودنتیست‌ها، دندانپزشکان عمومی، کاردان‌های بهداشت دهان، پریودنتیست‌های فک و صورت و جراحان دهان و فک و صورت است. ما قادریم تمام مشکلات دهان، دندان و فک را از یک پوسیدگی ساده گرفته تا عیوب پیچیده فک و صورتِ ناشی از جراحی، آسیب‌دیدگی و بدشکلی‌های مادرزادی را برطرف کنیم و همچنین اعمال زیبایی را انجام دهیم. شما می توانید جهت درخواست نوبت با شماره های 36252573  (031)  یا 36274484  (031) تماس بگیرید.

موارد نیاز به جراحی فک و صورت


موارد زیر مشکلات و عارضه‌هایی هستند که نشان می‌دهند ممکن است شخص به جراحی فک و صورت نیاز داشته باشند:
•    مشکل جویدن یا گاز گرفتن غذا
•    مشکل بلع
•    درد مزمن فک یا مفصل فک و سردرد مزمن
•    فرسودگی بیش از حد دندان‌ها
•    اُپن بایت (وجود فاصله بین دندان‌های بالا و پایین در زمان بسته بودن دهان)
•    نامتعادل دیده شدن ظاهر صورت از جلو یا از کنار
•    آسیب‌دیدگی صورت
•    نقص‌های مادرزادی
•    عقب بودن فک پایین و چانه
•    جلو بودن فک
•    ناتوانی در به هم رساندن بدون زحمت لب‌ها
•    مشکل دائمی تنفس از دهان
•    وقفه تنفسی در خواب (مشکلات تنفسی در هنگام خواب از جمله خرخر کردن)

دندانپزشک، ارتودنتیست و جراح دهان و فک و صورت با همکاری هم مشخص می‌کنند که به جراحی فک پایین ، فک بالا و  یا ارتوگناتیک نیاز دارید یا خیر. جراح دهان و فک و صورت تعیین می‌کند که کدام عمل جراحی فک و صورت برایتان مناسب است و خود او جراحی را  انجام می‌دهد. باید این مسئله را بپذیرید که درمان کامل شما، که احتمالاً شامل انجام ارتودنسی پیش و پس از جراحی نیز می‌شود، ممکن است چند سال طول بکشد. جراح دهان و فک و صورت و ارتودنتیست درک می‌کنند که این کار مستلزم تلاش طولانی مدت شما و خانواده‌تان است، به همین دلیل تلاش خواهند کرد تا زمان و هزینه جراحی ارتودنسی و جراحی فک مورد نیاز برای درمانتان را به شکل واقع‌بینانه‌ای برایتان برآورد کنند.
ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم یک سوئیت جراحی دهان برای درمان مشکلاتی مثل شکاف لب، چند اتاق برای درمان مشکلات دندان و یک سوئیت رادیولوژی داریم که با داشتن جدیدترین تجهیزات و فن‌آوری‌ها انواع درمان‌های دندان را با بهترین کیفیت به شما و خانواده‌تان ارائه می‌دهند. شکاف لب و کام عارضه‌ای مادرزادی است که در انواع  و شدت‌های مختلف در نوزادان مشاهده می‌شود. شکاف لب یا لب‌شکری به حالتی گفته می‌شود که شکاف در اطراف لب بالا وجود داشته باشد. اما منظور از شکاف کام حالتی است که حفره‌ای در سقف دهان، موسوم به سخت‌کام یا نرم‌کام، مشاهده شود و دو طرف کام در زمان رشد جنین در رحم به هم متصل نشده باشد. شکاف لب و کام گاهی یک‌طرفه و گاهی دوطرفه است. از آنجایی که لب و کام جداگانه رشد می‌کنند، ممکن است نوزاد فقط شکاف لب یا کام داشته باشد یا دچار هر دو بدشکلی باشد.

اصلاح بدشکلی‌های شایع صورت و دندان‌ها


 اصلاح اپن بایت: مقداری از استخوان بخش نگه‌دارنده دندان در فک بالا برداشته می‌شود. سپس فک بالا با استفاده از پیچ‌ها و صفحاتی  در جای خود محکم می‌شود.

g

اصلاح جلو بودن فک پایین: استخوان بخش عقبی فک از بخش جلویی آن جدا شده و طوری اصلاح می‌شود که بتوان برای تراز شدن فک‌ها بخش نگه‌دارنده دندان فک پایین را عقب برد.

g2

اصلاح عقب بودن فک پایین یا یک «چانه ضعیف»: استخوان فک پایین از پایه خود جدا شده و اصلاح می‌شود، و به این ترتیب بخش نگه‌دارنده دندان در فک پایین و بخشی از چانه به جلو آورده می‌شوند.

g3

اگر پرسشی در ارتباط با گرفتن نوبت، هزینه جراحی فک یا درمانتان داشتید با شماره های 36252573  (031)  یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای رزرو نوبت فرم رزرو نوبت اینترنتی کلینیک دندانپزشکی محتشم را تکمیل نمایید. علاوه بر این می توانید با تکمیل فرم مشاوره پرسش های خود را با ما در میان بگذارید

مقالات مرتبط
تماس با ما