درمان پوسیدگی و خرابی دندان و علت آن

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و همچنین انجام معاینات منظم دندانپزشکی ضروری است. متخصصین کلینیک دندانپزشکی محتشم بر این باورند که بیماران برای رعایت سلامت دندان هایشان و داشتن لبخندی زیبا به دنداپزشکی نیاز دارند که به آن اعتماد و اطمینان کامل داشته باشند. به همین دلیل متخصصان این کلینیک تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا برای هر بیمار وقت و توجه کافی صرف کنند و با تمامی  بیماران رابطه ای مبتنی بر اعتماد ایجاد کنند. شما می توانید برای انجام مشاوره یا تنظیم برنامه ی معاینات منظم با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس حاصل فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت از کلینیک دندانپزشکی محتشم می توانید با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید پرسش های خود در این زمینه طریق فرم مشاوره اینترنتی با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

در حقیقت می توان گفت دندان پوسیده یا خرابی دندان ها که به شکل خوردگی ها یا حفره هایی در دندان است، دومین مشکل درمانی در ایران و همچنین یک مشکل شایع در سرتاسر جهان است. پوسیدگی و دندان خراب ممکن است در هر سنی ایجاد شود اما شیوع آن در بین کودکان و نوجوانان بیشتر است. پوسیدگی دندان شایع ترین علت سیاهی دندان کودکان و از دست دادن دندان در جوانان است همچنین شایع ترین مشکل درمانی مزمن در کودکان ایران است.
برخی از افراد بیش از دیگران در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند:
–    خانواده هایی با در آمد پایین(هم کودکان و هم بزرگسالان)
–    افراد ساکن مناطقی که آب آن به خوبی تصفیه نمی شود
–    افرادی که بر اثر بیماری یا مصرف دارویی خاص دهانشان بزاق کمتری ترشح می کند
–    افراد مبتلا به دیابت
–    افراد سیگاری
–    افرادی که به میزان زیادی نوشیدنی های گاز دار و شیرین مصرف می کنند

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و همچنین انجام معاینات منظم دندانپزشکی ضروری است. متخصصین کلینیک دندانپزشکی محتشم بر این باورند که بیماران برای رعایت سلامت دندان هایشان و داشتن لبخندی زیبا به دنداپزشکی نیاز دارند که به آن اعتماد و اطمینان کامل داشته باشند. به همین دلیل متخصصان این کلینیک تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا برای هر بیمار وقت و توجه کافی صرف کنند و با تمامی  بیماران رابطه ای مبتنی بر اعتماد ایجاد کنند. شما می توانید برای انجام مشاوره یا تنظیم برنامه ی معاینات منظم با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس حاصل فرمایید.

دلایل پوسیدگی دندان


دلایل پوسیدگی دندان

پوسیدگی و خرابی دندان به دو دلیل عمده ایجاد می شود: باکتری های موجود در دهان و مصرف غذاهایی با میزان شکر و نشاسته بالا. وجود باکتری در دهان امری طبیعی است اما این باکتری ها در صورتی که شخص بهداشت دهان را به خوبی رعایت نکند، مشکل ساز می شوند. باکتری های دهان با تکه های غذا و بزاق دهان ترکیب می شوند و پلاک دندان یا جرم را تشکیل می دهند. پلاک ها(یا جرم دندان) به دندان می چسبند و در ابتدا غیر قابل رویت هستند و به سرعت رشد می کنند. غذاهایی که حاوی شکر یا نشاسته هستند موجب رشد بیشتر پلاک می شوند. در صورتی که پلاک ها برای مدت بیش از چند روز روی دندان بمانند متراکم و سخت می شوند و تبدیل به ماده ای می شوند که تارتار نامیده می شود.
علت پوسیدگی دندان مربوط به زمانی است که باکتری ها، پلاک ها و ماده ی تارتار موجود در دهان، شکر را به اسید تبدیل می کنند. خصوصا دو نوع از باکتری های موجود در دهان ( با نام استرپتکوکوس موتان و استرپتکوکوس سوبرینوس) سریعا با کربوهیدرات های تخمیر شدنی، فروکتوز و گلوکوز ترکیب می شوند و تولید اسید می کنند. این اسید موارد معدنی سطح دندان را در خود حل می کند و موجب نرم شدن سطح دندان می شود. این رویه باعث ایجاد یک لکه از سطح نرم در دندان می شود که بعدا این لکه به حفره ای تبدیل می شود که به آن پوسیدگی یا خرابی دندان گفته می شود.
تخریب دندان ها به اینجا ختم نمی شود. بعد از این که مینای دندان توسط اسید خورده شد و از بین رفت، اسید به لایه ی بعدی از دندان نفوذ می کند که عاج دندان است. عاج دندان به سختی مینای دندان نیست و بسیار در برابر اسید آسیب پذیر است. باکتری ها و اسید تولید شده کار تخریب دندان را ادامه می دهند تا جایی که پوسیدگی به ریشه دندان می رسد و حفره تشکیل شده بزرگتر و بزرگتر می شود. عوامل تغذیه اى موثر بر پوسیدگى دندان عبارتند از : دفعات مصرف مواد کربوهیدراتی یا قندی، نوع تغذیه، دفعات غذا خوردن، ترکیبات مواد غذایى و آشامیدنى، مدت زمان تماس دندان با مواد غذایى و آشامیدنى.
تمایز بین مواد مولد پوسیدگى دندان،و مواردی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مهم است.
پوسیدگی دندان معمولا در محل هایی ایجاد می شود که پلاک های دندانی بیشتر در آن جا تشکیل می شود مانند سطح بالایی دندان های آسیاب، بین دندان ها ، نزدیک خط لثه و در لبه ی محل ترمیم(پرکردگی) دندان ها

علائم پوسیدگی دندان


علائم پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در مراحل اولیه آن هیچ علائم ظاهری ندارد و قابل رویت نیست . این مسئله اهمیت مراجعه به دندانپزشک و انجام معاینات منظم را روشن می کند. با مراجعه به دندانپزشک و معاینه دندان با رادیوگرافی، بدون علائم پوسیدگی دندان ، پوسیدگی به راحتی قابل تشخیص است و و قبل از اینکه گسترش پیدا کند و باعث ایجاد علائم آشکاری مانند حفره در دندان شود ، قابل درمان است. اولین علائمی که پوسیدگی دندان در مراحل پیشرفته خود دارد تغییر رنگ دندان ها(سیاهی و زردی دندان ها) و لکه های سفید دندانی و حساسیت دندانی ( خصوصا به سرما) است .
در صورتی که پوسیدگی و خرابی دندان بسیار گسترش یابد و به ریشه و عصب دندان برسد موجب درد دندان می شود که این درد خصوصا در هنگام قرار گرفتن دندان در معرض گرما و سرما و غذا یا نوشیدنی های شیرین شدت می یابد. در صورتی که پوسیدگی دندان باز هم گسترش یابد می تواند موجب ترک دندان و شکستگی دندان شود و یک حفره بزرگ در دندان ایجاد شود که دردناک است و به فشار هنگام جویدن غذا حساس است . دندان شکسته انواع زیادی از علائم مختلف شامل درد در هنگام جویدن غذا، حساس شدن نسبت به گرما و سرما و یا حتی ناتوانی در گذاشتن دندان‌ها (آرواره‌ها) بر روی یکدیگر، را به دنبال دارد.  همچنین ممکن شخص در دهان خود بوی بدی حس کند.در صورت بروز پوسیدگی دندان کودکان، ممکن است بوی بد دهان کودکان نیز احساس گردد.
پوسیدگی دندان در دندان های جلو معمولا راحت تر قابل رویت است و به شکل لکه های سیاه یا قهوه ای می باشد اما در دیگر دندان ها معمولا پوسیدگی بدون استفاده از اشعه ایکس قابل رویت نیست.

روش های درمان


روش های درمان پوسیدگی دندان

روش های درمان پوسیدگی دندان شامل پر کردن دندان ، عصب کشی و روکش دندان است و در صورتی که پوسیدگی بسیار خفیف و در مراحل اولیه باشد با  فلوراید تراپی و تنها صیقل دادن دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان قابل درمان است. اما در صورتی که حفره ای در دندان به وجود آمده باشد حتما باید حفره پاکسازی شود و با مواد پر کننده ترمیم شود.
در صورتی که قسمت خراب شده دندان به خوبی تراشیده شده و پاکسازی شود و عمل  پر کردن دندان  و درمان پوسیدگی دندان به نحو مناسب انجام شود، پوسیدگی دندان برای مدت طولانی و گاهی برای همیشه از بین می رود. درست است که پوسیدگی دندان دوباره برنمیگردد اما لازم است شخص در طول عمر خود چند بار پر کردگی دندان خود را عوض کند چرا که وجود اسید ناشی از باکتری ها در دهان ، فرسایش ماده پر کننده و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند موجب تضعیف و شکستن پرکردگی دندان شود .

پر کردن دندان

پر کردن دندان

دندانپزشک ابتدا برای پرکردن دندان با یک مته مخصوص محل پوسیدگی دندان را تراش می دهد و داخل آن را با آمالگام یا پراسلاین یا کامپوزیت ( مواد همرنگ دندان) پر می کند. امروزه اکثرا دندان ها با مواد کامپوزیتی یا همرنگ دندان پر می شود. اما گاهی نیز از مواد نقره ای رنگی به نام آمالگام برای پر کردن استفاده می شود. برخی دندان پزشکان معتقدند که آمالگام استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت و باندینگ دندان دارد اما به این دلیل که این مواد تیره رنگ و قابل رویت هستند معمولا کامپوزیت دندان  ترجیح داده می شود و از آمالگام تنها برای پر کردن دندان های عقب استفاده می شود و برای دندان های جلو همیشه از کامپوزیت که همرنگ دندان است و ظاهری طبیعی دارد استفاده می شود.


 

 

 

 

 

روکش کردن دندان

روکش کردن دندان

در صورتی که پوسیدگی دندان وسیع باشد با روکش کردن دندان ترمیم می شود. روکش کردن دندان در مواردی استفاده می شود که دندان به حدی تخریب شده که شکننده شده است  یا میزان بسیار کمی از دندان سالم باقی مانده است. جنس روکش دندان  می تواند از طلا یا پراسلاین( که به فلز متصل شده است) و همرنگ دندان است باشد.

هیچ محدودیت سنی برای استفاده از روکش دندان وجود ندارد، تنها مسئله مهم آن است که دندان آسیب دندان از پوسیدگی، ساییدگی یا صرفاً شکستگی به قدری باشدد که استفاده از روکش دندانی را توجیه نماید. در ابتدا، دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می‌کند. سپس بخشی از دندان را با تراشیدن شکل می‌دهد تا فضای برای نصب روکش بوجود آید. در مرحله بعد، دندانپزشک ققالبی از دندان شکسته و دندان‌های مجاور آن می‌گیرد. از این قالب برای تولید یک روش دندان سفارشی که کاملاً مناسب دهان شماست استفاده خواهد شد. دندانپزشک یک روکش موقتی را روی دندان می‌گذارد تا زمانی که روکش دائمی آماده شود از دندان مراقبت کند. در نوبت مراجعه بعدی، دندانپزشک روکش دائمی دندان را روی دندان شما کار خواهد گذاشت.

عصب کشی

عصب کشی دندان

عصب کشی صرفاً زمانی انجام می‌شود که عکس رادیولوژی دندان عفونت باکتريال را در پالپ دندان نشان دهد. اگر پالپ با عفونت باکتریال آلوده شود، شروع به مردن خواهد کرد و باکتری فرصت می‌یابد تا با تولید مثل گسترش یابد. علائم عفونت پالپ عبارتند از:

  • درد در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن غذاها یا نوشیدنی‌های گرم یا سرد
  •  درد در هنگام جویدن یا گاز زدن
  •  لق بودن دندان

 با پیشرفت عفونت، این علائم شاید از بین برود زیرا پالپ کاملاً می‌میرد. در این مرحله به نظر می‌رسد که دندان التیام یافته، ولی در حقیقت عفونت از طریق سیستم عصبی دندان گسترش یافته است. برای درمان عفونت در کانال عصبی دندان، باکتری را باید خارج کرد. این کار می‌توان از طریق یکی از دو راه زیر انجام داد:

  • حذف باکتری از سیستم عصبی درمان (عصب کشی)
  •  کشیدن دندان

 هرچند، کشیدن دندان معمولاً توصیه نمی‌شود زیرا بهترین کار آن است که تا جای ممکن بیشترین تعداد دندان طبیعی حفظ شود. پس از خارج شدن باکتری، کانال عصبی دندان پر شده و دندان با مواد پر کردن دندان یا روکش مهر و موم می‌شود. در بیشتر موارد بافت ملتهب نزدیک به دندا بصورت طبیعی التیام می‌یابد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان


پیشگیری از پوسیدگی دندان

همانطور که گفته شد دو عامل اساسی موجب پوسیدگی و در نهایت کشیدن دندان می شود ، در مقابل آن دو راه اصلی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد: بهداشت دهان و دندان و تغذیه سالم.

با از دست دادن دندان ها ، نیاز به جایگزین کردن آنها وجود دارد ، ایمپلنت دندان ریشه دندانی مصنوعی است که طی یک عمل جراحی داخل فک ثابت می‌شود تا بتواند دندان جایگزین یا پل را در جای خود نگه دارد. مزیت استفاده از ایمپلنت، علاوه بر دائمی و محکم بودن آن این است که برای گذاشتن ایمپلنت لازم نیست حتماً دندانی در کنار آن وجود داشته باشد تا تکیه‌گاهش باشد و آن را نگه دارد. ایمپلنت با توجه به ظاهر طبیعی و ایجاد حسی مانند در دهان داشتن دندان واقعی راه‌حلی مناسب برای از دست دادن دندان است.
رعایت بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن به دندان ها برای حداقل دوبار در روز،  کشیدن نخ دندان برای حداقل یک بار در روز، جرم گیری و سفید کردن دندان ها(به صورت حرفه ای توسط دندانپزشک) هر شش ماه یک بار و مراجعه به دندانپزشک و معاینه با اشعه ایکس (برای تشخیص پوسیدگی) حداقل یک بار در سال است. هزینه سفید کردن دندان از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است. هزینه درمان همچنین با توجه به نوع روش سفید کردن دندان ها متفاوت می‌باشد.
کاهش مصرف شکر ، خصوصا نوشیدنی های شیرین نیز می تواند به پیشگیری از علت پوسیدگی دندان کمک کند. لازم است پس از هربار مصرف خوراکی های شیرین دندان های خود را مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده کنید به همین خاطر بهتر است که غذاهای شیرین جویدنی مثل شکلات یا میوه های خشک را همراه با وعده غذایی اصلی مصرف کنید و نه به عنوان میان وعده.
کاهش تعداد میان وعده ها ، پرهیز از خوردن نوشیدنی های شیرین و مکیدن شکلات و آب نبات در طول روز می تواند کمک بسیاری کند چرا که تمامی این موارد باعث تشکیل ماده ی اسیدی و مخرب دندان می شود.
راه دیگری که در پیشگیری از پوسیدگی دندان بسیار موثر است انجام روش شیاربندی (فیشورسیلانت) می باشد که معمولا فیشور سیلانت برای کودکان و بعد از اینکه دندان های آسیاب آن ها درآمد به کار گرفته می شود. سیلانت یک پوشش بسیار نازک و مشابه با پلاستیک میباشد که بر روی سطح دندان های آسیاب ایجاد می شود و  با شیار بندی دندان مانع از تشکیل پلاک بر روی سطح دندان می شود.
فلوراید نیز راه موثر دیگری برای پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان است . علاوه بر استفاده ار خمیردندان همراه فلوراید و استفاده از دهانشویه فلوراید ، دندان پزشک نیز در طول مراجعات منظم بیمار به دندانپزشکی فلوراید تراپی را انجام می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت از کلینیک دندانپزشکی محتشم می توانید با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید پرسش های خود در این زمینه طریق فرم مشاوره اینترنتی با ما در میان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

سوالات متداول


چگونه والدین می‌توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند؟

والدین باید کودکان خود را بصورت منظم به مطب دندانپزشک ببرند، اولین نوبت آن هم در زمان درآمدن اولین دندان کودک خواهد بود. سپس، دندانپزشک می‌تواند برنامه مخصوصی برای مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر درمان‌ها را برای والدین توصیه کند تا بر اقدامات بهداشتی دهان و دندان کودک نظارت کرده و به آنها آموزش دهند. این افدامات خانگی، وقتی که با مراجعات منظم به دندانپزشک و یک رژیم غذایی متعادل همراه شود، به کودک شما کمک می‌کند تا عادات سالمی را در طول زندگی خود پیش بگیرد.

اگر کرم خوردگی  دندان پر نشود ممکن است گسترش یافته و عمق آن بیشتر شود و در نتیجه کرم خوردگی تشدید گردد. پوسیدگی دندان می‌تواند به عفونت در کانال عصبی تبدیل شود که نیازمند عصب کشی خواهد بود، یا اگر آسیب خیلی شدید باشد باید دندان کشیده شود.

بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می‌دهند از مواد همرنگ دندان برای پر کردن آن استفاده کنند زیرا ظاهری یکپارچه به دندان می‌دهد و کسی نمی‌تواند متوجه پر شدن دندان شما شود.

پوسیدگی دندان می‌تواند هنگامی رخ دهد که بافت‌های لثوی از روی دندان عقب نشینی کنند و ریشه دندان را در معرض مواد مضر برای دندان قرار دهند. این معضل می‌تواند منجر به بیماری لثوی نیز شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس