علت بوی بد دهان و درمان آن

بوی بد دهان که در اصطلاح پزشکی هالیتوسیس نامیده میشود، میتواند ناشی از عادات بد بهداشت دهان و دندان باشد و ممکن است نشانه دیگر مشکلات سلامتی نیز باشد. بوی بد دهان میتواند با نوع غذاهایی که مصرف می کنید و همچنین دیگر عادات ناسالم سبک زندگی شما، تشدید شود.

آیا شما از بوی بد دهان رنج میبرید؟

در مرکز دندانپذشکی محتشم واقع در اصفهان، ما میتوانیم سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی کرده و بهترین راه حل ها را تجویز کنیم. ما راه حل هایی برای رفع  بوی بد دهان که مناسب نیاز شخص شماست را ارائه میدهیم.  

تاثیر مواد غذایی  بر بوی بد دهان


اساساَ هر غذایی که میخورید در دهان شما تجزیه میشود. زمانیکه مواد غذایی هضم و جذب جریان خون میشود، در نهایت به شش های شما رفته و بوی آن در تنفس شما منعکس میشود. در صورتیکه غذاهایی با بوی تند (نظیر سیر یا پیاز) مصرف کنید، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، و حتی شستشوی دهان، نیز موقتاَ بوی آن را از بین میبرد. تا زمانیکه غذا از بدن شما خارج نشود، بوی آن به طور کامل از بین نخواهد رفت.

 تاثیر عادات بد بر بوی بد دهان


اگر هر روز مسواک نزنید و از نخ دندان استفاده نکنید، ذرات غذایی در دهان شما باقی می مانند و این میتواند رشد باکتری ها در بین دندان ها، اطراف لثه ها و روی زبان را افزایش دهد. این مسئله باعث بوی بد دهان خواهد شد. دهان شویه های آنتی باکتریال نیز میتوانند به کاهش باکتری ها کمک کنند. علاوه بر این، در صورتیکه دندان های مصنوعی به خوبی تمیز نشوند، ذرات غذایی و باکتری های تولید کننده بو که از آن خارج نشده اند میتوانند باعث بوی بد دهان بشوند.
کشیدن سیگار و جویدن محصولاتی که در آنها تنباکو به کار رفته نیز میتوانند باعث بوی بد دهان، لک شدن دندان ها و کاهش قدرت چشایی شده و لثه های شما را اذیت کند.

ارتباط مشکلات سلامتی، با بوی بد دهان


بوی نامطبوع همیشگی دهان یا احساس طعم بد در دهان ممکن است نشانه هشدار دهنده ای در خصوص بیماری لثه (پریودنتال) باشد. بیماری لثه از طریق تشکیل پلاک بر روی دندان ها ایجاد میشود. باکتریها باعث تولید مواد سمی شده و این مسئله لثه ها را اذیت میکند. اگر بیماری لثه درمان نشود، میتواند به لثه ها و استخوان فک آسیب برساند.
از دیگر دلایل بوی بد دهان میتوان به پوسیدگی دندان، عفونت های قارچی دهان و اتصالات ضعیف دندان و لثه، اشاره کرد. عارضه خشکی دهان ( یا زرستومیا) نیز باعث بوی بد دهان میشود. ترشح بزاق برای رطوبت و پاک سازی دهان الزامی است زیرا اسید هایی که توسط پلاک ها تولید میشوند را خنثی میکند و سلول های مرده ای که بر روی زبان، لثه ها و گونه ها جمع شده اند را میشوید. اگر این سلول های مرده از بین نروند، تجزیه شده و منجر به بوی بد دهان میشوند. خشکی دهان ممکن است ناشی از عوارض جانبی داروهای مختلف، مشکلات غدد بزاقی، و یا تنفس مداوم از طریق دهان باشد.
امراض و بیماری های زیاد دیگری نیز هستند که به بوی بد دهان منجر میشوند. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره میشود: عفونت های دستگاه تنفسی مانند ذات الریه و یا برونشیت، عفونت های سینوسی مزمن، ترشحات پشت بینی (خلط گلو)، دیابت، رفلاکس مزمن اسید، و مشکلات کبدی یا کلیوی.

ما در مرکز دندانپذشکی محتشم معتقدیم که درمان بوی بد دهان (هالیتوسیس) نباید با درمان هیچ از مشکلات سلامتی دیگر تفاوت داشته باشد. هر بیماری که به کلینیک ما مراجعه میکند در اولین جلسه تحت مجموعه کاملی از روش های تشخیصی ما قرار میگیرد. در پایان جلسه کاملاَ متوجه خواهیم شد که وضعیت بیمار به چه صورت است. در طی این سال ها دریافته ایم که بوی بد دهان میتواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. به همین دلیل، درمان مؤثر هر بیمار نیازمند مجموعه ای از روش هاست. 

جلوگیری از بوی بد دهان


بوی بد دهان میتواند کم یا متوقف شود در صورتیکه:

•   بهد اشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. برای از بین رفتن بقایای مواد غذایی و پلاک، دو بار در روز دهان خود را با خمیر دندان فلوراید بشویید. پس از خوردن غذا، دندان های خود را مسواک بزنید (مسواک خود را در مدرسه یا محیط کار همراه داشته باشید تا پس ار ناهار مسواک بزنید). فراموش نکنید که زبان خود را نیز مسواک بزنید. هر دو یا سه ماه، مسواک خود را عوض کنید. برای خارج کردن باقیمانده غذاها یا پلاک از میان دندان های خود، یک بار در روز از نخ یا خلال دندان استفاده کنید. شب ها دندان مصنوعی خود را در بیاورید و پیش از اینکه صبح روز بعد آن را داخل دهان بگذارید، کاملاَ  آن را تمیز کنید.

•   به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید، حداقل دو بار در سال. وی شما را تست دهانی خواهد کرد و دندان های شما را به طور حرفه ای پاک سازی میکند و میتواند بیماری لثوی، خشکی دهان یا مشکلات دیگری که ممکن است از علل بوی بد دهان باشند را تشخیص داده و آن را درمان کند.

•    از کشیدن سیگار و جویدن محصولات تنباکو دار بپرهیزید. برای رهایی از عادات بد خود، از پزشکتان بخواهید شما را راهنمایی کند.

•    آب زیادی بنوشید. این میتواند رطوبت دهان شما را حفظ کند. جویدن آدامس (ترجیحاَ بدون قند) یا مکیدن آب نبات (ترجیحاَ بدون قند) نیز بزاق تولید میکند، و این کمک خواهد کرد که باقیمانده غذاها یا باکتری ها شسته شوند.

•    فهرستی از غذاهایی که میخورید داشته باشید. در صورتیکه احساس کردید این غذاها باعث بوی بد دهان میشوند، فهرست را نزد دندانپزشک خود ببرید. همچنین فهرستی از داروهای  مصرفی خود تهیه کنید. بعضی از داروها در ایجاد بوی بد دهان نقش دارند.

چه کسی میتواند بوی بد دهان را درمان کند؟


در اکثر موارد، پزشک شما میتواند این مشکل را رفع کند. اگر پزشک شما تشخیص دهد که دهان شما سالم بوده و بوی بد دهان شما ناشی از مشکلات دهانی یا دندانی نباشد، باید به پزشک عمومی یا متخصص مراجعه کنید تا دلیل این بو شناسایی شده و درمان شود. برای مثال، اگر بوی بد دهان به دلیل بیماری لثه باشد، پزشک شما یا خود، آن را درمان میکند و یا شما را به پریودنتیست، متخصص بیماری های لثه، رجوع میدهد.

برای رفع بوی بد دهان چه محصولاتی را میتوانم مصرف کنم؟


شما میتوانید تعداد زیادی از دهان شویه هایی که مدعی هستند میتوانند بوی بد دهان را رفع کنند را بدون نسخه خریداری کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از این دهان شویه ها معمولا تنها روشی موقتی برای رفع بوی بد دهان هستند. با این وجود، امروزه چندین محصول دهان شویه ضدعفونی کننده در دسترس هستند که به جای صرفاَ مخفی کردن بوی بد دهان، جرم‌هایی که باعث بوی بد دهان میشوند را از بین میبرند. نظر دندانپزشک خود را در خصوص اینکه کدام محصول برای شما مناسبتر است را جویا شوید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید پرسش های خود در این رابطه از طریق فرم مشاوره اینترنتی مطرح کنید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post