درمان دندان درد شدید در بزرگسالان و کودکان

کلینیک دندانپزشکی محتشم در تسکین درد دندان و رفع بسیاری از مشکلات دهان و دندان به یاری بیماران می‌آید. احتمالاً همگی ما دچار دندان درد شده‌ایم و می‌دانیم که این درد چقدر طاقت فرسا و سخت است. اگرچه دندان حساس‌ترین بخش بدن نیست، اما آسیب دیدگی آن ، کودک و بیمار را دچار رنجی می‌کند که بی شباهت به شکنجه‌ نیست بنابراین با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی اطفال یا دندانپزشک می‌توان درد را تسکین داد و مشکل را حل کرد. روی‌هم‌رفته، یک دندانپزشک و دکتر دندانپزشک اطفال خوب در منطقه محل فعالیتش شهرت خوبی داشته، در مورد سلامت دندان‌های بیماران با ایشان صادقانه صحبت می‌کند، پیش از درمان هزینه‌ها را ذکر کرده و از دانش لازم برخوردار است و با کمال میل به پرسش‌های بیماران پاسخ می‌دهد. حتماً قبل از آنکه دچار دندان‌درد یا مورد اضطراری دیگر شوید، مطابق مراحل زیر برای درمان درد دندان بهترین دندانپزشک را پیدا کنید.

اگر از دندان درد شدید رنج می‌برید، بدون درنگ با کلینیک دندانپزشکی محتشم تماس بگیرید تا همان روز برایتان وقت ملاقاتی تنظیم شود. ما نهایت تلاش خود را به کار می‌بندیم تا دندان دردتان در کوتاهترین زمان ممکن آرام شود. در صورت رویارویی با هر یک از علائم زیر با کلینیک تماس بگیرید و با یکی از همکاران با تجربه و آموزش دیده ما صحبت کنید. با شماره‌گیری 36252573 (031) یا 36274484  (031) همکاران ما به سرعت وقت ملاقاتی را برایتان تنظیم خواهند کرد.

دندان درد  باعث می‌شود تا در تمام دهان، درد را حس کنید و احساس بیماری داشته باشید. در این صورت باید هر چه سریعتر به بهترین دکتر دندانپزشک مراجعه کنید تا درد هر چه زودتر تسکین یابد و در صورت نیاز با کشیدن دندان بدون درد بتوانید فعالیت‌های روزمره را از سر بگیرید.

علت دندان درد


دندان درد شدید زمانی رخ می‌دهد که داخلی‌ترین لایه دندان (پالپ یا مجرای ریشه) عفونی شود. پالپ دندان از عصب‌های حساس و رگ‌های خونی تشکیل می‌شود.
عامل‌های زیر باعث عفونی شدن پالپ دندان و نیاز طفل به دندانپزشک کودکان می‌شود:

•    پوسیدگی دندان: پوسیدگی و خرابی دندان کودکان و بزرگسالان حفره‌هایی را در سطح سخت دندان ایجاد می‌کند.
•    ترک خوردن دندان: ترک غالباً آن قدر کوچک است که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود.
•    خالی شدن، شکستگی یا شل شدن پرکردگی
•    عقب رفتگی لثه: هنگامی که در اثر منقبض شدن لثه، بخش‌های نرمتر و حساس‌تر ریشه دندان آشکار می‌شود.
•    آبسه پری اپیکال: تجمع چرک و عفونت در انتهای دندان در اثر عفونت باکتریایی

علت دندان درد ممکن است به دلیل عارضه‌های دیگری باشد که ابتلا به آنها موجب بروز دردی شبیه به دندان درد می‌شود، اگرچه در این موارد مجرای عفونت ریشه دندان اتفاق نمی‌افتد. این عارضه‌ها عبارت‌اند از:

•  آبسه پریودنتال: تجمع چرک و عفونت در لثه در اثر عفونت باکتریایی
•    زخم شدن لثه
•    حساسیت یا درد و تورم اطراف دندان در حال رویش: برای مثال مانند زمان درآمدن دندان عقل نهفته
•    سینوزیت: سینوزیت گاهی باعث درد در اطراف فک بالا می‌شود.
•    آسیب دیدگی مفصل متصل کننده فک به جمجمه (مفصل گیجگاهی ـ فکی)

ترتیب دندان در آوردن کودک حائز اهمیت است و نوزادان نیز هنگام دندان درآوردن احساس ناراحتی می‌کنند.

1

درمان دندان درد


نوع درمان دندان درد شدید به علت بروز درد بستگی دارد، بنابراین دندانپزشک دهان را معاینه می‌کند و در صورت لزوم برای تشخیص مشکل دستور رادیوگرافی می‌دهد. اگر دندان درد نتیجه و علائم پوسیدگی دندان باشد، دندانپزشک جهت ترمیم دندان، ناحیه پوسیده را از دندان خارج و دندان را پر می‌کند. اما اگر دندان درد ناشی از شکستگی یا شل شدن پرکردگی باشد، ابتدا ماده داخل دندان و سپس پوسیدگی خارج می‌شود و پرکردگی جدید جایگزین آن می‌شود.
اگر مجرای ریشه داخل دندان عفونت کند، درمان عصب کشی (روت کانال) ضرورت می‌یابد. پالپ عفونی در این عمل درآورده می‌شود و با ماده مخصوصی مجرا بسته می‌شود تا دوباره عفونت نکند. اگر دندان درد با روش‌های اشاره شده درمان نشود، یا دندان نهفته باشد (بین فک و دندان دیگر گیر کرده باشد)، احتمالاً برای درمان دندان درد چاره‌ای جز کشیدن آن باقی نمی‌ماند. درمان ریشه یا روت کانال تراپی عبارت است از نجات یا درمان دندانی که به علت پوسیدگی وسیع مجاور اطاق عصب در معرض خطر از دست رفتن می باشد .

دندانپزشک با مشاهده عکس رادیولوژی دندان و معاینه ریشه دندان تشخیص می دهد که دندان شما نیاز به عصب کشی دارد. عصب کشی با بی حسی موضعی انجام می شود. شما در مدت جراحی دندان احساس دردی نمی کنید. معمولا مراحل عصب کشی ممکن است همراه با درد باشد.

پیشگیری از دندان درد


بهترین روش جلوگیری از پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دندان تا حد امکان سالم نگه داشتن دندان و لثه است. به این منظور باید:

•    مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی قندی را محدود کنید و آنها را هر از گاه و فقط در زمان وعده‌های غذایی اصلی میل کنید.
•    دندان‌ها را دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و مسواک زدن ملایم لثه و زبان را نیز فراموش نکنید.
•    بین دندان‌ها را با کشیدن نخ دندان و در صورت لزوم دهان‌شویه تمیز کنید.
•    از استعمال دخانیات و کشیدن سیگار بپرهیزید، چون مصرف دخانیات بعضی مشکلات دندان و علائم پوسیدگی دندان را تشدید می‌کند.

حتماً به طور مرتب برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. زمان بین جلسه‌های معاینه متغیر است و به میزان سلامتی دندان‌ها و لثه و احتمال ابتلا به مشکلات دهان و دندان در آینده بستگی دارد. دندانپزشک در هر جلسه، زمان مراجعه بعدی را بر مبنای سلامت کلی دهان تعیین می‌کند. کودکان را باید هر 6 ماه یک بار برای معاینه نزد دندانپزشک برد تا بتوان پوسیدگی دندان را به سرعت تشخیص داد و درمان کرد.

دندان درد اطفال و کودکان


دندان درد یکی از مشکلات رایج کودکان است که از اهمال در درمان پوسیدگی دندان، عفونی شدن دندان، یا آسیب دیدگی دندان در اثر وارد شدن ضربه ناشی می‌شود. گاهی اوقات ذره‌های غذا بین دندان‌ها گیر می‌کند و همین کافی است تا دندان جابه‌جا شود و درد بروز یابد. دندان درد کودکان گاهی در مشکلات مربوط به دندان عقل یا سینوس نیز ریشه دارد.
اگر سینوس کودک عفونت کرده باشد، احتمال دارد ریشه‌ تمام دندان‌های مجاور نیز عفونی شود و درد هنگام جویدن و فشار آمدن به دندان شعله‌ور شود. برای تسکین دندان درد ناشی از سینوزیت باید کودک را برای درمان عفونت نزد متخصص اطفال برد. به علاوه دندانپزشک یا دندان پزشک اطفال دندان‌های عقل را بررسی می‌کند و درمان مناسب را، که احتمالاً کشیدن یا جراحی دندان عقل مسئله‌ساز است، پیشنهاد می‌دهد.

زمان مراجعه به دندانپزشک


در صورت استمرار بیش از یک یا دو روز دندان درد هر چه سریعتر برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید؛ چرا که تاخیر در درمان درد دندان  پیامدی جز تشدید درد نخواهد داشت. در صورت عدم درمان درد دندان، مجرای ریشه دندان (پالپ) در نهایت عفونت خواهد کرد. عفونی شدن ریشه دندان معمولاً به آبسه دندان و درد شدید و مداوم ضربان‌دار می‌انجامد. با مصرف مسکن‌هایی مانند پاراستامول و ایبوپروفن می‌توان در زمان انتظار برای شروع درمان درد دندان، درد و ناراحتی را تسکین بخشید. البته برای تسکین دندان درد کودکان و نوجوانان زیر 16 سال نباید از داروی دندان درد آسپرین مصرفشود .

مدیریت علائم دندان درد ملایم


اگر دندان درد کودک ملایم باشد، می‌توان علائم را در خانه درمان نمود و نیازمند مراجعه به دندانپزشک اطفال  نمیباشد. دندان درد غالباً موقت و ناشی از حساس شدن دندان‌ها است. والدین می‌توانند دندان درد کودک را با استفاده کوتاه مدت از مسکن‌های غیرتجویزی مناسب آرام کنند و با ملایمت اطراف دندان دردناک را نخ دندان بکشند تا اگر غذا بین دندان‌ها گیر کرده است خارج شود. قرار دادن کمپرس یخ یا دستمال سرد روی فک نیز درد فک را تسکین می‌دهد. اگر دندان درد پس از 24 ساعت همچنان ادامه داشت، برای درمان دندان درد شدید  از دندانپزشک اطفال وقت بگیرید. همچنین توصیه می‌شود از کودک بخواهید یک دقیقه در دهان آب نمک گرم بچرخاند تا درد و ورم لثه کاهش یابد.

زمان گرفتن وقت فوری از دندانپزشک اطفال


اگر کودک تب کرد یا صورتش متورم شد، دندان درد شدید علی‌رغم مصرف مسکن فروکش نکرد یا در اطراف ریشه دندان برجستگی مشاهده کردید، به سرعت با کلینیک دندانپزشکی محتشم یا کلینیک دندانپزشکی کودکان تماس بگیرید. حتی گاهی می‌توان حفره ناشی از پوسیدگی داخل دندان را به چشم دید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید پرسش های خود در رابطه با دندان درد از طریق فرم مشاوره اینترنتی مطرح کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

مقالات مرتبط
تماس با ما