درمان نامرتبی و نامنظمی،به هم ریختگی و فاصله بین دندان ها: راه ها و روش ها

d

امروزه درمان‌های ارتودنسی بسیاری برای مرتب کردن دندان‌ها به شیوه‌ای راحت، سریع و در عین حال کارآمد وجود دارد. از ارتودنسی برای اصلاح دندان‌هایی استفاده می‌شود که در محل نامناسبی قرار دارند، کج شده‌اند و یا به هم فشرده‌اند؛ به علاوه ارتودنسی در کاهش و بستن فاصله بین دندان ها و از بین بردن اختلال‌های دندانی(بی نظمی دندان)،  فکی و اصلاح بایت مانند اپن بایت و نیز اصلاح طرح لبخند کاربرد دارد. اپن بایت یک نوع مال‌ اکلوژن یا بهم ریختگی و شلوغی دندان ها است که ممکن است برای اصلاح آن نیاز به درمان ارتودنسی باشد. درمان با استفاده از براکت‌ها و پلاک‌هایی انجام می‌شود که دندان‌ها را به سمت محل مناسب حرکت می‌دهند و بی نظمی دندان ها را درمان می‌کنند.

درمان نامرتبی دندان کودکان در کلینیک محتشم بر دستیابی به هماهنگی بین دندان‌ها، صورت و فک و ماندگاری نتایج، متمرکز است. از آن رو که روش‌های گوناگونی برای مرتب کردن دندان‌ها وجود دارد، همواره نخستین اقدام ما گزینش مناسب‌ترین روش درمان با توجه به شرایط بیمار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ارتودنسی کلینیک محتشم می‌توانید با شماره 36252573  (031)  یا 36274484  (031) تماس بگیرد تا همکاران ما راهنمایی‌تان کنند

r
امروزه براکت‌های ارتودنسی متفاوت بسیاری در درمان نامرتبی دندان ها و بستن فاصله بین دندان ها به کار برده می‌شود، البته براکت‌های "نامرئی" به محبوبیتی روزافزون، به ویژه نزد بیماران بزرگسال، دست یافته‌اند. در واقع هیچ‌ سنی برای شروع درمان نامرتبی دندان‌ها توسط ارتودنتیست دیر نیست و تمام گروه‌های سنی می‌توانند با بهره‌گیری از روش‌های بی‌شمار با درمان‌های مؤثر و سریع‌تر و راحت‌ از شر نامرتبی دندان  و شلوغی دندان خود خلاص شوند؛ بعضی از این درمان‌ها عبارت‌اند از:
•    براکت‌های مخفی زبانی (ارتودنسی لینگوال)
•    براکت‌های همرنگ دندان
•    پلاک‌های مخصوص مرتب کردن بی نظمی دندان‌های پیشین که ظرف تنها 6 تا 18 هفته نتیجه دلخواه را به دست می‌دهند.
•    ارتودنسی دندان نامرئی
•    ارتودنسی 6 ماهه
•    پلاک متحرک
•    براکت‌های متداول قدیمی

بسیاری از بزرگسالان تمایلی به استفاده از بریس‌ها، یا دستگاه‌های ارتودنسی نداشته و نمی‌خواهند برای درمان شلوغی دندان هایشان و جلوگیری از مشکلات بایت و ساییده شدن دندان وقت و هزینه صرف کنند.علت ساییدن دندان در خواب می توانند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد. برای کسانی که می‌خواهند اکلوژن‌شان را اصلاح کنند، ارتودنسی دندانهای فاصله دار ارزش این سرمایه‌گذاری را دارد. ارتودنسی راه بسیار خوبی برای اصلاح مشکلات بایت و برخی مشکلات زیبایی دندان‌ها است. البته، اگر مشکل بایت ندارید و تنها می‌خواهید لبخند زیباتری داشته باشید، ارتودنسی سریع بهترین گزینه برای شما است. ارتودنسی سریع ممکن است فقط بر روی دندان‌های بالا یا پایین یا ترکیبی از این دو انجام شود و طبعاً هزینه ارتودنسی سریع به تعداد دندان‌های مورد ترمیم و نیز جای هر دندان در دهان بستگی دارد. نامرتبی، کجی و شلوغی دندانها علاوه بر تاثیر روی ظاهر فرد باعث بیماری‌های فک و دندان و لثه می‌شود که با درمان ارتودنسی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

ما در کلینیک محتشم هر روز پذیرای تعداد روزافزونی از بزرگسالان و کودکانی هستیم که برای دریافت درمان‌های ارتودنسی و زیباتر کردن لبخندشان به ما مراجعه می‌کنند. مرتب کردن دندان‌ها و رفع فاصله بین دندان ها علاوه بر بهبود بایت و عملکرد دندان‌ها، با آسان‌تر کردن مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بهداشت دهان و دندان را نیز افزایش می‌دهد.

سالم نگه داشتن دندان‌ها


بسیاری از بیماران زمانی که متوجه می‌شوند که نیازی به روکش و لمینت دندان ( لمینیت دندان) نیست و می‌توانند با سفید کردن دندان‌ها و ارتودنسی لبخندی زیباتر داشته باشند، شگفت‌زده می‌شوند. مزیت ارتودنسی به عنوان بخشی از درمان زیبایی و اصلاح طرح لبخند به حداقل رساندن ایجاد تغییر در دندان‌ها است. استفاده از لامینت دندان برای مرتب کردن دندان‌ها علاوه بر آن که فرایند آماده سازی گسترده‌ای دارد، گاهی ترمیم‌های ناراحت کننده پردردسری را نیز به دنبال دارد.
دلیل کارآمد بودن براکت‌ها توجیه مناسبی برای لزوم بهره‌گیری از این روش درمانی محسوب می‌شود. فاصله بین دندانها، افتادن یا از دست دادن دندان باعث می‌شود که اگر مقاومتی وجود نداشته باشد، دندان‌های کناری به سمت این فضای خالی حرکت کنند و به این ترتیب نظم دندان‌ها یک به یک، دقیقاً مانند روی هم افتادن مهره‌های دومینو، به هم بخورد و تقبل هزینه بستن فاصله بین دندانها قابل توجیه باشد.
برای مثال اگر دندان عقبی افتاده یا کشیده شده باشد و هیچ چیزی، مانند ایمپلنت یا بریج، در فضای خالی به جا مانده وجود نداشته باشد، تمام دندان‌های کناری شروع به حرکت به سمت این فضای خالی می‌کنند. دندان پشتی و جلویی معمولاً به سمت فضای ایجاد شده کج می‌شوند و گاهی حتی دندان مقابل در سمت دیگر فک نیز چون دیگر هیچ فشار ناشی از جویدنی وجود ندارد که دندان را در جای خود نگه دارد،  حرکت می‌کند.
البته سرعت این حرکت نامطلوب در هر فرد متفاوت با دیگری است، اما نتیجه نهایی آن در همه یکسان است. دندانپزشکان و متخصص ایمپلنت بر لزوم استفاده از ایمپلنت دندان یا بریج به جای دندان از دست رفته تاکید دارند تا به این ترتیب وضعیت دندان‌های سالم مجاور به خطر نیافتد. در واقع با تقبل هزینه ایمپلنت میتوان زیبایی دندان های خود را دو چندان نمود.روش‌های گوناگونی برای تهیه و کارگذاری بریج دندان وجود دارد که در اکثر آنها سوراخ کردن دندان کناری برای گیر دادن بریج ضروری است.

روش‌های درمانی


درمان ارتودنسی ثابت معمولاً استفاده از براکت‌های ثابت برای حرکت دندان و ردیف کردن دندان را شامل می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید و وضعیت دندان‌ها تا حد امکان به حالت ایده‌آل نزدیک شود.
امروزه تنوع روش‌های درمان شلوغی دندان ها بیش از هر زمان دیگری است. عارضه‌های پیش از این غیرقابل درمان را اکنون می‌توان با پیگیری یک دوره درمانی با بهره‌گیری از روش‌های نوینی چون پلاک مرتب کننده دندان‌های جلویی به سادگی درمان کرد. این خبر به ویژه برای بزرگسالانی خوشایند است که نمی‌خواهند درگیر درمان‌های ارتودنسی طولانی مدت شوند. درمورد هزینه ارتودنسی ثابت هم باید گفت قیمت و هزینه ارتودنسی به عوامل بسیاری بستگی دارد و برای هر فرد متغیر می باشد.

انواع براکت


براکت‌های ثابت زبانی

براکت‌های زبانی به شیوه‌ای مشابه با براکت‌های لبی پشت دندان‌ها قرار داده می‌شود و هر دو نوع براکت به یک میزان مؤثر هستند. اگرچه براکت‌های زبانی گرانتر هستند، قرار دادن آنها باید حتماً توسط متخصص ارتودنسی انجام شود و بیمار باید جلسه‌های بیشتری به مطب مراجعه کند، اما مزیت بارز این نوع براکت قابل مشاهده نبودن آن و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتر بیمار در زمان لبخند زدن است.

براکت‌های ثابت لبی (خارجی)

براکت‌های ثابت لبی قدیمی امروزه تحول چشمگیری یافته‌اند و در شکل‌های متعددی عرضه می‌شوند. اکنون براکت‌های فلزی قدیمی کوچکتر هستند و مانند گذشته جلب توجه نمی‌کنند. دندانپزشکان در ارتودنسی دندان کودکان براکت‌ها را با کش‌های رنگی تعویض‌پذیر تهیه می‌کنند تا آنها بتوانند دوستان‌شان را با تغییر رنگ کش‌ها پس از هر بار مراجعه به مطب شگفت‌زده کنند.
براکت سرامیکی موجود همرنگ دندان هستند و اطرافیان به سختی متوجه وجود آنها می‌شوند.
براکت‌های کریستالی، تهیه شده از کریستال شفاف، نیز عملاً نامرئی هستند.
انتخاب هر یک از براکت‌های خارجی اشاره شده به ترجیح بیمار و البته بودجه وی بستگی دارد، چرا که تمام آنها فارغ از ظاهر متفاوت‌شان نتیجه یکسانی را در بازه زمانی مشابه برای بستن فاصله بین دندان ها به دست می‌دهند.

پلاک‌های مرتب کننده دندان‌های جلو

این نوع پلاک‌ها راه‌حل ایده‌آلی برای مشکل ازدحام و بیرون زدگی دندان‌های جلو  و رفع فاصله بین دندان ها محسوب می‌شوند. این روش بسیار سریع و کاملاً ایمن است، نسبت به دیگر سیستم‌ها ارزش بالاتری دارد و دندان‌های جلو را ظرف چند هفته به سمت وضعیت و محل مناسب حرکت می‌دهد. اکثر موارد ظرف 6 تا 16 هفته کامل می‌شود و چون پلاک‌ها متحرک است، بیمار می‌تواند در صورت تمایل آن را از دهان خارج کند. برای آگاهی بیشتر در مورد این پلاک می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

براکت‌های متحرک همرنگ دندان

ارتودنسی نامرئی، دقیقاً به دلیل آشکار نبودنش، درمانی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این براکت‌های شفاف متحرک روی دندان می‌لغزند و در شرایط گوناگون کاربرد دارند، بااین حال پیش از شروع درمان باید دندانپزشک را از اهداف مورد نظر آگاه کرد، چرا که ممکن است یک روش دیگر تناسب بیشتری با شرایط داشته باشد و نتیجه بهتری را به دست دهد.ارتودنسی نامرئی روشی تقریباً نامرئی برای مرتب کردن دندان‌ها و دست یافتن به لبخندی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید، است. با استفاده از تکنولوژی تصویرسازی کامپیوتری، کل برنامه‌ی درمانی شما بر اساس تجویز دندانپزشک، از وضعیت اولیه‌ی دندان‌ها تا وضعیت نهایی فاصله بین دندان جلو مورد نظر نشان داده می‌شود. سپس مجموعه‌ای از بریس‌ها برای دندان‌های شما بصورت سفارشی ساخته شده تا آنها را کم‌کم حرکت دهد. هر بریس قبل از تعویض شدن با سری جدید به مدت دو هفته استفاده می‌شود، تا به تدریج به سمت موقعیت نهایی پیش‌بینی شده حرکت نماید.

بهترین روش این است که پیش از اتخاذ هر تصمیمی با شماره  36252573  (031)  یا 36274484  (031) تماس بگیرید تا همکارانمان به صورت تلفنی راهنمایی‌تان کنند یا وقت مشاوره‌ای را برایتان تنظیم کنند. به علاوه می‌توانید با مراجعه به فرم مشاوره  آن را تکمیل کنید و سوالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید. درخواست مشاوره با متخصص نخستین گام در راه دستیابی به لبخندی رویایی است.

 


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post