روکش دندان و بریج: علت ،مزایا، و هزینه

Face-Skin-Care-Home-Remedies-598x351

کلینیک دندانپزشکی محتشم، ترمیم های گوناگونی را برای کمک به بیماران در اصفهان و ایران ارائه میدهد. از میان گزینه های زیادی که برای ترمیم دندان وجود دارد، ما از روش روکش و بریج که معمولا برای محافظت از دندان های آسیب دیده و جلوگیری از خرابی بیشتر دندان مناسب است استفاده می کنیم. علاوه بر آن، برای آماده سازی شرایط  جهت انجام روش های مذکور، دندان های خراب  و مواد پرکردنی قدیمی را از دهان شما خارج میکنیم.

ما گزینه های زیادی برای بریج و روکش کردن دندان ارائه میدهیم که عبارتند از:
•    روکش های پرسلن برای تقویت دندان های عقب
•    روکش های سرامیکی برای بهبود ظاهر داندان های جلو
•    بریج های ثابت برای پر کردن جای خالی دندان های افتاده و اتصال دندان های موجود

هنگامی که شما لبخند می زنید، آیا احساس می کنید ظاهر دندان های بالای شما زیر، سایه بافت اضافی لثه قرار می گیرد؟ آیا شما اعتقاد دارید ظاهر دندان های بالای شما در مقایسه با مقدار بافت لثه نمایان شده در هنگام خندیدن، کوتاه است؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوال ها «مثبت» است، به احتمال زیاد شما با شرایطی مواجه هستید که در اصطلاح رایج به آن «خنده لثه ای» یا نمایش بیش از حد لثه گفته می شود. لبخند لثه ای یا خنده لثه ای می تواند تاثیر منفی بر زیبایی طرح لبخند شما داشته باشد. خبر خوب در این رابطه این است که امکان اصلاح طرح لبخند لثه ای و لب شکری از طریق روش های درمانی مانند جراحی زیبایی لثه یا افزایش طول تاج با روکش دندان وجود دارد.گاهی همزمان با روکش کردن دندان، نیاز به ردیف کردن دنداهای خود و استفاده از درمان ارتودنسی دارید. ارتودنسی دندان روکش دار امکان پذیر است و در روند درمان اختلالی ایجاد نمی کند. دندانهایی که روکش (کراون) یا لمینیت می شوند منعی برای درمان ارتودنسی ندارند. با این حال قدرت اتصال براکت و تیوب ارتودنسی به سرامیک (متریال اصلی روکش) در ارتودنسی دندان روکش دار ضعیف تر از مینای دندان می باشد. بنابراین ارتودنتیست و بیمار باید دقت بیشتری در تأمین استحکام باند و جلوگیری از شکستن آن به عمل آورند.

روکش ها


•    روکش (یا کلاهک) پوششی است که کل سطح دندان را می پوشاند و آن را به اندازه و شکل اصلی خود باز می گرداند. روکش، ساختار داندان هایی که با پرکردن دندان و ترمیم های دیگر قابل احیا نیستند را تقویت و محافظت میکند. همچنین استفاده از روکش ها برای زیبایی دندان و تقبل  هزینه بلیچینگ دندان کاربرد دارد .

•    اگرچه انواع مختلفی از روکش ها وجود دارد، اما  پرسلاین (روکش رنگی دندان) و لمینت دندان از معروف ترین نوع هستند. لامینت دندان و پرسلاین بسیار با دوام بوده و سالها عمر میکنند، اما همانند اکثر ترمیم های دندانی، آنها نیز در نهایت باید تعویض شوند.  روکش های پرسلاین مطابق با شکل، اندازه و رنگ دندان های شما طراحی شده اند و لبخندی زیبا، طبیعی و همیشگی را برای شما به ارمغان می آوردند. برای اطلاع دقیق از هزینه لامینت دندان می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

دلایل استفاده از روکش

•    افزایش زیبایی طرح لبخند
•    وجود دندان های خراب و یا  زردی دندان 
•    سوراخ شدن دندان های پر شده
•    حجم زیاد دندان های پر شده دردهان
•    وجود سوراخ در دندان

روکش دندان شامل چه مراحلی است؟

مراحل روکش دندان معمولا به دو جلسه نیاز دارد. اولین جلسه صرف گرفتن قالب ها یا (امپرسیون) دقیقی میشود که برای ایجاد روکش سفارشی شما مورد استفاده قرار میگیرند. تا زمانیکه روکش جدید توسط آزمایشگاه دندان ساخته شود، قالبی برای ایجاد روکش دندان موقتی که تقریباَ دو هفته بر روی دندان های شما قرار خواهد گرفت، استفاده میشود.

زمانیکه دندان بیحس است، دندانپزشک با بیرون کشیدن هر گونه خرابی و شکل دادن سطح دندان ها برای جایگیری مناسب روکش ، دندان را آماده خواهد کرد. زمانیکه این کارهای جزئی انجام شد، روکش موقت شما با سمان موقت قرار خواهد  گرفت و با کنترل عمل گاز گرفتن توسط  شما، پزشک از درستی انجام آن اطمینان حاصل میکند.

در جلسه دوم، روکش موقت برداشته، دندان تمیز خواهد شد و روکش جدید با دقت در جای خود قرار میگیرد تا از درستی فاصله بین دندانها و عمل جویدن،اطمینان حاصل شود. به شما دستورالعمل های مراقبتی داده خواهد شد و شما ترغیب میشوید که برای کنترل روکش جدید خود، به طور منظم دندان های خود را به دندانپزشک زیبایی نشان دهید. درضمن نگران عوارض روکش دندان نباشید چون معمولا عارضه خاصی به همراه ندارد.

پزشکان کلینیک دندانپزشکی محتشم از مرغوب ترین مواد و پیشرفته ترین فناوری ها در ایجاد روکش دندانی شما استفاده می کنند تا از به دست آمدن نتایج استثنایی که لایق شماست اطمینان حاصل شود. ما از روکش های تمام پرسلاینی که زیبا بخش لبخند شما  خواهند بود، استفاده میکنیم. ما همچنین از پیشرفته ترین فناوری برای ارائه ترمیم تاج دندانی در یک جلسه، استفاده می کنیم.

بریج ها


بریج دندان یا پل دندان  ، پروتزهایی ثابت (غیر قابل حرکتی) هستند که روشی عالی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به شمار می آیند.

بریج ها انواع مختلفی دارند. شما و پزشکتان در خصوص بهترین گزینه های موجود برای مورد مخصوص به شما و هزینه بریج دندان ، با یکدیگرصحبت خواهید کرد. «بریج قدیمی» معروف ترین نوع است و معمولاَ از پرسلاین ترکیب شده با فلز، ساخته می شوند. بریج های ثابت پرسلاین از معروف ترین نوع هستند، زیرا آنها به دندان های طبیعی شما شبیه اند. با تقبل قیمت بریج دندان ، این نوع بریج که شامل دو روکش است بر روی دو دندان مجاور(دندان های انکرینگ) قرار میگیرند  و به دندان های پانتیک (دندان های مصنوعی) وصل می شوند و فضای خالی ایجاد شده به دلیل نبود یک یا دو دندان را پر میکنند. بریج دندانی پیوند مریلند و بریج دندانی معلق از دیگر انواع بریج های دندانی می باشد. بریج دندان بسیار با دوام بوده و سالها عمر خواهند کرد، با این وجود به دلیل سایش طبیعی بین دندان ها به چسبیده شدن دوباره و جایگزین شدن نیاز دارند.  

دلایل استفاده از بریج ثابت

•    پرکردن فضای خالی دندان های از دست رفته
•    حفظ شکل صورت
•    جلوگیری ازجا بجا شدن دندان ها
•    احیای توانایی جویدن و صحبت کردن
•    احیای زیبایی دندان و  لبخند
•    ارتقا از پروتز متحرک جزئی به یک دستگاه دندا دائمی

بریج ثابت شامل چه مراحلی است؟

انجام بریج در دندانپزشکی معمولا به سه جلسه نیاز دارد. زمانیکه دندان بی حس است، دو دندان مجاور با بیرون کشیده شدن بخشی از مینای دندان که فضای روکش را فراهم میکند، آماده میشوند. سپس، قالب (امپرسیوم) بسیار دقیقی ساخته شده که به آزمایشگاه دندانپزشکی زیبایی یعنی جایی که بریج ساخته خواهد شد، فرستاده میشود. علاوه بر این، بریج موقتی ساخته شده تا  جاسه بعدی، به مدت تقریباَ سه هفته در دهان شما قرار خواهد گرفت.

در جلسه دوم، فونداسیون بریج که با عنوان چهارچوب شناخته میشود، به دقت کنترل میشود تا ازتناسب آن اطمینان حاصل شود. سپس برای اطمینان ازتناسب درست پرسلاین با دندان های مجاور سایه رنگ پرسلاین مناسب انتخاب میشود، و بریج موقت در دهان شما چسبانده میشود.

در جلسه سوم (معمولا دو هفته بعد)، بریج موقتی آماده قرار گرفتن در دهان است.سپس تست ، تنظیم،  و براق شده و با سمان دائمی در دهان قرار میگیرد. سپس در پایان ترمیم، دستورالعمل های مراقبتی را دریافت خواهید کرد. کشیدن نخ دندان و شستشوی درست وهمچنین ملاقات منظم پزشک به حیات بریج دائمی جدید شما کمک خواهد کرد. 

ارائه مراقبت های دندانی استثنایی، راحت و شخصی  برای هر بیمار، مأموریت همیشگی ما در کلینیک دندان پزشکی محتشم  بوده است. ما  برای بهبود کیفیت زندگی و حفظ لبخند زیبای شما هر چه در توان داریم را انجام خواهیم داد. یکی از راه های عمل به این رسالت ارائه خدماتی راحت و مقرون به صرفه در خصوص بریج و روکش برای هر یک از بیماران، میباشد.

نکاتی برای مراقبت از دندان ها


برای جلوگیری از آسیب دیدگی روکش دندان، موارد زیر را میتوان انجام داد:

•    برای جلوگیری ازایجاد پلاک، قشر چسبنده ای از باکتری ها، دندان های خود را دو بار در روز شسته و یک بار نخ دندان بکشید. محصولات مراقبتی دهانی که دارای مهر تأیید ADA هستند را استفاده کنید. محصولاتی که مهر تأیید دارند از استانداردهای انجمن دندانپزشکی آمریکا در راستای ایمنی و تأثیر گذاری، برخوردار هستند.

•    از جویدن مواد خوراکی سفت نظیر یخ یا دیگر اشیاء سفت نظیر مداد، بپرهیزید.این نکته به خصوص برای روکش های دندانی رنگی تأکید میشود.
•    حتماَ با پزشک خود برای انجام کنترل های منطم و پاکسازی حرفه ای دندان ها، ملاقات کنید. 

هر دو درمان کاشت یا ایمپلنت دندان و ارتودنسی در اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند و گاهی در کنار هم برای زیباتر کردن لبخند انجام می‌شوند. چنانچه انجام هر دو عمل ایمپلنت و ارتودنسی لازم باشد، همکاری تمام متخصصین درگیر در طرح درمانی و تهیه برنامه زمانی مناسب برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار مهم است.
چنانچه در اصلاح طرح لبخند از ارتودنسی قبل از ایمپلنت استفاده شود، جراح دهان و دندان و متخصص ارتودنسی در انجام درمان مشارکت خواهند داشت و با همکاری یکدیگر وضعیت بیمار را به دقت بررسی می‌کنند و مناسب‌ترین مراحل درمانی را تعیین می‌کنند.

هزینه و قیمت


هزینه روکش دندان  ممکن است با توجه  به جنس و نوع  آن، دستمزد دندانپزشک و هزینه آزمایشگاه، متفاوت باشد. منظور از جنس روکش، بیشتر نوع آن مد نظر است که غالبا فلزی، سرامیکی ، پرسلن ترکیب شده با فلز و یا زیرکونیوم میباشد.سازگاری بسیار بالای روکش‌ زیرکونیا با بافت زنده و سازگاری بیولوژیکی آن با مخاط دهان و نمای منحصر به فرد و کاملا طبیعی این روکش ها باعث شده که به عنوان بهترین روکش دندان شناخته شوند. معمولاَ ارزانترین نوع روکش ها، پرسلن ترکیب شده با فلز می باشد که البته هزینه روکش دندان در آنها نیز به آلیاژکار شده در زیر آن بستگی دارد . اما اگر در ساخت آن از آلیاژ مرسوم در آزمایشگاه  دندانی استفاده شود، این نوع به صرفه ترین قیمت روکش دندان را دارند.هزینه روکش دندان بسته به اینکه کدام دندان شما نیاز به روکش دارد، نیز متفاوت خواهد بود. بطور کلی قیمت بستن فاصله بین دندانها بسته به روشی که برای این منظور استفاده میشود ، متفاوت خواهد بود .

برای رزرو جلسه مشاوره با ما تماس بگیرید


تیم حرفه ای ما درکلینیک دندانپزشکی محتشم در راستای کمک به شما در حفظ سلامت کامل دندانها و لبخند زیبایی که همیشه به داشتنش افتخار میکنید، تشکیل شده است. لطفاَ از طریق شماره تلفن های 36252573  (031)  یا  36274484  (031) با ما تماس بگیرید تا شما را در راستای داشتن لبخند زیبا و بی نقص یاری کنیم.

در کلینیک دندانپزشکی محتشم شما می توانید از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید . برای دریافت فرم مشاوره بر روی لینک کلیک کنید

 


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post