روکش دندان و بریج: دلایل استفاده و مزایا به همراه بررسی هزینه ها

روکش دندان

دندانپزشک احتمالاً بعلت یکی از این دلایل به شما پیشنهاد کرده تا  از روکش دندان استفاده کنید: دندانی خیلی ضعیف دارید که باید در کنار سایر دندان‌ها نگاه داشته شود یا نیازمند یک پل است، دندانی دارید که شدید تغییر رنگ داده است یا خودتان می‌خواهید به دلایل زیبایی شناختی از روکش دندان استفاده کنید. چندین و چند نوع از روکش دندانی وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد، از جمله سرامیک، پروسلین، رزین و فولاد ضد زنگ (روکش‌های زیبایی معمولاً از جنس پروسلین یا سرامیک است). از آنجایی که برای هر نوع روکش نقاط مثبت و منفی زیادی وجود دارد، بهتر است از دندانپزشک خود بخواهید تا بنا به وضعیت شما توصیه‌هایی برایتان داشته باشد که برای دندان شما بهترین گزینه است.

کلینیک دندانپزشکی محتشم، ترمیم های گوناگونی را برای کمک به بیماران در اصفهان و ایران ارائه میدهد. از میان گزینه های زیادی که برای ترمیم دندان وجود دارد، ما از روش روکش و بریج که معمولا برای محافظت از دندان های آسیب دیده و جلوگیری از خرابی بیشتر دندان مناسب است استفاده می کنیم. علاوه بر آن، برای آماده سازی شرایط  جهت انجام روش های مذکور، دندان های خراب  و مواد پرکردنی قدیمی را از دهان شما خارج میکنیم.

ما گزینه های زیادی برای بریج و روکش کردن دندان ارائه میدهیم که عبارتند از:
•    روکش های پرسلن برای تقویت دندان های عقب
•    روکش های سرامیکی برای بهبود ظاهر داندان های جلو
•    بریج های ثابت برای پر کردن جای خالی دندان های افتاده و اتصال دندان های موجود

روکش ها


روکش دندان

•    روکش (یا کلاهک) پوششی است که کل سطح دندان را می پوشاند و آن را به اندازه و شکل اصلی خود باز می گرداند. روکش، ساختار داندان هایی که با پرکردن دندان و ترمیم های دیگر قابل احیا نیستند را تقویت و محافظت میکند. همچنین استفاده از روکش ها برای زیبایی دندان و تقبل  هزینه بلیچینگ دندان کاربرد دارد .

•    اگرچه انواع مختلفی از روکش ها وجود دارد، اما  پرسلاین (روکش رنگی دندان) و لمینت دندان از معروف ترین نوع هستند. لامینت دندان و پرسلاین بسیار با دوام بوده و سالها عمر میکنند، اما همانند اکثر ترمیم های دندانی، آنها نیز در نهایت باید تعویض شوند.  روکش های پرسلاین مطابق با شکل، اندازه و رنگ دندان های شما طراحی شده اند و لبخندی زیبا، طبیعی و همیشگی را برای شما به ارمغان می آوردند. برای اطلاع دقیق از هزینه لامینت دندان می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

دلایل استفاده از روکش

روکش دندان

روکش دندانی در موقعیت‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

•    افزایش زیبایی طرح لبخند
•    وجود دندان های خراب و یا  زردی دندان 
•    سوراخ شدن دندان های پر شده
•    حجم زیاد دندان های پر شده دردهان
•    وجود سوراخ در دندان

 • برای حفاظت از دندان ضعیف (برای مثال ناشی از پوسیدگی) در برابر شکستن یا در کنار هم نگاه داشتن دندان شکسته شده
 • برای بازیابی دندان شکسته یا دندان‌های شدیداً فرسوده
 • برای نگاه داشتن پل دندانی در جای خود
 • برای پوشاندن ایمپلنت دندانی

 دلایل استفاده از روکش دندان در کودکان


برای کودکان، از روکش برای دندان‌های شیری استفاده می‌شود تا:

 • دندانی را که بخاطر پوسیدگی تخریب شده و نمی‌توان آن را پر کرد، حفظ نمود
 • از دندان‌های کودکی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان است محافظت کرد، مخصوصاً هنگامی که کودک در انجام اقدامات بهداشت دهان و دندان دشواری داشته باشد.
 • کاهش تعداد دفعات بیهوشی عمومی برای کودکان که بخاطر سن، رفتار یا سابقه پزشکی نمی‌توانند به خوبی با ملزومات مراقبت‌های درمانی همکاری کنند.

در چنین مواردی، متخصص اطفال احتمالاً روکش‌های از جنس فولاد ضد زنگ را تجویز کند.

انواع مختلف روکش دندان


روکش دندان

 روکش‌های دائمی را می‌توان از جنس فولاد ضد زنگ، تمام فلزات (از جمله طلا یا سایر آلیاژها)، پروسلین جوش خورده به فلز، تماماً رزین یا تماماً سرامیک ساخت.

 • روکش‌های ساخته شده از فولاد ضد زنگ:از انواع روکش‌های پیش ساخته هستند که بر روی دندان‌های دائمی عمدتاً بعنوان اقدامی موقتی استفاده می‌شوند. این روکش از دندان یا پر شدگی دندان حفاظت می‌کند، در حالیکه روکش‌های دائمی از جنس ماده‌ای دیگر ساخته می‌شوند. برای کودکان، روکش از جنس فولاد ضد زنگ بیشتر از سایر انواع روکش استفاده می‌شود تا روی دندان شیری‌ای استفاده شود که برای روکش شدن اندازه شده است. روکش روی تمام دندان را می‌پوشاند و از آن در برابر پوسیدگی بیشتر محافظت می‌کند. وقتی که دندان شیری می‌افتد تا جای برای دندان دائمی باز شد، روکش نیز بصورت طبیعی با آن می‌افتد. بطور کلی، روکش‌های از جنس فولاد ضد زنگ برای دندان‌های کودکان استفاده می‌شوند زیرا این روکش‌ها نیازی به چندین جلسه مراجعه برای ویزیت دندانپزشکی ندارند تا پزشک آنها را کار بگذارد و همچنین از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر از روکش‌های سفارشی ساز هستند و مراقبت‌های دندانی پروفیلاکتیک (پیشگیرانه) برای حفاظت از دندان بدون روکش نیاز است.
 • فلزات: به کار رفته در روکش‌ها شامل آلیاژهایی هستند که مقدار زیادی طلا یا پلاتینیوم دارند یا آلیاژی فلز پایه هستند (برای مثال، آلیاژهای کبالت – کرومیوم و نیکل – کرومیوم). روکش‌های فلزی می‌تواند نیروهای ناشی از گاز زدن یا جویدن را به خوبی تحمل کنند و احتمالاً بیشتر از تمام انواع روکش‌ها در مقابل پوسیدگی دوام می‌آورند. همچنین روکش‌های فلزی به ندرت ترک خورده یا می‌شکنند. رنگ متالیک آنها مهمترین نقطه منفی آنهاست. روکش‌های فلزی انتخاب خوبی برای دندان‌های آسیا هستند که در معرض دید قرار ندارند.
 • روکش‌های دندانی از جنس پروسلین جوش خورده به فلز: می‌توانند با رنگ‌ دندان‌های مجاور خود تطبیق داده شوند (برخلاف روکش‌های متالیک). هرچند وقتی که این نوع روکش با روکش‌های فلزی یا رزین مقایسه شود، نسبت به آنها بیشتر در معرض ساییدگی با دندان مخالف قرار دارد. بخش پروسلین روکش نیز ممکن است ترک خورده یا بشکند. در کنار روکش‌های تماماً سرامیکی، روکش‌های از جنس پروسلین جوش خورده به فلز طبیعی‌ترین ظاهر را نسبت به دندان‌های طبیعی دارند. هرچند، گاهی اوقات، فلز زیر روکش‌های پروسلین می‌تواند بصورت خط تیره‌ای خود را نشان دهد، مخصوصاً در خط لثه و حتی در صورتی که لثه عقب نشینی خود مقدار بیشتری از فلز دیده می‌شود. این روکش می‌توانند گزینه خوبی برای دندان‌های جلویی یا عقبی و همچین پل‌های طولانی دندان باشند که برای استحکام نیاز به ساخته شدن از جنس فلز دارند.
 • روکش‌های دندانی تماماً رزینی: ارزان‌تر از سایر انواع روکش‌ها هستند. هر چند این نوع روکش‌ها به مرور زمان فرسوده شده و نسبت به روکش‌های از جنس پروسلین جوش خورده به فلز بیشتر در معرض شکستگی قرار دارند.
 • روکش‌های دندانی تماماً سرامیکی یا تماماً پروسلینی: رنگ طبیعی‌تری نسبت به سایر انواع روکش دندانی دارند وممکن است برای افرادی که نسبت به فلز آلرژی دارند مناسب‌تر باشند. روکش‌های تماماً سرامیکی را می‌توان روی دندان‌های جلویی و پشتی استفاده کرد.
 • موقتی در برابر دائمی: روکش را می‌توان در مطب دندانپزشک با استفاده از دستگاه‌های خاصی تهیه کرد در حالیکه روکش دائمی را می‌توان در لابراتور دندانپزشکی ساخت. معمولاً روکش‌های موقتی از جنس ماده آکریلیک پایه یا فولاد ضد زنگ ساخته شده و می‌توان از آن به عنوان ترمیم موقتی استفاده کرد تا زمانی که روکش دائمی در لابراتور دندانپزشکی آماده شود.

روکش دندان شامل چه مراحلی است؟


روکش دندان

مراحل روکش دندان معمولا به دو جلسه نیاز دارد. اولین جلسه صرف گرفتن قالب ها یا (امپرسیون) دقیقی میشود که برای ایجاد روکش سفارشی شما مورد استفاده قرار میگیرند. تا زمانیکه روکش جدید توسط آزمایشگاه دندان ساخته شود، قالبی برای ایجاد روکش دندان موقتی که تقریباَ دو هفته بر روی دندان های شما قرار خواهد گرفت، استفاده میشود.

زمانیکه دندان بیحس است، دندانپزشک با بیرون کشیدن هر گونه خرابی و شکل دادن سطح دندان ها برای جایگیری مناسب روکش ، دندان را آماده خواهد کرد. زمانیکه این کارهای جزئی انجام شد، روکش موقت شما با سمان موقت قرار خواهد  گرفت و با کنترل عمل گاز گرفتن توسط  شما، پزشک از درستی انجام آن اطمینان حاصل میکند.

در جلسه دوم، روکش موقت برداشته، دندان تمیز خواهد شد و روکش جدید با دقت در جای خود قرار میگیرد تا از درستی فاصله بین دندانها و عمل جویدن،اطمینان حاصل شود. به شما دستورالعمل های مراقبتی داده خواهد شد و شما ترغیب میشوید که برای کنترل روکش جدید خود، به طور منظم دندان های خود را به دندانپزشک زیبایی نشان دهید. درضمن نگران عوارض روکش دندان نباشید چون معمولا عارضه خاصی به همراه ندارد.

پزشکان کلینیک دندانپزشکی محتشم از مرغوب ترین مواد و پیشرفته ترین فناوری ها در ایجاد روکش دندانی شما استفاده می کنند تا از به دست آمدن نتایج استثنایی که لایق شماست اطمینان حاصل شود. ما از روکش های تمام پرسلاینی که زیبا بخش لبخند شما  خواهند بود، استفاده میکنیم. ما همچنین از پیشرفته ترین فناوری برای ارائه ترمیم تاج دندانی در یک جلسه، استفاده می کنیم.

بریج ها


روکش دندان

بریج دندان یا پل دندان  ، پروتزهایی ثابت (غیر قابل حرکتی) هستند که روشی عالی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به شمار می آیند.

بریج ها انواع مختلفی دارند. شما و پزشکتان در خصوص بهترین گزینه های موجود برای مورد مخصوص به شما و هزینه بریج دندان ، با یکدیگرصحبت خواهید کرد. «بریج قدیمی» معروف ترین نوع است و معمولاَ از پرسلاین ترکیب شده با فلز، ساخته می شوند. بریج های ثابت پرسلاین از معروف ترین نوع هستند، زیرا آنها به دندان های طبیعی شما شبیه اند. با تقبل قیمت بریج دندان ، این نوع بریج که شامل دو روکش است بر روی دو دندان مجاور(دندان های انکرینگ) قرار میگیرند  و به دندان های پانتیک (دندان های مصنوعی) وصل می شوند و فضای خالی ایجاد شده به دلیل نبود یک یا دو دندان را پر میکنند. بریج دندانی پیوند مریلند و بریج دندانی معلق از دیگر انواع بریج های دندانی می باشد. بریج دندان بسیار با دوام بوده و سالها عمر خواهند کرد، با این وجود به دلیل سایش طبیعی بین دندان ها به چسبیده شدن دوباره و جایگزین شدن نیاز دارند.  

دلایل استفاده از بریج ثابت


روکش دندان

هنگامی دندان های خود را از دست داده باشید، این موضوع می‌تواند به طرق مختلف بر شما تأثیر بگذارد. پل (بریج) دندانی می‌تواند این تغییرات را برطرف کند، از جمله:

 • بازیابی زیبایی لبخند
 • بازیابی توانایی مناسب جویدن
 •  بازیابی صحبت کردن و طرز ادای کلمات
 • حفظ شکل چهره
 • تنظیم مجدد بایت شخص تا نیرو به طور مناسبی در هنگام جویدن توزیع شود
 • جلوگیری کردن از حرکت دندان‌های باقی مانده برای حرکت کردن خارج از موقعیت خود

انواع مختلف بریج


روکش دندان

 بریج‌های سنتی دندان

بریج‌های سنتی محبوب‌ترین نوع بریج‌های دندانی هستند. این پل‌ها تشکیل شده از یک یا چند پونتیک (دندان غیر واقعی) هستند و توسط روکش دندانی سر جای خود محکم می‌شوند. به این روکش‌های دندانی آباتمنت نیز گفته می‌شود و این آباتمنت‌ها روی دندان‌های مجاور جای خالی دندان چسبانده می‌شوند. از بریج‌های سنتی می‌توان هنگامی استفاده کرد که از دست دادن یک دندان باعث شده دندان‌های طبیعی شما در دو طرف یک جای خالی قرار بگیرند. حتی پل‌ها بقدری مستحکم هستند که می‌توان بعنوان دندان آسیا از آنها استفاده کرد. نقطه ضعف بریج‌های سنتی این است که دندان پزشک باید دندان‌های مجاور را با برداشتن مینای آنها آماده کند تا فضای برای روکش‌هایی که روی آن چسبانده می‌شود ایجاد شود. از آنجایی که مینای دندان هرگز رشد نمی‌کند، باید همیشه از این دندان‌ها با روکش حفاظت کرد، حتی اگر بعداً نوع دیگری از پل دندانی را انتخاب کنید.

بریج‌های کانتی لور

بریج‌های کانتی لور یکی دیگر از گزینه‌ها برای جایگزینی بجای دندان‌های از دست رفته هستند. این بریج‌ها بسیار شبیه به بریج‌های سنتی هستند، ولی پونتیک در این بریج‌ها توسط یک آباتمنت تنها در یک سمت حمایت می‌شود، نه در هر دو سمت. به همین خاطر اگر تنها یک دندان طبیعی در کنار جای خالی دندان وجود داشته باشد، باز هم می‌توان بریج را محکم کرد. همچون بریج‌های سنتی، دندانپزشک باید دندان مجاور را با برداشتن مینای آن آماده کند تا از بریج حمایت صورت گیرد.

 بریج‌های دندان با حمایت ایمپلنت

بریج‌های دندان با حمایت ایمپلنت یکی دیگر از گزینه‌ها برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. از این بریج‌ها می‌توان هنگامی استفاده کرد که بیش از یک دندان از دست رفته باشد. در عوض حمایت شدن با روکش‌ها یا چارچوب‌ها، این بریج‌ها توسط ایمپلنت‌های دندانی حمایت می‌شوند. معمولاً یک ایمپلنت بجای هر دندان از دست رفته جایگذاری می‌شود و این مجموعه از ایمپلنت‌ها بریج را در جای خود نگاه خواهند داشت. هرچند، اگر جایگذاری یک ایمپلنت بجای هر دندان امکان پذیر نباشد، بریج می‌تواند چند پونتیک داشته باشد که بین دو روکش حمایت شده با ایمپلنت معلق مانده‌اند. از آنجایی که این بریج‌ها توسط ایمیپلنت‌ها حمایت می‌شوند، بسیار ایمن و راحت هستند، همچنین دندان‌های طبیعی که جای آنها را گرفته‌اند. و همچون دندان‌های طبیعی شما باید از مسواکی با کیفیت برای سالم نگاه داشتن دهان استفاده کرد. یکی از نقاط ضعف این بریج‌ها آن است که دو جراحی نیاز است تا ایمپلنت‌ها جایگذاری شوند – اولین جراحی برای گذاشتن ایمپلنت و دومین جراحی برای نصب بریج – پس باید حداقل پنج ماه صبر کنید تا بریج‌های نهایی خود را مشاهده کنید.

بریج ثابت شامل چه مراحلی است؟


روکش دندان

انجام بریج در دندانپزشکی معمولا به سه جلسه نیاز دارد. زمانیکه دندان بی حس است، دو دندان مجاور با بیرون کشیده شدن بخشی از مینای دندان که فضای روکش را فراهم میکند، آماده میشوند. سپس، قالب (امپرسیوم) بسیار دقیقی ساخته شده که به آزمایشگاه دندانپزشکی زیبایی یعنی جایی که بریج ساخته خواهد شد، فرستاده میشود. علاوه بر این، بریج موقتی ساخته شده تا  جاسه بعدی، به مدت تقریباَ سه هفته در دهان شما قرار خواهد گرفت.

در جلسه دوم، فونداسیون بریج که با عنوان چهارچوب شناخته میشود، به دقت کنترل میشود تا ازتناسب آن اطمینان حاصل شود. سپس برای اطمینان ازتناسب درست پرسلاین با دندان های مجاور سایه رنگ پرسلاین مناسب انتخاب میشود، و بریج موقت در دهان شما چسبانده میشود.

در جلسه سوم (معمولا دو هفته بعد)، بریج موقتی آماده قرار گرفتن در دهان است.سپس تست ، تنظیم،  و براق شده و با سمان دائمی در دهان قرار میگیرد. سپس در پایان ترمیم، دستورالعمل های مراقبتی را دریافت خواهید کرد. کشیدن نخ دندان و شستشوی درست وهمچنین ملاقات منظم پزشک به حیات بریج دائمی جدید شما کمک خواهد کرد. 

ارائه مراقبت های دندانی استثنایی، راحت و شخصی  برای هر بیمار، مأموریت همیشگی ما در کلینیک دندان پزشکی محتشم  بوده است. ما  برای بهبود کیفیت زندگی و حفظ لبخند زیبای شما هر چه در توان داریم را انجام خواهیم داد. یکی از راه های عمل به این رسالت ارائه خدماتی راحت و مقرون به صرفه در خصوص بریج و روکش برای هر یک از بیماران، میباشد.

نکاتی برای مراقبت از دندان ها


روکش دندان

برای جلوگیری از آسیب دیدگی روکش دندان، موارد زیر را میتوان انجام داد:

از آنجایی که روکش‌های دندانی موقتی همانطور که از اسمش پیداست صرفاً موقتی هستند — یعنی ترمیمی موقتی تا وقتی که روکش دائمی آماده شود — اکثر دندانپزشک توصیه می‌کنند که در حین استفاده کردن از روکش‌های موقتی چند اقدام احتیاطی انجام شود. این اقدامات عبارتند از:

 • از مصرف غذاهای جویدنی و چسبناک (همچون مسواک، کرم کارامل) خودداری کنید، زیرا این خوراکی‌ها می‌توانند روکش را از روی دندان جدا کنند.
 • استفاده از آن طرفی از دهان را که روکش موقتی دارد، به حداقل برسانید. مواد جویدنی را به یک طرف دهان منتقل کنید.
 • از جویدن غذاهای سفت (همچون سبزیجات خام) که می‌توانند باعث جدا شدن یا شکستن روکش شوند خودداری کنید.
 • در هنگام استفاده از نخ دندان، آن را میان دو دندان بلغزانید و هیچگاه آن را بیرون نکشید تا خطر جدا شدن روکش موقتی به حداقل برسد.

هزینه و قیمت


هزینه روکش دندان  ممکن است با توجه  به جنس و نوع  آن، دستمزد دندانپزشک و هزینه آزمایشگاه، متفاوت باشد. منظور از جنس روکش، بیشتر نوع آن مد نظر است که غالبا فلزی، سرامیکی ، پرسلن ترکیب شده با فلز و یا زیرکونیوم میباشد.سازگاری بسیار بالای روکش‌ زیرکونیا با بافت زنده و سازگاری بیولوژیکی آن با مخاط دهان و نمای منحصر به فرد و کاملا طبیعی این روکش ها باعث شده که به عنوان بهترین روکش دندان شناخته شوند. معمولاَ ارزانترین نوع روکش ها، پرسلن ترکیب شده با فلز می باشد که البته هزینه روکش دندان در آنها نیز به آلیاژکار شده در زیر آن بستگی دارد . اما اگر در ساخت آن از آلیاژ مرسوم در آزمایشگاه  دندانی استفاده شود، این نوع به صرفه ترین قیمت روکش دندان را دارند.هزینه روکش دندان بسته به اینکه کدام دندان شما نیاز به روکش دارد، نیز متفاوت خواهد بود. بطور کلی قیمت بستن فاصله بین دندانها بسته به روشی که برای این منظور استفاده میشود ، متفاوت خواهد بود .

برای رزرو جلسه مشاوره با ما تماس بگیرید


تیم حرفه ای ما درکلینیک دندانپزشکی محتشم در راستای کمک به شما در حفظ سلامت کامل دندانها و لبخند زیبایی که همیشه به داشتنش افتخار میکنید، تشکیل شده است. لطفاَ از طریق شماره تلفن های 36252573  (031)  یا  36274484  (031) با ما تماس بگیرید تا شما را در راستای داشتن لبخند زیبا و بی نقص یاری کنیم.

در کلینیک دندانپزشکی محتشم شما می توانید از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید . برای دریافت فرم مشاوره بر روی لینک کلیک کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط

عمل جراحی لثه با لیزر

تنها راه برای کُند، متوقف یا حتی معکوس کردن تأثیرات بیماری‌های لثه حذف فیزیکی باکتری‌ها، پلاک دندانی و جرم‌ از زیر لثه‌ها است. باکتری‌های بد

مطالعه »
تماس با ما