سینوس لیفت (عمل بالا بردن سینوس) چه زمانی لازم است؟

مسیر کاشت ایمپلنت دندانی سالم و بادوام همیشه ساده نیست اما گاهی اوقات در صورت لزوم جراحی لیفت سینوس می‌تواند به کسب نتایج دلخواه بیمار کمک کند. این روش درمانی به خلق لبخند زیبا کمک می‌کند و حتی در مواردی که بخش زیادی از استخوان از بین رفته است بیمار می‌تواند از مزایای کاشت ایمپلنت بهره‌ مند شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی جراحی لیفت سینوس، فرآیند بهبود، خطرات، هزینه‌های درمانی و سوالات مرتبط با این روش درمانی بپردازیم.

جراحی لیفت سینوس چیست؟


لیفت سینوس که از آن تحت عنوان بزرگ کردن سینوس یاد می‌شود روشی است که باعث می‌‌شود فرایند کاشت ایمپلنت به راحتی انجام گردد. برخی از بیماران به ایمپلنت دندان نیاز دارند اما از مشکل از بین رفتن استخوان رنج می‌برند و استخوان کافی برای محافظت از ایمپلنت وجود ندارد. جراحی لیفت سینوس به این بیماران کمک می‌کند بتوانند از مزایای کاشت دندان بهره‌ مند شوند. جراحی لیفت سینوس باعث می‌شود که حجم استخوان در فک بالا افزایش پیدا کند و امکان کاشت ایمپلنت فراهم گردد. جراحی لیفت سینوس یکی از رایج‌ ترین روش‌های پیوند استخوان در بیمارانی است که به کاشت ایمپلنت نیاز دارند. در اکثر مواقع جراحی لیفت سینوس در بیمارانی که به بازسازی کامل دهان نیاز دارند انجام می‌شود.

چه افرادی به جراحی لیفت سینوس نیاز دارند؟


چه افرادی به جراحی لیفت سینوس نیاز دارند؟

در ۲۵ سال گذشته کاشت ایمپلنت دندانی به یک روش درمانی رایج تبدیل شده است و افراد زیادی متقاضی کاشت ایمپلنت شده اند. از آنجایی که تعداد زیادی از افراد از ایمپلنت دندان برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته خود استفاده می‌کنند جراحی لیفت سینوس رواج بیشتری یافته است. جراحی لیفت سینوس در آن دسته از بیمارانی که دندان‌های خود را از دست داده اند و حجم استخوان فک پایین آنها کاهش یافته است ضروری می‌باشد. استخوان فک و دندان‌های این ناحیه ممکن است به علت بیماری دهان و دندان، نقایص مادرزادی، سرطان و دلایل دیگر یا درپی فرایند طبیعی ترمیم از بین رفته باشد. می‌توان در مواردی که سینوس به استخوان فک بالا بسیار نزدیک است و برای کاشت ایمپلنت به فضای بیشتری نیاز است از جراحی لیفت سینوس بهره گرفت.

قبل از جراحی لیفت سینوس چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


در اصل جراحی لیفت سینوس همان پیوند استخوان است که پزشک از استخوان یک ناحیه از بدن استفاده می‌‌کند و آن را در استخوان فک بالا قرار می‌دهد. اولین مرحله برای جراحی لیفت سینوس مشخص کردن ناحیه دهنده استخوان می‌باشد. پزشک برای انجام جراحی لیفت سینوس از سه نوع استخوان استفاده می‌کند که عبارتند از: استخوان خود بدن بیمار که از سایر نقاط دهان یا بینی تهیه می‌شود، استخوان گاو، استخوان لاشه یا مواد سنتتیک شبه استخوان. پس از آن که پزشک منبع استخوان را مشخص کرد به طور دقیق به بررسی آناتومی سینوس و فک شما خواهد پرداخت. ارزیابی‌های انجام شده به پزشک برای بررسی ارتفاع و عرض استخوان موجود و بررسی وضعیت سینوس کمک می‌کند. پس از آن که پزشک استخوان مورد نظر را انتخاب کرد به سراغ انجام عمل جراحی خواهد رفت.

جراحی لیفت سینوس چگونه انجام می‌شود؟


جراحی لیفت سینوس چگونه انجام می‌شود؟

جراحی لیفت سینوس یک روش درمانی ایمن و ساده است که معمولاً در مطب جراح دهان و دندان انجام می‌شود. انجام این روش جراحی حدود ۹۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد. پزشک در ابتدا از داروی بی حسی موضعی یا عمومی برای بی حس کردن بیمار استفاده می‌‌کند و در برخی موارد ممکن است از داروهای دیگر نیز استفاده کنند. سپس جراح به ایجاد برش در بافت لثه می‌‌پردازد تا بتواند به استخوان فک دسترسی پیدا کند. با بالا بردن بافت و مشخص شدن استخوان فک جراح یک برش کوچک دایره ای را در استخوان ایجاد می‌کند تا بتواند به آرامی غشای سینوس را کنار بزند. پس از آنکه قطعه استخوانی وارد فضای سینوس شد پزشک سوراخ ایجاد شده را با گرافت استخوانی پر می‌کند. پس از اتمام این مراحل فرایند درمان به اتمام خواهد رسید و پزشک محل برش را بخیه می‌زند.

پس از جراحی لیفت سینوس چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


پس از جراحی لیفت سینوس چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بیمار می‌تواند پس از اینکه به هوش آمد به منزل برگردد. اکثر بیماران پس از جراحی لیفت سینوس دچار مقداری خونریزی و تورم و درد می‌شوند. مهمترین بخش در فرایند بهبود این است که گرافت استخوانی در جای خود باقی بماند به همین دلیل پزشک از بیمار می‌خواهد تا حد امکان از عطسه کردن یا تمیز کردن بینی خود اجتناب کند زیرا این اقدامات باعث می‌‌شود گرافت استخوانی از جای خود حرکت کند و بخیه‌ها شل شوند. هنگامی که بیمار به منزل برمی‌‌گردد پزشک از او می‌‌خواهد که از اسپری سالین برای حفظ رطوبت بینی خود استفاده کند تا از گرفتگی بینی و تورم آن جلوگیری گردد. پزشک به منظور کاهش درد به تجویز داروی مسکن می‌‌پردازد و استفاده از دهانشویه آنتی میکروبیال به منظور جلوگیری از عفونت را تجویز می‌کند. اکثر بیماران باید یک روز در منزل استراحت کنند و از کمپرس یخ استفاده نمایند سپس به تدریج فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند. پزشک حدود ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی از بیمار می‌خواهد به مطب او مراجعه کند تا به ارزیابی محل جراحی بپردازد و در صورتی که از بخیه غیر جذبی استفاده نموده است بخیه‌های او را بکشد. در برخی موارد پزشک از بیمار می‌‌خواهد که چند مرتبه به مطب مراجعه کند تا از فرایند ترمیم صحیح بافت استخوانی اطمینان حاصل کند و در صورت نیاز درخواست انجام عکسبرداری را خواهد داد. معمولاً فرآیند بهبود پس از جراحی لیفت سینوس حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا استخوان پیوند شده به طور کامل جوش بخورد و امکان کاشت ایمپلنت فراهم گردد. ممکن است بیمار تصور کند فرایند بهبود او به کندی سپری می‌‌شود اما باید بداند که نتایج مورد انتظارش را به دست خواهد آورد.

هزینه جراحی لیفت سینوس چقدر است؟


هزینه جراحی سینوس با توجه به شرایط خاص هر بیمار مشخص می‌گردد و از آن جایی که عمل جراحی در برخی از بیماران بسیار پیچیده است هزینه درمان بالا خواهد رفت. در مواردی که بیمار به گرافت استخوانی بیشتری نیاز داشته باشد هزینه جراحی افزایش می‌یابد. هنگامی که شما برای جراحی لیفت سینوس به پزشک مراجعه می‌کنید اطلاعات لازم در خصوص هزینه درمان را در اختیار شما قرار خواهد داد. عوامل متعددی در تعیین هزینه جراحی لیفت سینوس نقش دارند که عبارتند از نوع استخوان مورد استفاده (استخوان خود بیمار، استخوان گاو، مواد سنتتیک و موارد مشابه) اندازه و شکل ناحیه ای که باید درمان شود، نیاز به انجام روش‌های تشخیصی مانند سی ‌تی‌ اسکن و عکسبرداری توسط اشعه ایکس، هزینه‌های اضافی از قبیل نیاز به مصرف داروی آنتی بیوتیک قبل از جراحی و داروی آنتی هیستامین و مسکن پس از جراحی.

خطرات جراحی لیفت سینوس چیست؟


جراحی لیفت سینوس یک روش ساده است اما همانند همه روش‌های درمانی با خطرات خاص خود همراه می‌باشد. مهمترین خطر این روش جراحی پاره شدن غشای سینوس می‌باشد که در صورت بروز چنین مشکلی باید به ترمیم آن پرداخت و سپس جراحی را انجام داد. در مواردی که پارگی ایجاد شده بزرگ باشد باید زمان کافی در اختیار غشای سینوس قرار داد تا ترمیم گردد و سپس جراحی لیفت سینوس را انجام داد. بزرگترین خطری که جراحی لیفت سینوس به دنبال دارد عفونت سینوس می‌باشد به همین دلیل پزشک قبل و بعد از جراحی به تجویز داروی آنتی بیوتیک می‌‌پردازد و از بیمار می‌خواهد که در هنگام عطسه کردن کاملا احتیاط کند و از تمیز کردن بینی خود اجتناب نماید تا از جابجا شدن گرافت استخوانی و شل شدن بخیه جلوگیری شود. به همین دلیل پزشک انجام جراحی لیفت سینوس را در فصول آلرژی زا توصیه نمی‌‌کند.

روش‌های درمانی جایگزین


در مواردی که بیمار به پیوند استخوانی بسیار کمی نیاز دارد می‌توان از روش‌های درمانی جایگزین استفاده کرد و به صورت همزمان به کاشت ایمپلنت دندانی پرداخت. برای انجام روش‌های جایگزین نیز پزشک به ایجاد یک برش کوچک می‌‌پردازد تا امکان کاشت گرافت استخوانی و ایمپلنت دندان فراهم گردد. جراح دهان و دندان به ایجاد یک سوکت در استخوان می‌پردازد که حدود ۱ تا ۲ میلیمتر از غشای سینوس را به خود اختصاص می‌‌دهد سپس از یک دستگاه مخصوص که استئوتوم نام دارد برای لیفت سینوس استفاده می‌کند و آن را به آرامی به سمت بالا هدایت می‌نماید. مرحله بعدی برای تکمیل لیفت سینوس، ایجاد ارتفاع کافی برای کاشت ایمپلنت می‌باشد. سپس ترکیبات استخوانی را وارد فضای جدید می‌نماید و پس از آن فوراً به کاشت ایمپلنت خواهد پرداخت.

سوالات متداول درباره جراحی لیفت سینوس


برای گرافت استخوان از چه ترکیباتی استفاده می‌شود؟

بهترین ماده ای که برای گرفت استخوان وجود دارد استفاده از استخوان بدن خود بیمار است که دارای بافت زنده است و به ترمیم محل درمان کمک می‌کند. با این حال پزشک می‌تواند از منابع دیگری مانند استخوان گاو، یا محصولات سنتتیک برای پیوند استفاده کند.

آیا جراحی لیفت سینوس برای کاشت ایمپلنت ضروری است؟

پاسخ این سوال مثبت است و در مواردی که بیمار فاقد بافت استخوانی لازم برای کاشت ایمپلنت باشد انجام جراحی لیفت سینوس ضرورت خواهد یافت.

آیا پس از جراحی لیفت سینوس بیمار دچار مشکل می‌شود؟

پاسخ این سوال منفی است و پس از جراحی لیفت سینوس بیمار هیچگونه مشکلی به لحاظ تنفس، و آلرژی نخواهد داشت و هیچ تغییری در سینوس او به وجود نمی‌‌آید.

فرآیند پیوند استخوان چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً حدود ۴ تا ۹ ماه طول می‌‌‌کشد تا استخوان پیوند شده سفت شود و شروع به رشد نماید. پس از اتمام این دوران پزشک می‌‌تواند به کاشت ایمپلنت بپردازد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس