فلورایدتراپی کودکان و بزرگسالان

h

دندان‌پزشکان اعتقاد دارند کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان می‌توانند از مزایای ناشی از تقویت مینای دندان در نتیجه استفاده منظم از روش‌های فلوراید درمانی بهره‌مند شوند. فلوراید یک ماده معدنی است که بر اساس مطالعات دندان‌پزشکی انجام شده نقش موثر در درمان و بازگشت تاثیرات نامطلوب ناشی از پوسیدگی دندان دارد. در نتیجه استفاده از فلوراید می‌تواند نقش موثر در کاهش احتمال ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها داشته باشد.

متخصصان ما در کلینیک دندان‌پزشکی محتشم می‌توانند از فلوراید به صورت موضعی به شکل کف یا ژل بر روی دندان‌ها در طول جلسات منظم تمیز کردن دندان‌ها استفاده کنند. علاوه بر این افراد مختلف می‌توانند از انواع جویدنی فلوراید برای تامین مواد معدنی لازم جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها استفاده کنند. علاوه بر این، تیم متخصصان این کلینیک می‌توانند بهترین خمیر دندان‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید را با توجه به شرایط فرد و نیازهای وی برای استفاده معرفی کنند.

فلوراید چیست؟


فلوراید یکی از عناصری است که به صورت طبیعی در غذا و آب وجود دارد. امروزه این ماده به منابع آب آشامیدنی در کشورهای مختلف بطور منظم و کنترل‌شده اضافه شده و به این ترتیب بهبود شگفت‌انگیز سلامت دندان را در بین مردم این کشورها می‌توان مشاهده کرد. علاوه بر این، امکان اضافه کردن فلوراید به خمیردندان و دهان‌شویه‌ها نیز وجود دارد و به این ترتیب با استفاده از این محصولات، فرد می‌تواند از مزایای ناشی از فلوراید درمانی برای سلامت دندان‌های خود بهره مند شود. وارنیش فلوراید یک ژل طلایی است که بر روی سطوح دندان‌های خشک اعمال می‌شود. طعم آن دلپذیر است و بویی میوه‌ای دارد. از طریق تقویت دندان‌ها از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد. نشان داده شده است اگر در سال حداقل دو بار از آن استفاده گردد، بیشترین اثر را برای دندان‌ها در پی خواهد داشت.

چگونه فلوراید به دندان‌ها کمک می‌کند؟


در طول روز کودکان انواع مختلف غذاها و نوشیدنی‌ها را مصرف می‌کنند. بسیاری از این مواد غذایی حاوی شکر هستند و به همین خاطر مواد غذایی به دندان‌ها چسبیده یا بین دندان‌ها گیر می‌کند. در صورتی که این مواد غذایی به سرعت پاک نشوند، شکر موجود در این مواد می‌تواند باکتری‌های موجود در سطح دندان‌ها را تغذیه نماید و باعث ایجاد پلاک در سطح دندان و ترشح اسید گردد. در نهایت این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود. در حقیقت مینا پوسته سخت دندان است که از لایه‌های داخلی دندان در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند. در اصطلاح به این فرآیند مینازدایی گفته می‌شود که در نهایت پوسیدگی دندان را برای فرد به همراه دارد.

به هر حال استفاده از فلوراید می‌تواند باعث توقف فرآیند مینازدایی شود. هنگامی که فرد فلوراید مصرف کرده یا این ماده را به صورت مستقیم بر روی نواحی دچار پوسیدگی قرار می‌دهد، ماده مینای دندان تقویت می‌شود. در اصطلاح به این فرآیند بازیابی مینا می‌گویند. در بهترین حالت لازم است از محصولات حاوی فلوراید قبل از ایجاد پوسیدگی دندان استفاده شود تا به این ترتیب بتوان از وارد شدن آسیب به دندان‌ها جلوگیری کرد. با این وجود استفاده از فلوراید در هر مرحله از ایجاد پوسیدگی می‌تواند به بازیابی سلامت دندان‌ها و ایجاد شرایط مناسب برای آنها کمک کند.

امروزه فلورایدتراپی یک بخش عادی در تمام درمان‌های تمیز کردن دندان‌ها برای کودکان است، اما از این روش معمولاً به صورت انتخابی برای افراد بزرگسال استفاده می‌شود. یافته‌های تحقیقات جدید در این حوزه نشان می‌دهند فلورایدتراپی می‌تواند برای افراد بزرگسال بیشتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، تاثیرگذار باشد. در واقع استفاده از فلوراید می‌تواند بطور خاص برای دندان‌های شیری مناسب بوده و مانع از ایجاد پوسیدگی شود، اما امروزه تعداد بیشتری از دندان‌پزشکان اعتقاد دارند که این نتایج را می‌توان بطور مشابه در افراد بزرگسال نیز مشاهده کرد.

در حال حاضر مشخص شده که فلورایدتراپی برای کودکان و بزرگسالان در صورت اجرای کنترل شده نمی‌تواند عوارض خاص به همراه داشته باشد. به همین خاطر در صورتی که به دنبال استفاده از این روش درمانی هستید، احتمالاً پس از درمان با این روش مطب دندان‌پزشک را با ظاهر و احساس بهتر از دندان‌های خود ترک می‌کنید و در آینده انگیزه بیشتری برای رعایت سلامت دندان‌های خود به صورت منظم خواهید داشت.

فلورایدتراپی برای چه افرادی مفید است؟


همه افرادی که به دنبال حفاظت و مراقبت بهتر از دندان‌های خود هستند، می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. با این وجود کودکانی که دچار پوسیدگی شدید در دندان‌های خود شده‌اند یا پوسیدگی دندان آنها ریشه ژنتیک و ارثی دارد، بیشترین بهره‌مندی را از این روش درمانی خواهند داشت. علاوه بر این، با رشد دندان‌های کودک، فلوراید تراپی می‌تواند در حفظ دندان‌های شیری و کمک به در آمدن و رشد دندان‌های دائم نقش موثر داشته باشد.

h1

فلورایدتراپی چگونه انجام می‌شود؟


به این منظور از فلوراید به صورت موضعی بر روی دندان‌های کودک پس از تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها استفاده می‌شود. برای این کار معمولاً ژل یا کف فلوراید بر روی یک قالب شبیه قوس دندان‌ها قرار گرفته و در نهایت قالب در دهان کودک برای چند دقیقه وارد می‌شود تا دندان‌ها زمان کافی برای جذب فلوراید را در اختیار داشته باشند. پس از این کار، از فرد خواسته می‌شود به منظور کمک به جذب بهینه فلوراید، به مدت حداقل 30 دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری نماید. در واقع فلوراید می‌تواند برخی از مشکلات محدود در ناحیه مینا را با جذب کلسیم به دندان درمان کرده و دندان‌های فرد را قوی‌تر نماید. سال‌ها تحقیق و بررسی در این رابطه ثابت کرده فلورایدتراپی می‌تواند یک روش ایمن و موثر برای مبارزه با پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن باشد.

خطرات فلورایدتراپی


فلوراید یک روش ایمن و موثر در هنگامی است که طبق نظر پزشک مصرف شود. با این وجود مصرف دوز بالای این ماده (سطح دوز سمی این ماده با توجه به وزن افراد تعیین می‌گردد) می‌تواند خطرناک باشد. به همین خاطر، مهم است که والدین به دقت مصرف محصولات حاوی فلوراید توسط کودکان را تحت کنترل داشته باشند و این محصولات را دور از دسترس کودکان و بطور خاص افراد زیر 6 سال نگهداری نمایند.

علاوه بر این، مصرف بیش از حد فلوراید می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به مینای دندان شده و ایجاد عوارضی مثل تشکیل لکه‌های سفید یا رگه رگه و تغییر رنگ دندان به رنگ قهوه‌ای را برای فرد به همراه داشته باشد. در صورتی که شما از آب چاه استفاده می‌کنید و درباره سطح مواد معدنی موجود در چاه (به خصوص فلوراید) مطمئن نیستید، لازم است نمونه آب شما مورد آزمایش قرار گیرد. هر چند دندان‌های لک شده در نتیجه مصرف نادرست فلوراید را نمی‌توان با رعایت روش‌های عمومی بهداشت دهان و دندان درمان کرد، دندان‌پزشک ممکن است بتواند با استفاده از روش‌های حرفه‌ای سایش یا بلیچینگ، ظاهر این لکه‌ها را کاهش داده یا آنها را به صورت کامل محو نماید.

هزینه فلورایدتراپی


در صورتی که بیمه‌کننده شما هزینه‌های درمان با فلوراید را پوشش می‌دهد، احتمالاً شما سعی می‌کنید یک بار این روش را امتحان کنید. اما اگر پوشش بیمه‌ای برای این روش درمانی وجود نداشته باشد، لازم است درباره استفاده از این روش درمانی با هزینه شخصی تصمیم‌گیری شود. این هزینه می‌تواند با توجه به محل زندگی شما متفاوت باشد. در صورتی که از فلورایدتراپی در هر بار تمیز کردن دندان‌ها استفاده شود، هزینه آن به کل هزینه درمان شما اضافه خواهد شد.

همیشه عامل هزینه می‌تواند یک عامل بازدارنده برای افرادی باشد که به دنبال استفاده از فلورایدتراپی هستند. به هر حال در صورتی که به دنبال استفاده از این روش هستید اما درباره هزینه آن نگران می‌باشید، در عمل می‌توانید از این روش فقط سالی یکبار استفاده کنید.

مقالات مرتبط
تماس با ما