روکش های تمام سرامیکی دندان: مزایا،هزینه

default

امروزه با افزایش تمایل به زیبایی دندان ، تقاضا برای روکشهای تمام سرامیک بویژه در نواحی قدامی بیشتر شده است. با پیشرفت علم و تکنولوژِی انواع روکشهای تمام سرامیک با درجه استحکام و زیبائی متفاوت در دسترس است که هر کدام موارد تجویز مربوط به خود را دارا می باشند. این روکشها از نظر قیمت گرانتر از روکشهای چینی-فلز معمولی هستند و هزینه لابراتواری بالاتری را نیز دارند. داشتن دندان‌های سالم نقش مهمی در وضعیت کلی سلامت کودکان دارد. عدم رسیدگی به مشکلات دندانی کودکان منجر به بروز مسائلی می‌شود که بر رشد دندان‌های دائمی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارند. دندان‌های شیری نقش مهمی در جویدن و خوردن غذاها، فراهم کردن و حفظ فضا برای دندان‌های دائمی و هدایت آن‌ها به موقعیت صحیحشان، و کمک به توسعه طبیعی استخوان‌ها و عضلات فک‌ها دارند. البته در این مورد جای نگرانی نیست، اکثر مشکلات و نگرانی‌های مربوط به دندان‌ها مسائلی عادی هستند، بسیاری از آن‌ها جدی نیستند و همگی آن‌ها راه حل دارند. شاخه دندانپزشکی کودکان، منحصراً به درمان مشکلات دندانی کودکان اختصاص دارد.

روکش های تمام سرامیکی


روکش ها بطور  معمول دارای یک بیس فلزی هستند که روی آنها چینی ، پخته شده و پوشیده میشود. عیب این روکش ها نیاز آنها به تراش بیشتر دندان پایه و کدر بودن آن به علت دیده شدن سایه فلز از روی لایه نازک چینی است . در ضمن لبه این روکشها در قسمت لثه تیره رنگ بوده و موجب تغییر رنگ لثه می شود. با سیستم جدید روکش های تمام سرامیک ، دیگر از تیرگی و سیاهی اطراف لثه خبری نیست . باتوجه به اینکه در این روکشها فریم فلزی وجود ندارد ،زیبایی و رنگ این روکش ها نسبت به روکش های معمولی بسیار بهتر و مشابه با دندانهای طبیعی می باشد ، در صورتیکه روکش های معمولی رنگ مصنوعی و حالت گچی دارند.
در ضمن روکش های معمولی سائیدگی بیشتری روی دندانهای مقابل خود ایجاد می کنند ولی روکشهای تمام سرامیک سائیدگی مشابه دندان های طبیعی دارند.

مزایا و معایب روکش های تمام سرامیکی


همانطور که از نام آن بر می آید ، روکشهای تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است.

مزایا

 • این روکشها در مقایسه با روکشهای چینی فلز که روتین مطب دندان پزشک است بسیار طبیعی تر به نظر میرسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است.
 • لبه فلزی ناشی از روکشهای چینی فلز معمول وجود ندارد.
 • اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد ،میتواند این روکشها را مد نظر داشته باشد
 • عدم ایجاد خط تیره در حاشیه لثه
 • عدم تغییر رنگ و ایجاد نمای گچی در دراز مدت
 • تامین كننده استحكام ،عملكرد و زیبایی طبیعی دندانها
 • تقلید و شبیه سازی ظاهر طبیعی دندانها

افزایش قدرت و استحكام در كنار تامین حداكثر زیبایی از مزایای مهم انواع روكش سراميكي دندان‌ می باشد. این مسئله سبب گردیده است كه روکش های تمام سرامیك نه تنها جهت جایگزینی دندانهای جلو و تامین حداكثر زیبایی به كار روند، بلكه حتی بمنظور جایگزینی نواحی بی دندانی متعدد در عقب فك هم كارایی خود را به اثبات رسانده اند. دندان روکش شده به شرط سلامت دندان و پروتز منعی برای درمان ارتودنسی ندارد. البته اگر دندانی دارید که نیاز به روکش دارد بهتر است تا حد امکان با موافقت متخصص پروتز به بعد از ارتودنسی مؤکول گردد زیرا در ارتودنسی و روکش دندان دندانها جابجا می شوند. از اینرو خوب تر آن است که پروتز دندان در وضعیت نهایی قالبگیری و تهیه شود.

معایب

•    ساختار این نوع روکش بسیار ضعیف است . بنابراین فقط در دندانهای قدامی که زیبایی مد نظر است برای ارتودنسی سرامیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع روکش های تمام سرامیکی


•    پوشش پرسلاین : اولین نوع روکش های تمام سرامیکی (که در حدود 100 سال قبل ساخته شد) پوشش پرسلاین بودند. همانطور که از این روکش ها می توان انتظار داشت، با استفاده از آن ویژگی های ظاهری زیباتر در مقایسه با سایر روکش ها برای بیمار در عوض کاهش استحکام آن ایجاد می شود. پوشش پرسلاین معمولاً فقط برای دندان های جلو استفاده می شود که زیبایی ظاهری آن از اهمیت زیاد برخوردار است.

•    سرامیک های مدرن: در دهه های گذشته، تعدادی از شرکت ها از روش ها و مواد اولیه جدید برای ساخت روکش های تمام سرامیک استفاده کرده اند که به این نوع روکش ها در اصطلاح سرامیک های مدرن گفته می شود.

بهترین زمان استفاده از روکش های تمام سرامیکی


 • در شرایطی که ظاهر زیبای یک دندان از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است (برای مثال در مورد دندان های جلوی دهان) استفاده از بعضی انواع روکش های تمام سرامیکی می تواند بهترین انتخاب باشد. به هر حال، با توجه به اینکه ویژگی های فیزیکی این نوع از روکش ها ضعیف تر از سایر انواع روکش است، استفاده از این روکش برای دندان های عقب دهان که زیبایی ظاهر آنها از اهمیت کمتری برخوردار است و بطور خاص دندان هایی که به واسطه عصب کشی نیازمند استقامت بیشتر روکش هستند، در واقع می تواند محل بحث و اشکال باشد.
 • بلند کردن دندان های کوتاه و تصحیح طرح لبخند پیر به لبخند جوان
 • تصحیح بد رنگی و بد شکلی دندان ها بدون تجهیزات ارتودنسی در فک بالا و پایین بیمار
 • بستن فاصله بین دندانها بصورت دوتایی یا گروهی
 • تصحیح طرح لبخند بیمار با استفاده از پوشش های سرامیکی جهت افزایش زیبایی ، شفافیت و تغییر فرم دندان ها
 • بليچينگ يعنی سفید کردن دندان ها بوسيله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن.

هزینه


هزینه و قیمت روکش دندان تمام سرامیک دندان در کلینیک های دندانپزشکی و با توجه به دندانپزشک زیبایی شما و نوع روکش متفاوت می باشد. به طور میانگین، هزینه ارتودنسی نامرئی و بریس های سرامیکی اندکی بالا تر از بریس های معمولی فلزی می باشد. در واقع بالا بودن هزینه بریس‌ سرامیکی بخاطر تلاش بیشتر برای ساختن و همچنین نگهداری دندانپزشک از آن ها می باشد. هزینه ارتودنسی، به نوع بیمه ی درمانی، دندان پزشک ، تعداد دندان هایی که قرار است این بریس بر روی آن ها قرار بگیرد و همچنین مدت زمان استفاده از این بریس بستگی دارد.اما بطور کلی برآورد دقیق قیمت ارتودنسی دندان بدون معاینه کردن بیمار و تهیه طرح درمانی دقیق دشوار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس