طول عمر لمینت دندان: عوامل موثر بر افزایش ماندگاری لمینت

اگر یک چیز وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند از دیگران جدا شوید، یک لبخند زیبا است. با این حال، اگر دندان‌های شما لکه دار، تراش خورده یا دارای مشکلات دیگری باشد، ممکن است نسبت به ظاهر خود احساس خوبی نداشته باشید. برای حل این مشکل، بسیاری از افراد به گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی مانند استفاده از روکش‌های پرسلن روی می‌آورند. اگر این گزینه را در نظر داشته باشید، ممکن است چندین سوال داشته باشید که یکی از آن‌ها دوام روکش‌ها است. برای کمک به تصمیم خود، در اینجا چند پاسخ به سوالات شما ارائه شده است.

روکش‌های پرسلن چیست؟ 


روکش‌های پرسلن چیست؟

ونیر یا روکش دندان قطعه های رزین کامپوزیتی یا پرسلانی بسیار نازک و در عین حال محکم هستند که به جلوی دندان شما متصل می‌شوند تا ظاهر کلی آن‌ها را بهبود ببخشند. این روکش‌ها به گونه ای طراحی شده اند که مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و گزینه خوبی برای افرادی هستند که می خواهند بدون استفاده از بریس، ظاهر، شکل و اندازه دندان‌های خود را بهتر کنند.

وقتی افراد به روکش‌های پرسلن می‌اندیشند، گاهی اوقات معتقدند كه همان کاشت دندان است، که در واقعیت این گونه نیست. در حالی که ایمپلنت‌های دندانی جای دندان‌های از دست رفته یا کشیده شده را می‌گیرند، روکش‌های پرسلن به گونه ای ساخته می‌شوند که به طور خاص بر روی دندان‌های شما قرار بگیرند و در جلوی دندان‌های شما نصب شوند. بعد از اتمام، دندان‌های شما ظاهر مرواریدی و سفید و خوش فرم و صاف دارند و لبخندی به شما می‌دهند که می‌توانید به آن افتخار کنید.

ابتدا باید دندان کمی اصلاح شود تا جایی برای روکش ایجاد شود. دندانپزشک مقدار بسیار کمی از مینای دندان شما را برداشته و سپس از چسب بر پایه رزین برای اتصال روکش به دندان استفاده می‌کند. در مرحله بعدی، دندانپزشک شما از یک نور درمانی خاص برای سفت شدن چسب و اطمینان از عملکرد صحیح روکش استفاده خواهد کرد.

مزایای استفاده از لمینت و روکش دندان


مزایای استفاده از لمینت و روکش دندان

روکش‌های پرسلن دارای مزایای زیر هستند:

  • یک راه حل موثر برای مجموعه ای از مشکلات می‌باشند و استفاده از روکش‌ها بهتر از سفید کردن در دندان‌های داخلی رنگ گرفته عمل می کنند. آن‌ها همچنین یک راه حل عالی برای رفع کجی و روی هم افتادن دندان‌ها و همچنین شکاف بین دندان‌ها هستند.
  • دندان‌هایی با ظاهر طبیعی – دندان‌های دارای روکش از سایر دندان‌های طبیعی شما قابل تشخیص نیستند. روکش‌ها به طور خاص برای مطابقت با رنگ و شکل دندان‌های شما ساخته شده اند.
  • نتایج عالی برای مدت طولانی – روکش‌ها در برابر چای، قهوه و لکه های سیگار کشیدن مقاوم هستند، بنابراین سفیدتر می‌مانند.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟


طول عمر لمینت دندان چقدر است

اگر ترجیح می‌دهید روکش‌های پرسلنی بر روی دندان‌های خود قرار دهید، به احتمال زیاد نیازی نیست که به این زودی ها آن‌ها را جایگزین کنید. به طور متوسط​​، روکش‌های پرسلنی از 10 سال تا 25 سال دوام می‌آورند و بسته به اینکه در طول این دوران از دندان‌های خود به خوبی مراقبت می‌کنید یا نه می‌تواند این زمان متفاوت باشد.

اگر آماده دریافت لبخندی هستید که همیشه می‌خواستید و احساس می‌کنید که ممکن است روکش‌های پرسلن گزینه مناسبی باشد، امروز قرار ملاقات با دندانپزشک خود بگذارید تا در مورد گزینه‌های شما و چگونگی بهترین کارکرد صحبت کنید.

نکاتی برای کمک به اینکه لمینت شما دوام بیشتری داشته باشد 


روکش‌های پرسلنی می‌توانند با رفع نقایص لبخند و دندان و تبدیل آن‌ها به یک خاطره و گذشته، شکل لبخند را کاملا تغییر دهند. با مراقبت و نگهداری مناسب، روکش‌های پرسلنی می‌توانند بیش از یک دهه دوام بیاورند تا اینکه نیاز به تعویض داشته باشند. آیا می‌خواهید از راز ساخت روکش‌های بالاتر از 20 سال مطلع شوید؟

علی رغم تمام تلاش‌ها، اگر به درستی از دندان‌های خود مراقبت نکنید، روکش‌های دندان شما تا جایی که لازم است دوام نخواهند داشت. برای کمک به نگه داشتن جذابیت چشمگیر سرمایه گذاری خود تا زمانی که ممکن است، این نکات را دنبال کنید:

انتخاب دندانپزشکی که می‌توانید به او اعتماد کنید 

توانایی اعتماد به دندانپزشکی آگاه و باتجربه که می‌توانید به او اعتماد کنید یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از ماندگاری روکش دندان شما تا حد ممکن است. دندانپزشکان از هر بیمار مراقبت ویژه‌ای می کنند تا اطمینان حاصل کنند که شما از اولین لحظه دیدن لبخند جدید خود را دوست دارید. روکش‌های دندانی یک سرمایه گذاری برای خودتان است، بنابراین سعی نکنید با ریسک و عدم نصب صحیح آن‌ها این پس انداز را خراب کنید.

از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

سعی نکنید اشیا را با دندان باز کنید، یا مواد غیر غذایی مانند کلاه قلم یا ناخن را گاز بگیرید. انجام این کار می‌تواند منجر به ایجاد روکش‌هایی شود که در انتهای خود بریدگی یا ترک خوردگی ناشی از فشار ایجاد می‌شوند.

از استعمال دخانیات اجتناب کنید 

استعمال دخانیات باعث لکه دار شدن دندان‌های شما می‌شود و روکش‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای جلوگیری از زرد شدن روکش‌های سفید و درخشان خود از استعمال دخانیات خودداری کنید.

 از غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ خودداری کنید

سس قرمز ماکارونی، انواع توت‌ها، نوشیدنی‌های غیر الکلی، قهوه، چای از جمله مواد غذایی هستند که به دلیل بر جای گذاشتن لکه روی دندان، شناخته می‌شوند. اعتدال کلید روشن نگه داشتن لبخند شما است و شستشوی دهان با آب پس از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ همیشه توصیه می‌شود.

غذاهای سخت نجوید 

هر چیزی که می‌تواند دندان شما را خرد یا دچار ترک خوردگی کند، می‌تواند روکش دندان شما را نیز خرد یا دچار ترک خوردگی کند. فشار مستقیم با غذاهای سفت در انتهای روکش ممکن است باعث آسیب به آن شود.

به همین دلیل، دندانپزشکان توصیه می کنند از گاز گرفتن مستقیم غذاهای سخت (به عنوان مثال یخ، هویج خام، ذرت و آجیل) خودداری کنید. در عوض آن‌ها را به قطعات کوچک خرد کنید و بعدا بخورید. در صورت آسیب دیدن، روکش باید تعویض شود.

به صورت روزانه از نخ دندان استفاده کنید 

استفاده روزانه از نخ دندان برای افزایش طول عمر لمینت

دندان‌هایی که با روکش پوشانده شده‌اند، همچنان به نخ دندان کشیدن روزانه نیاز دارند. نخ دندان معمول به حفظ لثه در شکل عالی کمک می‌کند و می‌تواند از بیماری لثه محافظت کند، که می‌تواند شکاف‌های ناخواسته‌ای بین لثه و روکش شما ایجاد کند.

از محافظ دهان استفاده کنید 

استفاده از محافظ دهان برای افزایش طول عمر لمینت

چه یک بازیکن فعال ورزشی باشید و چه به صورت شبانه عادت داشِته باشید دندان‌های خود را به هم فشار بدهید، استفاده از محافظ دندان می‌تواند به شما در جلوگیری از فرسایش پرسلن در روکش‌های شما کمک کند. محافظ‌های دندان یک روش عالی برای کمک به حفظ روکش‌های شما در شکل عالی هستند.

از ابزارهای بهداشت دهان و دندان مناسب استفاده کنید 

استفاده از ابزارهای بهداشت دهان و دندان مناسب برای افزایش طول عمر لمینت

مسواک با برس نرم و خمیر دندان ساینده به تمیز کردن روکش‌های شما بدون فرسودگی روکش پرسلنی کمک می‌کند. برای تمیز کردن روکش‌های خود از ابزار مناسب بهداشت دهان و دندان استفاده کنید و دوام آن‌ها بسیار بیشتر است.

در چک آپ 6 ماهه و تمیز کردن روکش‌ها شرکت کنید 

شرکت در چک آپ 6 ماهه و تمیز کردن روکش‌ها برای افزایش طول عمر لمینت

بررسی و تمیز کردن روکش‌ها و دندان می‌تواند به از بین بردن پلاک های تجمع یافته کمک کند که مسواک شما به تنهایی نمی‌تواند آن را پاک کند. در صورت باقی ماندن پلاک، ممکن است لازم باشد روکش‌های شما برداشته شود تا به محل دسترسی پیدا کنید.

همچنین باید از دندانپزشک خود بخواهید که روکش‌های شما را بررسی کند تا ببینید آیا هنوز ایمن نیستند یا علائم قابل مشاهده آسیب پذیری وجود دارد.

مراجعه مکرر به دندانپزشک می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها، ناهنجاری‌ها و علائم اولیه پوسیدگی کمک کند. بعلاوه، شرکت در معاینات منظم نه تنها برای سلامتی مهم است، بلکه ضمانت درمان را نیز معتبر نگه می‌دارد.

چرا روکش‌های پرسلن باید جایگزین شوند؟ 


در حالی که روکش‌های پرسلنی کاملاً مقاوم هستند، اما برای همیشه دوام ندارند. ساییدگی و پارگی منظم روی روکش، آسیب به بدنه آن، درست مانند ساختار طبیعی دندان شما می‌تواند اتفاق بیافتد. در صورت وجود جراحات دندانی، این موارد می‌توانند منجر به آسیب جزئی روکش پرسلنی شوند.

علاوه بر ساییدگی، ممکن است دندانپزشکان مجبور به برداشتن روکش برای مواردی باشند که ساختار طبیعی دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اگر دندان پوسیده یا آسیب دیده باشد و روکش ر روی آن قرار داشته باشد، ممکن است لازم باشد که روکش برداشته شود تا مشکل موجود برطرف شود. به همین ترتیب، ساختار طبیعی دندان ممکن است تغییر رنگ داده یا به نوعی رنگ گرفته باشد. برای رفع لکه های زیبایی، ممکن است روکش برداشته شود.

فرآیند جایگزینی روکش‌های پرسلنی

روند جایگزینی روکش پرسلن، از چند جهت، درست مانند قرار دادن روکش در ابتدا است.

ابتدا دندانپزشک باید روکش پرسلنی اصلی را که با دقت بسیار زیادی انجام می‌شود با احتیاط خارج کند تا بر ساختار زیرین دندان تأثیر نگذارد. با برداشتن روکش، دندانپزشک دندان را تمیز می‌کند و سپس آن را بررسی می‌کند. این کار ممکن است شامل حذف فقط کمی از ساختار دندان برای قرار دادن روکش جدید یا برای حل مسائل ساختاری اساسی باشد. بعد از آن روکش دندان برداشته می‌شود. برداشت برای ساخت روکش به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌شود.

وقتی روکش جدید به پایان رسید (روندی که ممکن است یک هفته تا 10 روز طول بکشد)، بیمار برای قرار دادن روکش نهایی به مطب دندانپزشک خود برمی گردد. دندانپزشکان همیشه قبل از چسباندن روکش روی دندان، از نظر مناسب بودن آن دوباره بررسی می کنند.

نتایج چگونه است؟ 

نتایج بدست آمده از روکش‌های پرسلنی جدید بسیار عالی است. بیماران می‌توانند با اطمینان لبخند بزنند و بدانند که به طور کامل به موارد زیبایی و بهداشتی پرداخته شده است. روکش جدید با مراقبت مناسب 10 تا 15 سال دیگر دوام خواهد داشت.

 هزینه ونیر 


هزینه درمان شما در درجه اول به پیچیدگی روش بستگی دارد. استفاده از روکش برای بهبود لبخند و پنهان کردن چند دندان لکه دار شده در مقایسه با استفاده از چند روکش برای پنهان کردن دندان‌های کج یا نامرتب هزینه کمتری دارد.

مقالات مرتبط
هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی

داشتن لبخندی زیبا و مرتب، صرفا چیزی بیشتر از یک سرمایه‌گذاری بر روی ظاهر می‌باشد، در واقع این سرمایه‌گذاری برای شخصیت خودتان است. هنگامی که

مطالعه »
تماس با ما