کامپوزیت دندان در اصفهان: کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کامپوزیت دندان با رنگ دندان و انواع ترمیم‌های دندانی مطابق دارد. کامپوزیت دندان از لحاظ نانوتکنولوژی (فن‌آوری نانوی) به کار رفته در آن برای کاربردهای مختلف، از مواد متفاوتی ساخته می‌شود.

ساخت و نصب کامپوزیت در یک جلسه درمانی امکان‌پذیر است و به این منظور نیازی به لابراتوار دندان‌پزشکی نمی‌باشد. کامپوزیت با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته اتصال به طور مستقیم بر روی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاندیدای مناسب برای استفاده از کامپوزیت دندان 


در صورت تغییر رنگ دندان، وجود لب‌پریدگی یا شکستگی در دندان‌ها، ساییدگی، ردیف نبودن دندان‌ها، وجود دندان‌ها ناصاف یا نامنظم و وجود فاصله بین دندان‌ها، افراد کاندیدای مناسبی برای استفاده از کامپوزیت دندان می‌باشند. معمولاً در صورت وجود نقص در ظاهر دندان‌ها که بر زیبایی ظاهری شخص تأثیر بگذارد، کامپوزیت دندان گزینه درمانی مناسبی به شمار می‌رود. کامپوزیت‌ها دارای انواع مختلفی هستند و از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. در صورت تمایل به استفاده از کامپوزیت دندان موارد زیر بایستی در نظر گرفته شوند:

رعایت بهداشت دهان و دندان 

اولین نکته در ارتباط با استفاده از کامپوزیت دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می‌باشد. افرادی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند بایستی به دقت اقدامات مربوط به رعایت بهداشت دندانی را انجام دهند. پیش از استفاده از کامپوزیت بایستی هر گونه پوسیدگی دندان، بیماری لثه و یا تجمع پلاک برطرف شود.

تغییر رنگ دندان و یا وجود لکه بر روی دندان

تغییر رنگ دندان و یا وجود لکه بر روی دندان

معمولاً وجود مقادیر زیاد لکه بر روی دندان باعث می‌شود که فرد کاندیدای مناسبی برای استفاده از روش سفید کردن دندان نباشد. توصیه می‌شود این افراد از کامپوزیت دندان استفاده کنند. روش سفید کردن دندان برای موارد خفیف یا متوسط لکه‌ها دندانی مؤثر می‌باشد.

مشکلات مربوط به ظاهر دندان‌ها 

جهت پنهان کردن نقص‌ها و مشکلات مربوط به ظاهر دندان‌ها مانند ترک، لب‌پریدگی و یا دندان‌های بد شکل، بهترین راه استفاده از کامپوزیت دندان می‌باشد.

وجود مقدار کافی مینای دندان 

کاندیدای مناسب برای استفاده از کامپوزیت دندان بایستی دارای مقدار کافی مینای دندان جهت اتصال کامپوزیت باشد. در صورت عدم وجود مقدار کافی مینای دندان، عملکرد کامپوزیت با مشکل مواجه می‌شود.

وجود لب‌پریدگی یا ترک دندان 

وجود لب‌پریدگی یا ترک دندان

در صورت وجود ترک‌های شدید در دندان و یا ردیف نبودن دندان‌ها، شخص کاندیدای مناسبی برای استفاده از کامپوزیت دندان نمی‌باشد چرا که ردیف نبودن دندان می‌تواند باعث وارد آمدن فشار زیادی بر دندان‌ها شده و در نهایت سبب لب‌پریدگی کامپوزیت شود.

ساییدن یا فشار دادن دندان‌ها 

ساییدن یا فشار وارد کردن بر دندان‌ها باعث می‌شود تا شخص کاندیدای مناسبی برای استفاده از کامپوزیت نباشد؛ چرا که در این صورت فشار زیادی بر روی دندان‌ها وارد شده و باعث ایجاد ترک در کامپوزیت می‌شود.

سالم بودن لثه‌ها 

در صورت وجود بیماری لثه و یا وجود علائم التهاب لثه، شخص کاندیدای مناسبی برای استفاده از کامپوزیت دندان نمی‌باشد. این بیماری‌ها می‌توانند سبب ضعیف شدن دندان‌ها و استخوان‌های مجاور شوند. بنابر این پیش از استفاده از کامپوزیت، بیماری لثه بایستی درمان شود.

مزایای کامپوزیت دندان در اصفهان


مزایای کامپوزیت دندان در اصفهان

 • انجام کل روند درمان در یک روز. استفاده و نصب کامپوزیت در یک جلسه درمانی امکان‌پذیر می‌باشد.
 • کم‌تهاجمی بودن درمان. با توجه به این که برای استفاده از کامپوزیت به آماده‌سازی دندان نیاز نمی‌باشد، این روش کم‌تهاجمی محسوب می‌شود.
 • سرعت بالای روند درمان. نصب کامپوزیت به زمان و جلسات متعدد درمانی نیاز ندارد، در نتیجه درمان با سرعت بالایی انجام می‌شود.
 • عدم نیاز به درمان موقتی. نسب کامپوزیت در یک جلسه انجام می‌شود، بنابر این به استفاده از روش‌های درمانی موقتی نیاز نمی‌باشد.
 • بهبود زیبایی ظاهری. رنگ کامپوزیت دندان مشابه دندان طبیعی می‌باشد در نتیجه ظاهر آن مانند دندان طبیعی شخص به نظر می‌رسد.
 • بهبود عملکرد نسبت به کامپوزیت‌های قدیمی. کامپوزیت دندان را می‌توان برای بازسازی بخشی از دندان یا پوشش کامل دندان استفاده کرد.
 • راحت بودن روند تعمیر کامپوزیت. در صورت وجود هر گونه مشکل در کامپوزیت دندان مانند لب‌پریدگی، با اضافه کردن مقدار بیشتری از ماده کامپوزیت به دندان تعمیر به راحتی انجام می‌شود. تعمیر کامپوزیت دندان در یک جلسه کوتاه درمانی امکان‌پذیر است.
 • عدم نیاز به هزینه زیاد درمان. جهت استفاده و نصب کامپوزیت به هزینه‌های اضافی لابراتوار، جلسات اضافی درمان و مواد اضافی کامپوزیت نیازی نمی‌باشد.
 • بی‌خطر و مؤثر بودن درمان. کامپوزیت دندان برای مدت زمان سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته و جایگزین موثری برای پرکردگی تیره‌رنگ آمالگام محسوب می‌شود.

مراحل انجام کامپوزیت دندان در اصفهان 


مراحل انجام کامپوزیت دندان در اصفها

در زمان جلسه مشاوره با دندان‌پزشک در اصفهان، شخص می‌تواند سؤالات مورد نظر خود در ارتباط با کامپوزیت دندان را با دندان‌پزشک در میان بگذارد. در این جلسه جزئیات روند درمان به طور کامل برای شخص توضیح داده می‌شود.

امکان دارد درمان بدون استفاده از ماده بی‌حسی انجام شود. البته در صورتی که در ابتدا هر گونه پوسیدگی یا لکه دندان برطرف شود و یا اگر لب‌پریدگی در دندان مورد نظر وجود داشته باشد، ممکن است عاج دندان نمایان شده باشد. در این صورت امکان دارد به استفاده از بی‌حسی موضعی نیاز باشد.

کامپوزیت با استفاده از باندینگ به دندان‌ها متصل می‌شود. به این منظور از باندینگ میکرو مکانیکی و شیمیایی با استفاده از مواد مختلف استفاده می‌شود.

سپس از نور ویژه لایت کیور با طول موج خاص جهت سفت کردن رزین کامپوزیت استفاده می‌شود. در نهایت، کامپوزیت شکل داده شده و پولیش زده می‌شود و توسط دندان‌پزشک ارزیابی می‌شود.

آیا نصب کامپوزیت باعث ایجاد درد می‌شود؟ 


نصب کامپوزیت باعث بروز درد نمی‌شود. حتی در صورت نیاز به ساییدن بخشی از دندان، دردی ایجاد نمی‌شود.

حفظ و نگهداری از کامپوزیت دندان 


حفظ و نگهداری از کامپوزیت دندان

در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، کامپوزیت دندان برای مدت زمان چندین سال قابل استفاده است. کامپوزیت دندان در صورت عدم انجام اقدامات مراقبتی می‌شکند و با گذشت زمان عملکرد خود را از دست می‌دهد. به همین جهت بایستی به روش‌های زیر مانند دندان‌های طبیعی از کامپوزیت دندان مراقبت و محافظت شود:

 • دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • حداقل یک بار در روز از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید.
 • یک یا دو بار در روز از دهان‌شویه مناسب برای شستشوی دهان خود استفاده کنید.
 • جهت مسواک زدن بایستی از خمیر دندان مناسب استفاده شود.
 • از جویدن مواد غذایی یا اجسام سخت و محکم خودداری کنید.
 • در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی پُربرخورد، از محافظ دهان و دندان استفاده کنید.
 • در صورت وجود دندان‌قروچه، در جهت درمان این عارضه اقدام کنید.
 • به طور منظم جهت ارزیابی وضعیت دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

ماندگاری کامپوزیت دندان‌ها چقدر است؟ 


کامپوزیت دندان معمولاً برای مدت بین 5 تا 6 سال ماندگار می‌باشد. این مدت زمان با توجه به موارد زیر قابل افزایش است:

 • مواد مورد استفاده در کامپوزیت دندان – مواد موجود در کامپوزیت دارای انواع مختلفی هستند که از لحاظ کیفیت و هزینه متفاوت هستند. در ارتباط با این موارد در زمان جلسه مشاوره با افراد صحبت خواهد شد.
 • نحوه زندگی بیمار و اقدامات مراقبتی – رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم ساییدگی دندان‌ها و خودداری از مصرف نوشیدنی‌های شیرین به افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان کمک می‌کند.

پس از گذشت چند سال، امکان دارد به علت بروز لکه و ساییدگی به تنظیم و تعمیر کامپوزیت دندان نیاز باشد.

بین کامپوزیت و لمینت دندان، کدام یک گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شوند؟ 


دندان‌پزشک در ارتباط با انتخاب بهترین  گزینه درمانی افراد را راهنمایی می‌کند. ولی به طور کلی لمینت دارای ماندگاری بیشتری است.

در چه مواقعی نباید از کامپوزیت استفاده شود؟ 


کامپوزیت برای اتصال به مینای دندان نیاز دارد و برای نصب بر روی دندان سالم طراحی شده‌ است به همین دلیل دندان‌هایی که مقدار زیادی از مینای خود را از دست داده باشند (برای مثال در اثر شکستگی یا پوسیدگی) برای استفاده از کامپوزیت مناسب نمی‌باشند. افرادی که به طور غیر ارادی با ساییدگی یا فشردن دندان‌ها خود به یکدیگر باعث ضعیف شدن مینای دندانشان می‌شوند معمولاً کاندیدای مناسبی برای استفاده از کامپوزیت دندان نیستند. همچنین کامپوزیت برای درمان ناراستایی شدید دندان‌ها گزینه درمانی مناسبی محسوب نمی‌شود. دندان‌پزشک دندان‌های فرد را بررسی کرده و بهترین گزینه درمانی را انتخاب می‌کند.

معایب کامپوزیت دندان 


 معایب کامپوزیت دندان عبارتند از:

 • سریع‌تر بر روی آن لکه ایجاد می‌شود.
 • دارای ماندگاری کوتاه‌تری می‌باشد.
 • امکان دارد از لحاظ ظاهری به اندازه کافی درخشان و براق نباشد.

قیمت کامپوزیت دندان در اصفهان 


قیمت کامپوزیت دندان در اصفهان ممکن است بسته به مواردی مانند کیفیت مواد استفاده شده در کامپوزیت و همچنین تجربه و مهارت دندان‌پزشک متفاوت باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس