لمینت سرامیکی بدون تراش: مزایا و معایب ونیر بدون تراش دندان

آیا به دنبال بهبود ظاهر لبخند خود هستید؟ اگر از ظاهر دندان‌های خود ناراضی می‌باشید یا می‌خواهید ظاهر تیره یا زرد رنگ مینای دندان‌های خود را اصلاح کنید، روکش‌های سرامیکی بدون تراش/ بدون آماده سازی می‌توانند یک راه حل عالی برای شما باشند. لمینت دندان یک روش مناسب برای ایجاد تغییر فوری در دندان‌های فضای لبخند است و لبخند درخشان و جوانی را برای شما به ارمغان می‌آورد. استفاده از لمینت‌های بدون آماده سازی، تکنیک ترمیم زیبایی است که توسط دندانپزشکان ماهر ارائه می‌شود. در این روش، لمینت‌های سرامیکی بدون تراش به قسمت جلوی دندان متصل می‌شوند تا انواع مختلفی از نواقص لبخند را بپوشانند.

مزایای لمینت 


مزایای لمینت

لمینت دندان یک روش بسیار محبوب برای اصلاح دندان‌های جلویی و ایجاد هماهنگی، درخشندگی و زیبایی در لبخند است. این روکش‌ها که روی دندان‌های جلویی که در هنگام لبخند زدن شما قابل مشاهده هستند، نصب می‌شوند، روکش‌های صدف مانند نازکی هستند که از مواد سرامیکی یا کامپوزیت با کیفیت بالا ساخته می‌شود و به صورت سفارشی، به منظور محقق کردن اهداف فرد برای لبخند خود طراحی می‌شوند. لمینت‌ها در صورت مراقبت صحیح می توانند تا ۱۰ سال یا بیشتر دوام داشته باشند. روکش‌های بدون آماده سازی می‌توانند به شکل موثری ظاهر دندان‌هایی که تحت تاثیر نواقص زیر قرار دارند را بهبود ببخشند:

  • تیره و کدر شدن مینای دندان، لکه دار یا زرد شدن آن
  • پیری لبخند
  • ترک خوردگی یا لب پریدگی دندان
  • فرسایش، دندانه دار شدن یا ناهمواری لبه‌های دندان.
  • شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها
  • نامرتب بودن جزئی دندان‌ها یا عدم هماهنگی و انطباق در آنها
  • شکل نامنظم، اندازه کوچک دندان‌ها کوتاه بودن یا باریک بودن شکل آنها

فرایند لمینت بدون آماده سازی 


فرایند لمینت بدون آماده سازی

در طول جلسه مشاوره دندانپزشکی، دندانپزشک نیازهای مربوط به زیبایی شما را ارزیابی کرده و گزینه‌های مناسبی برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد نظر برای لبخند را ارائه می‌کند. بیمارانی که به دنبال دریافت لمینت بدون آماده سازی هستند، از این واقعیت که این روش راحت بوده و معمولاً بدون نیاز به داروهای بی‌حسی، تراش دادن یا سوراخ کردن یا صدمه زدن به مینای دندان است، خوششان می‌آید. ممکن است بسته به اهداف زیبایی، هزینه مطلوب و انتظارات درمانی خود، برای تولید لمینت‌های بدون آماده‌سازی از مواد کامپوزیت یا سرامیکی استفاده شود. ممکن است هنگام مراجعه به مشاوره دندانپزشکی، از قالب گیری فیزیکی یا دیجیتالی دندان استفاده شود تا امکان تولید روکش‌های دندان سفارشی فراهم گردد. اگرچه فرآیند قرار دادن روکش‌های ساخته شده از کامپوزیت و سرامیک تا حدودی مشابه است؛ اما روش‌های مورد استفاده برای آن تا حدی متفاوت می‌باشد.

روکش‌های بدون آماده سازی 

روکش‌های لمینت کامپوزیت تنها در یک قرار ملاقات با دندانپزشک به صورت سرپایی تولید می‌شوند. تیم دندانپزشکی ما برای آماده سازی دندان‌ها، یک محلول پاک کننده ویژه را روی دندان‌ها قرار می‌دهند که به چسبندگی بهتر مواد کامپوزیت به دندان‌ها کمک می‌کند. سایه کامپوزیت ایده‌آل، بر اساس رنگ مینای دندان خود شما و نتایج دلخواه شما انتخاب می‌شود و برای پوشاندن سطح جلوی دندان آسیب دیده، مواد به صورت لایه لایه استفاده می‌شوند. هنگامی که مواد با تابش یک نور دندانی خاص، سفت شده و روی دندان محکم شدند، دندانپزشک برای دستیابی به یک ظاهر طبیعی‌تر و زیباتر، روکش‌های کامپوزیت را شکل و کانتور داده و صیقل می‌دهد.

روکش‌های سرامیکی بدون آماده سازی 

با استفاده از لمینت‌های زیبایی بدون آماده سازی می‌توانید از ظاهر لبخندی که همیشه آرزوی آن را داشتید در کمترین زمان ممکن لذت ببرید. روکش‌های بدون آماده سازی، روشی غیر تهاجمی هستند که بدون تغییر یا از بین بردن ساختار زیرین دندان، نتایج خارق‌العاده‌ای حاصل می‌کنند.

از انجایی که روکش‌های سرامیکی در یک لابراتوار دندانپزشکی خاص تولید می‌شوند، معمولاً برای نصب آن‌ها به یک جلسه دندان پزشکی دیگر، پس از جلسه مشاوره دندانپزشکی احتیاج است. لابراتوار روکش‌های سرامیکی را بر اساس قالب‌های برداشته شده از دهان و دندان‌های شما و دستورالعمل‌های خاص ارائه شده توسط دندانپزشکان زیبایی با استعداد، تولید می‌کنند. روزی که برای نصب لمینت به دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، دندان‌های شما با یک محلول مخصوص برای پاکسازی دندان از هرگونه پلاک یا بقایای سطحی، برای نصب روکش آماده می‌شوند. دندانپزشک با استفاده از یک ماده اتصال دهنده قوی و پیشرفته، روکش‌های بدون آماده سازی را روی دندان‌های شما قرار داده و می‌چسباند و سپس تنظیمات لازم برای ایجاد یک لبخند درخشان و زیبا را انجام می‌دهد.

روکش‌های بدون آماده سازی در مقایسه با لمینت‌های سنتی، چگونه هستند؟


روکش‌های بدون آماده سازی در مقایسه با لمینت‌های سنتی

روکش‌های پرسلین سنتی و روکش‌های بدون آماده سازی، هر دو برای بهبود کیفیت، جذابیت و ظاهر کلی لبخند شما سفارش داده شده و طراحی می‌شوند. با این تفاوت که روکش‌های بدون تراش/ بدون آماده سازی، تمامیت ساختار زیرین دندان را حفظ می‌کنند؛ اما برای نصب روکش‌های سنتی لازم است مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود تا اطمینان حاصل شود که تناسب و هماهنگی مناسبی به وجود خواهد آمد. روکش‌های بدون تراش/ بدون آماده سازی از روکش‌های پرسلین نازک‌تر هستند و از این رو امکان نصب سریع‌تر بدون کاهش سطح مینای دندان را فراهم می‌کنند. روکش‌های بدون تراش همچنین این امکان را برای بیماران فراهم می‌کنند تا در طول انتظار برای آماده شدن روکش‌های نهایی خود در آزمایشگاه، احتیاجی به گذاشتن روکش‌های موقتی نداشته باشند. با این حال روکش‌های سنتی دامنه وسیعی از مزایای زیبایی را ارائه می‌کنند که ممکن است باعث شود در برخی شرایط، انتخاب بهتری باشند.

مراقبت از لمینت سرامیکی بدون تراش 


مراقبت از لمینت سرامیکی بدون تراش

با این وجود علی‌رغم مزایای بسیار لمینت‌های بدون تراش، باز هم برای اطمینان از داشتن یک لبخند زیبای دراز مدت، مراقبت از آنها ضرورت دارد. در اینجا نکاتی برای کمک به مراقبت از روکش‌های بدون تراش ذکر شده است:

از استفاده از موادتیره کننده و ایجاد کننده لک برای دندان خودداری کنید.

اگرچه روکش‌های شما نسبت به دندان‌های طبیعی در مقابل لک‌شدن بسیار مقاوم هستند؛ اما غیر قابل نفوذ نیستند. سیگار هم به طور خاص، خطر تغییر رنگ بسیاری دارد. حتی اگر روکش به خودی خود دچار لکه نشود، نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند مواد مورد استفاده برای نصب روکش‌ها را دچار تغییر رنگ کرده و منجر به ایجاد لکه‌های زرد رنگ روی لمینت شود.

با کمک گرفتن از دندان پزشک متخصص زیبایی دندان، راه‌های بسیاری برای دستیابی به یک لبخند بی‌نقص وجود دارد.

از مسواک نرم استفاده کنید 

گذاشتن روکش دندان به این معنا است که باید در هنگام مسواک زدن دندان‌های خود، احتیاط بیشتری به کار ببرید. از مسواکی با موهای نرم استفاده کنید و از استفاده از مسواک‌های ساینده و خشک که معمولاً در هتل‌ها یا هواپیماها ارائه می‌شوند، خودداری نمایید. زیرا این مسواک‌ها باعث صدمه زدن به سطح پرسلین روکش‌های دندان شما می‌شوند.

از جویدن اجسام سخت خودداری کنید 

از جویدن اجسام سخت یا مواد محکم مانند تکه‌های یخ و انواع خاصی از آبنبات‌های سفت، مانند آبنبات جابریکر خودداری نمایید. همچنین برخی افراد وجود دارند که عادت دارند در هنگام تجربه اضطراب و استرس، سر قلم یا مداد خود را بجوند که این امر می‌تواند به روکش‌های دندانی آسیب برساند یا حتی باعث ترک خوردن آنها شود. اگرچه به نظر می‌رسد این موضوع واضح باشد اما هنوز هم ذکر کردن آن خالی از لطف نیست.

دندان قروچه کردن را به حداقل برسانید.

دندان قروچه کردن اغلب می‌تواند ناشی از عادت یا تجربه استرس و اضطراب باشد. بهتر است در چنین شرایطی از ساییدن دندان‌های خود روی یکدیگر خودداری کنید؛ زیرا باعث وارد شدن آسیب جدی به دندان و به روکش دندان می‌شود. اگر ترک این عادت برای شما زمان‌بر است؛ یا اگر ثابت شده که برای شما دشوار است؛ باید دندان پزشک خود را مطلع کرده و برای تهیه گارد دهان ویژه از آنها کمک بگیرید.

از خمیر دندان مناسبی استفاده کنید. 

این نکته در کنار نکته اول که انتخاب مسواک مناسب است، اهمیت بسیاری دارد. خمیر دندان دقیقاً همان تاثیری را دارد که مسواک مورد استفاده شما خواهد داشت. از مصرف خمیردندانی که حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن و بیکربنات سدیم است، خودداری کنید. این مواد می‌توانند خیلی سریع‌تر از زمان موعد، سطح روکش را فرسایش دهند. اگر درباره خمیردندان خود تردید دارید، بهتر است محصولات ژل دندان را به جای خمیردندان انتخاب کنید.

برای پاکسازی دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. 

هنگامی که رسوبات دندان ایجاد می‌شوند، فقط دندان پزشک شما می‌تواند آنها را برطرف کند. بنابراین برای تمیز کردن دندان‌های خود، یک نوبت دندانپزشکی رزرو کنید تا دندانپزشک پلاک و رسوبات را از روی روکش‌های شما بردارد. دندانپزشک همچنین می‌تواند روکش‌ها را صیقل دهد تا هرگونه لکه ایجاد شده را از بین ببرد.

روکش‌های لمینت چه مدت دوام خواهند داشت؟ 


این روکش‌ها می‌توانند از ۷ تا ۲۰ سال عمر کنند. اگرچه خود لمینت بی‌جان و غیر زنده است، دندان یا دندان‌هایی که به آن متصل شده‌اند و لثه احاطه کننده آن، بافت‌های زنده هستند و ممکن است تغییر کنند. به عنوان مثال سایش خطوط لثه ممکن است باعث ظاهر شدن ریشه‌ها شود. اگر لمینت بیفتد معمولاً می‌توان آن را مجدداً متصل کرد و اگر لمینت ورقه ورقه شود یا تراش بردارد، گاهی اوقات می‌توان آن را اصلاح کرد یا در صورت لزوم جایگزین نمود.

هزینه لمینت سرامیکی بدون تراش 


هیچ لبخندی کاملاً مشابه دیگری نیست. هر فرد، ظاهر متفاوت و اهداف زیبایی متفاوتی دارد که می‌خواهد به آنها دست پیدا کند و همچنین دارای ویژگی‌های چهره متفاوت و همچنین نحوه گاز زدن و ویژگی‌های اکلوزال متفاوت است که تمام آن‌ها هزینه درمان را تحت تأثیر قرار خواهند داد. از آنجا که هر عمل اصلاح لبخندی مستلزم تکنیک منحصر به فرد خود، تعداد لمینت‌های مورد نیاز متفاوت و مدت زمان لازم متغیر برای انجام درمان است، قیمت آن نیز متفاوت خواهد بود.

ابتدا برای تعیین نوع درمان و نوع روکش مناسب برای دندان‌های شما، لبخند و نحوه گاز گرفتن شما ارزیابی می‌شود. دندانپزشک به دقت هر جنبه لبخند شما را بررسی کرده و یک برنامه درمانی مخصوص شما را طراحی می‌کند. به محض آنکه برنامه درمانی تنظیم شد، هزینه تقریبی درمان شما تخمین زده شده و با خود شما مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مقالات مرتبط
تماس با ما