تفاوت ایمپلنت و لمینت: مقایسه مزایا، معایب، مراحل و هزینه

چه بخواهیم و چه نخواهیم، لبخند یکی از اولین مواردی است که مورد توجه افراد قرار می‌گیرد و اگر لبخند مملو از دندان‌های از دست رفته، تغییر رنگ داده یا آسیب دیده باشد، لمینت یا ایمپلنت دندان می‌تواند روش مناسبی برای اصلاح طرح لبخند باشد.

همانطور که یک دهان با دندان‌های سفید مرواریدی به شما کمک می‌کند که جذاب به نظر برسید، دندان‌هایی که خراب‌ اند، تغییر رنگ داده‌اند، ترک خورده، خرد شده، شکسته یا از دست رفته‌اند می‌توانند غیرجذاب و بد به نظر برسند. خبر خوب این است که فناوری مدرن دندانپزشکی طیف وسیعی از گزینه‌های مقرون به صرفه، واقع بینانه و دائمی برای جایگزینی دندان را برای کسانی که پوسیدگی و افت شدید دندان را تجربه می‌کنند، ارائه می‌دهد. در این مقاله مزایا و معایب دو مورد از رایج‌ترین روش‌ها: ایمپلنت‌های دندانی در مقابل لمینت مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ایمپلنت بهتر است یا لمینت؟ 


روزگاری، دندان‌های مصنوعی متحرک گزینه اصلی جایگزینی دندان بودند، اما امروزه تعداد بیشتری از بیماران به دنبال گزینه‌های با دوام و ماندگارتر هستند.

از آنجا که دندان مصنوعی مستعد ترک خوردن و شکستگی است و از آنجا که تنها گرانترین مدل ها می‌توانند به طور سفارشی متناسب با دهان بیمار باشند، بسیاری از استفاده کنندگان از دندان مصنوعی مجبور به استفاده از دندان‌های مصنوعی نامناسب و ناخوشایند هستند که بر گفتار، جویدن و اعتماد به نفس آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در مقابل، لمینت‌ها مستقیماً به دندان‌های طبیعی شما متصل می‌شوند، از لیز خوردن جلوگیری می‌کنند و ظاهر طبیعی‌تر به دندان‌های فرد می‌دهند. ایمپلنت‌های دندانی با جراحی مستقیماً در استخوان فک قرار می‌گیرند تا حتی از ثبات بیشتری برخوردار شوند. و هر دو ظاهر واقع گرایانه‌تری به فرد می‌دهند که از دندان طبیعی آنها قابل تشخیص نیست.

هنگام مقایسه ایمپلنت‌های دندانی و لمینت، بدیهی است که هر دو مزایا و محدودیت‌هایی دارند. با این حال، بسته به شرایط، هر دو می‌توانند به شما لبخندی که همیشه آرزو داشته اید را بدهند.

بیایید نگاهی عمیق‌تر به ایمپلنت‌های دندانی در مقابل لمینت‌ها بیندازیم تا بدانیم که هر یک از موارد ارائه شده چیست.

ایمپلنت‌های دندانی: لبخندی همیشگی 

ایمپلنت‌های دندانی برای اصلاح طرح لبخند

هنگام انتخاب ایمپلنت دندان در مقابل لمینت، مهم است که عملکرد هر یک از آنها را بدانید.

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند مشکلات زیبایی مرتبط با از دست دادن یا پوسیدگی دندان‌ها را درمان کنند، اما آنها همچنین چندین عملکرد غیر زیبایی دارند، از جمله کمک به جویدن و گفتار. از آنجا که ایمپلنت‌های دندانی جای دندانهای طبیعی فرد را می‌گیرند و چون مانند دندانهای مصنوعی قابل جابجایی نیستند، پس از ارزیابی دقیق باید توسط جراح دندانپزشکی ماهر نصب شوند. ایمپلنت‌های دندانی به یکی از محبوب‌ترین و پیچیده‌ترین گزینه‌های جایگزینی دندان امروزه تبدیل شده‌اند.

روش ایمپلنت از طریق فرایندی موسوم به فرایند پیوند استخوانی (osseointegration) انجام می‌شود که این امکان را فراهم می‌کند که پیچ‌های تیتانیومی ایمپلنت‌ها به طور دائمی در استخوان فک استفاده کننده قرار گیرد. این یک پایه ثابت ایجاد می‌کند که در آن می‌توان یک دندان مصنوعی یا بریج را قرار داد. این خطر که بدن به عنوان مواد خارجی ایمپلنت را رد کند به قدری کم است که میزان موفقیت فعلی ایمپلنت‌های دندانی در حدود 98٪ است!

ایمپلنت‌های دندان از سه قسمت بهم پیوسته، ایمپلنت، اباتمنت و تاج تشکیل شده است. اول، کاشت یک دستگاه پیچ مانند که معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شود مستقیماً در استخوان فک قرار می‌گیرد و در آنجا فرآیند پیوند استخوانی را آغاز می‌کند. پس از اتمام این مرحله از روش ایمپلنت (این کار به طور کلی 2 تا 6 ماه طول می‌کشد)، یک پایه نیز ضمیمه می‌شود. این اتصال دهنده‌ای است که تاج را به ایمپلنت متصل می‌کند. سرانجام، تاج (دندان مصنوعی) خود در قسمت فوقانی قرار می‌گیرد و شکافی را که دندان طبیعی شما اشغال کرده است، پر می‌کند.

از ابتدا تا انتها، ایمپلنت دندان کامل به طور کلی چندین ماه طول می‌کشد. مدت زمان بهبودی شما می‌تواند متفاوت باشد و به عواملی از جمله سلامت کلی، تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز و وضعیت استخوان فک شما قبل از جراحی بستگی خواهد داشت. در مواردی که از دست دادن شدید استخوان وجود دارد، ممکن است ابتدا پیوند استخوان قبل از قرار دادن ایمپلنت لازم باشد تا اطمینان حاصل شود که پایه کافی برای حمایت از تاج وجود دارد.

یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت‌های دندانی این است که می‌توانند به اندازه یک یا دو دندان از دست رفته یا تمام دندان‌ها جایگزین شوند. در مواردی که نیاز به تعویض کامل باشد، ایمپلنت all on 4 دندان یکی دیگر از گزینه‌های محبوب است. مانند ایمپلنت‌های سنتی، ایمپلنت all on 4 دندانی می‌توانند جایگزین تمام دندان‌های طبیعی شما شوند، اما برای حمایت از پروتزهای بالا و پایین شما فقط به چهار نقطه اتصال نیاز دارند.

از آنجا که ایمپلنت all on 4 دندانی باید وزن بیشتری نسبت به ایمپلنت‌های فردی تحمل کنند، برای موفقیت در فرایند پیوند استخوانی به دندان‌ها و لثه‌های فوق العاده قوی و سالم نیاز دارند. هر بیمار حتی با پیوند استخوان یک کاندیدای مناسب نخواهد بود، بنابراین مهم است که قبل از اقدام به درمان گزینه‌های خود را با دندانپزشک در میان بگذارید.

لمینت: یک راه حل کمتر تهاجمی 

لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند

اگر علاقه زیادی به جراحی دندان ندارید، یا اگر به سادگی می‌خواهید ظاهر دندان خود را اصلاح کنید نه اینکه کلاً آن را جایگزین کنید، لمینت یک گزینه عالی است که می‌تواند ظاهر لبخند شما را کاملا تغییر دهد.

برخلاف ایمپلنت‌ها که با جراحی در فک قرار داده می‌شوند، لمینت‌ها در اصل پوسته‌های ظریف پرسلین هستند که برای تقلید از ظاهر دندان‌های طبیعی شما طراحی شده‌اند. آنها به جلوی دندان شما متصل می‌شوند و به راحتی می‌توانند مشکلات زیبایی مانند تغییر رنگ، لب پر شدگی، دندان‌های کج و نامرتب و در هم ریختگی دندان‌ها را اصلاح کنند. در برخی موارد، می‌توان از آنها برای اصلاح مشکلات بایت و سایر مسائل گسترده‌تر استفاده کرد.

قبل از استفاده از لمینت، دندانپزشک شما احتمالاً مقدار کمی مینای دندان را از جلوی هر دندان می‌تراشد. این باعث ایجاد فضای اضافی در دهان شما برای لمینت‌ها می‌شود تا از ظاهر طبیعی آن اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعد، دندانپزشک از دندانهای آماده شده شما قالب‌گیری می‌کند، سپس به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌شود. در اینجا لمینت‌های سفارشی شما ساخته می‌شود!

در حالی که منتظر آماده شدن لمینت‌های خود هستید، دندانپزشک شما به احتمال زیاد مجموعه‌ای از روکش‌های رزینی موقت را به شما می‌دهد تا بتوانید با ظاهر و احساس جدید خود خو بگیرید. در ویزیت بعدی، لمینت‌ها شما بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند، دندانپزشک شما قرارگیری صحیح را تشخیص می‌دهد و قبل از اینکه آنها را در جای خود بچسبانید، تنظیمات لازم را انجام می‌دهد.

همانند ایمپلنت، از لمینت می‌توان برای اصلاح ظاهر یک یا دو دندان استفاده کرد و یا با اصلاح کامل دهان می‌توان ظاهر لبخند کامل شما را بهبود بخشید.

باید توجه داشته باشید که به دلیل اینکه آنها به جای جراحی در فک برای قرارگیری، با چسب روی دندان وصل می‌شوند، ممکن است به مرور زمان سست شوند. به همین دلیل، لمینت برای هر بیمار گزینه مناسبی نخواهند بود، به ویژه برای کسانی که در خواب دندان قروچه می‌کنند یا دندان‌هایشان را روی هم می‌سایند، زیرا این امر باعث تغییر مکان و شکستگی ناخواسته لمینت می‌شود.

هزینه ایمپلنت دندان در مقابل لمینت چقدر است؟


هزینه ایمپلنت دندان در مقابل لمینت چقدر است؟

ایمپلنت و لمینت دندان هر دو متناسب با دهان بیمار ساخته شده‌اند، به این معنی که هیچ دو مجموعه‌ای کاملاً یکسان نخواهند بود. این بدان معناست که هزینه هر یک از نظر عواملی از جمله تعداد دندان‌هایی که باید تعویض شوند، اینکه آیا اقدامات تکمیلی (مانند پیوند استخوان) نیاز هست یا خیر، محل زندگی و یا موارد دیگر، به میزان قابل توجهی متفاوت است.

هزینه ایمپلنت دندان در مقابل لمینت معمولاً گرانتر است. با این حال، لمینت‌ها نباید گزینه ارزان در نظر گرفته شوند. از آنجا که لمینت‌ها برای طبیعی‌ترین شکل ممکن و متناسب بودن به صورت سفارشی برای دندان‌های فردی شما ساخته می‌شوند، می‌توانید انتظار پرداخت بیشتر از هزینه دندان‌های مصنوعی متحرک را داشته باشید.

دندانپزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد ایمپلنت دندان در مقابل لمینت به شما ارائه دهد، بنابراین شما می‌توانید گزینه‌ای را که برای نیاز و بودجه شما مناسب است انتخاب کنید و اولین قدم‌های مسیر خود را به سمت لبخند زیباتر بردارید.

مقالات مرتبط

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت، یا جراحی ارتوگناتیک ، را یک جراح دهان و فک و صورت جهت اصلاح انواع ناهنجاری‌های کلی و جزئی دندانی و

مطالعه »
تماس با ما