دندان شیری کودکان: سوالات رایج

fff

پدران و ماران وقتی به دندان در آوردن نوزاد فکر می کنند تنها چند روز ورم لثه، ناراحتی و بدخلقی کودکشان در ذهنشان می آید اما رشد دندان های کودک حتی قبل از به دنیا آمدن او آغاز می شود. دندان های شیری ( موقتی) در ششمین هفته بارداری ، در زیر خط لثه شروع به شکل گیری می کنند و در ماه سوم یا چهارم شکل آن ها کامل می شود و مینای دور دندان شکل میگیرد. دندان های دائمی نیز در همین دوران شروع به شکل گیری می کنند. پس شما مراقبت از دندان های کودکتان را می توانید از همین دوران و با دنبال کردن توصیه های پزشک و داشتن تغذیه سالم و خوردن غذاهای حاوی کسیم،ماست و سبزیجات آغاز کنید و همچنین با درآمدن دندان شیری کودکان نیز باید به مراقبت از این دندان ها ادامه دهید. در این جا برخی از سوالات رایج  والدین در مورد دندان های شیری کودکانشان همراه با پاسخ این سوالات آمده است.

در کلینیک دندانپزشکی محتشم، متخصصین دندانپزشکی کودکان با هدف تامین سلامت دهان و دندان کودکان و نوجوانان ( تا سن 18 سال) و نیاز های ویژه ی کودکان در درمان های دندانپزشکی مشغول به خدمت رسانی میباشند.
متخصصین ما خدمات ویژه ای را با هزینه ای مناسب برای کودکان ارائه می کند. این خدمات با اهداف زیر ارائه می شود:
-    بهبود ظاهر دندان ها  و داشتن لبخندی زیبا
-    پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان و بیماری های لثه
-    بهبود سلامت دهان و دندان
در دندانپزشکی، کودکان نیاز ها و گاهاً ترس های ویژه ای دارند و نیازمند توجه و مراقبت ویژه ای هستند. در کلینیک دندانپزشکی محتشم سعی شده است محیطی آرام و دلپذیر مطابق با خواسته های کودکان فراهم شود.

سوالات رایج


چه زمانی باید منتظر درآمدن دندان های شیری کودک خود باشم؟

دندان در آوردن کودک می تواند در سن چهار ماهگی آغاز شود اما دراکثر کودکان دندان در آوردن تا شش ماهگی آغاز نمی شود. معمولا دندان های کودک به صورت جفت جفت در می آیند. معمولا دو دندان جلو در فک پایین زودتر در می آیند و بعد از آن دو دندان بالایی. سپس دندان های کناری دو دندان وسط، شروع به درآمدن می کنند و بعد از آن دندان های نیش و دندان های آسیاب. زمان دندان در آوردن نوزاد به این صورت است که تمامی دندان های شیری کودک باید تا سن سه سالگی کامل شده باشند و دندان های دائمی در سن بین چهار تا شش سالگی شروع به درآمدن و جایگزین شدن دندان های شیری می کنند.

کودک من هنگام به دنیا آمدن دندان داشته است. آیا این دندان باید کشیده شود؟

این اتفاق به ندرت می افتد اما گاهی کودکان در هنگام به دنیا آمدن، یک دندان دارند که این دندان نیز معمولا دندان جلو در فک بالایی است. این دندان ممکن است واقعا دندان شیری باشد یا  این که یک دندان اضافی باشد که در بالای دندان شیری کودکان در آمده. این دندان هنگامی که دندان های کودک شروع به رشد میکنند خودش خود به خود می افتد اما گاهی اوقات این دندان ها ( چه دندان اضافی باشد یا نه) باید کشیده شوند چرا که در صورت لق بودن دندان احتمال افتادن آن و گیر کردن آن در گلوی کودک وجود دارد.

کودک من هشت ماهه شده و هنوز اولین دندان او درنیامده.آیا مشکلی وجود دارد؟

نگران نباشید. اولین دندان کودک میتواند در هر زمانی بین چهار تا دوازده ماهگی در بیاید. اما حتی در صورتی که تا سن یک سالگی دندان کودک درنیامد باز هم در صورتی که سایر فاکتورهای رشد کودک عادی هستند جایی برای نگرانی نیست و کودک شما فقط کمی تاخیر رشدی دارد. در موارد بسیار نادری نبود دندان میتواند نشانه اختلالات متابولیک باشد که در این صورت این اختلالات سایر مشکلات رشدی نیز در کودک ایجاد می کند.

کودک چهار ماهه من دستش را می خورد و از دهانش آب می آید. آیا این نشانه دندان درآوردن اوست؟

ممکن است، اما بیرون ریختن آب دهان و مکیدن انگشت همیشه نشانه ی دندان درآوردن نیستند. دندان درآوردن در چهار ماهگی طبیعی است اما کمی زود است پس مکیدن انگشت پا یا دست لزوما نشانه دندان درآوردن کودک نیست. در چهار ماهگی کودکان برای کشف اجسام پیرامون خود آن را در دهانشان می برند. همچنین در این سن دهان کودک بیش از آن مقداری که میتواند قورت دهدبزاق تولید می کند که باعث بیرون ریختن آب دهان می شود.
اما در صورتی که می بینید کودک شما بدخلق و بهانه گیر شده است و هنگام شیر خوردن بیشتر تمایل دارد گاز بگیرد تا این که بمکد، این ها نشانه دندان درآوردن هستند. علاوه بر موارد گفته شده کاهش اشتها، سرفه و مالش دندان چانه ها نیز از علائم دندان درآورن نوزادان و کودکان است. هستند. همچنین ورم لثه و در نتیجه حساسیت آن به غذای سرد و گرم موجب ناراحتی کودک و همچنین مشکلات خواب برای او می شود.
هنگامی که دندان ها در حال درآمدن هستند لثه ها به حالت ورم کرده و برآمده در می آیند و ممکن است رنگ آن روشن تر یا تیره تر شود. گاهی اوقات نیز یک جوش یا تاول کبود رنگ (هماتوما) روی لثه در محل رویش دندان به وجود میاید که ممکن است با بالا آمدن دندان و شکافتن سطح لثه از این تاول کوچک کمی خون بیاید. در صورتی که این تاول برای مدتی بیش از یک هفته روی لثه ماند و دندان بیرون نیامد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

کودک من تب و کمی اسهال دارد. آیا این می تواند نشانه دندان در آوردن باشد ؟

برخی از پزشکان ارتباطی بین این دو نمی بینند و برخی دیگر این دو را مرتبط می دانند. گاهی اوقات پیش میاید که کودکی در حدود شش ماه به مطب دکتر آورده میشود که تب و کمی اسهال دارد، از دهانش آب به بیرون میریزد و مرتبا هر چیزی را گاز میگیرد و آزمایش او هیچ مشکلی را نشان نمیدهد و کودک با توصیه های برای کنترل اسهال و تب به خانه فرستاده می شود و دو یا سه روز بعد دندان در می آورد و مشکل تب و اسهال حل می شود.
اما در نظر داشته باشید که همیشه نمیتوان این نشانه ها را به علت دندان درآوردن دانست و ممکن است تب و اسهال نشانه ی عفونت باشد. بهترین توصیه این است که فرض بگیرید هر نشانه ای که تصور می کنید به خاطر دندان درآوردن است باید ظرف 24 ساعت درمان، برطرف شود و در غیر این صورت این نشانه ها به علت بیماری هستند و باید توسط پزشک درمان شوند.

کودک من گوش خود را مرتبا می کشد. آیا این نشانه دندان درآوردن است؟

به سختی می توان گفت که برخی کودکان چرا گوش خود را می کشند. گاهی اوقات این کار به این دلیل است که ماده مخاطی زیادی در گوش جمع شده یا این که درون گوش عفونت کرده. برخی کودکان نیز هنگام خواب الودگی گوش خود را می کشند. پس بهتر است توجه کنید که همزمان چه نشانه های دیگری در کودک خود می بینید. اگر کودک شما مرتبا گوش خود را میکشد اما به نظر سرحال می آید و فقط گه گاهی بد خلق می شود پس ممکن است مشکل تنها دندان درآوردن باشد – واکنش به ریشه های عصبی در دهان که حس گزگز و سوزن سوزن شدن ایجاد میکنند- اما در صورتی که کودک تب متوسط یا شدیدی دارد و هنگام خوابیدن یا شیر دادن بیشتر تحریک پذیر و بدخلق می شود و یا به تازگی سرما خورده و گرفتگی بینی داشته است، احتمالا دچار عفونت گوش شده است.

درهنگام دندان درآوردن برای راحتی کودک چه کاری می توانم بکنم؟

بدترین چیز در مورد دندان درآوردن این است که ببینید کودکتان درد می کشد. اما مطمئنا به زودی همه چیز خوب می شود و با درآمدن هر دندان همه چیز ساده تر می شود و به سختی دندان اول نیست. دندان درآوردن برای دو دندان اول و دوم ممکن است کمی برای کودک ناراحت کننده باشد چون تجربه جدیدی برای اوست.
زمانی که کودک درحال دندان درآوردن است، ریختن مداوم آب دهان ممکن است باعث تحریک لب و دور دهان او شود. شما می توانید با مالیدن کمی وازلین به لب و دور دهان او از پوستش محافظت کنید. میتوانید برای تسکین درد و بی حس کردن لثه کودک و همچنین برآورده کردن نیاز کودک به گاز گرفتن اشیا ، حلقه های پلاستیکی که مخصوص دندان درآوردن است را در فریزر قرار دهید و سپس به کودک خود بدهید( از دادن حلقه های پلاستیکی که درون آنها اجسام شناور قرار دارند خودداری کنید چون ممکن است کودک لاستیک را پاره کند و آن شئ را فرو دهد) . در صورت نبود حلقه پلاستیکی حتی چیز ساده ای مانند یک دستمال خیس نیز می تواند موجب تسکین درد کودک شود. همچنین استفاده از شربت مسکن با دوز مناسب سن کودک نیز می تواند کمک کند، ایبوبروفن برای استفاده در شب بسیار مناسب است چرا که اثر آن بین شش تا هشت ساعت دوام دارد، استامینوفن به این علت که بیشتر با معده کودک سازگاری دارد برای استفاده در روز مناسب است. اگر می خواهید از پماد های تسکین دهنده درد برای مالیدن روی لثه ( به نام ژل دندانی کودکان) استفاده کنید حتما دستورالعمل آن را به دقت دنبال کنید تا میزان بیش از حدی از آن را به کودک خود نخورانید.

هیچ چیز زیباتر از لبخند کودکانه نیست. با مراقبت صحیح از دندان های کودک خود و انجام معاینات منظم ، کودک شما می تواند در آینده لبخندی زیبا داشته باشد و از مشکلات دندانی در امان باشد.

مراقبت از دندان های شیری


 چرا باید نگران تمیز کردن دندان های شیری بود؟ این دندان ها به هر حال می افتند!

دندان های شیری بسیار مهم هستند. آن ها به کودک کمک میکنند تا غذا بجوند ، به راحتی صحبت کنند و این دندان ها برای درآمدن دندان های دائمی فضای لازم را حفظ می کنند. در صورتی که به خوبی از دندان های شیری مراقبت نشوند موجب پوسیدگی آن ها شده و پوسیدگی به عفونت و بیماری های لثه منجر می شود که این مسئله خود باعث عدم حفظ فضای مناسب برای دندان های دائمی و همچنین آسیب رسیدن به دندان های دائمی می شود. علاوه بر این کودکانی که یاد می گیرند از دندان های شیری خود به خوبی مراقبت کنند در آینده برای مراقبت از دندان های دائمی خود عادات بهداشتی صحیحی دارند.
شما حتی می توانید بهداشت دهان کودک خود را قبل از درآمدن دندان های او آغاز کنید. شما می توانید با تکه دستمال یا گاز استریل مرطوب که به دور انگشت خود پیچیده اید لثه کودک را پاک کنید. زمانی که اولین جفت از دندان های کودک در آمدند می توانید تمیز کردن دندان با دستمال مرطوب را روزی دوبار ادامه دهید ولی کم کم کودکتان را با استفاده از یک مسواک بسیار نرم آشنا کنید. با کشیدن دستمال به دندان کودک، او به این احساس عادت می کند. تا زمانی که کودک می تواند همه چیز بخورد و تقریبا بیشتر دندان های او درآمدند نیازی به استفاده از مسواک نیست( تا 18 ماهگی)، هر چند در صورتی که کودک شما غذاهای چسبنده و شیرین زیاد می خورد می توانید برای پاک کردن باقی مانده غذا از دندان های او از یک مسواک خیس که کمی به آن جوش شیرین زده اید استفاده کنید. وقتی کودک شما به سن دو سالگی رسید می توانید شستن دندان ها با خمیردندان ( به اندازه یک نخود) را آغاز کنید.

فضا نگهدارنده متحرک دندان جا را برای رویش دندان‌های دائمی حفظ می‌کند. اگر دندان شیری کودک زودتر از آن که دندان دائمی برای خارج شدن از لثه آمده شود، بیفتد یا از دست برود، باید از فضا نگهدارنده به جای دندان شیری استفاده کرد. اگر دندان شیری زودتر از موعد بیفتد، ممکن است دندان آسیاب دائمی به جای درآمدن در فضای مختص به خود در این فضای خالی دربیاید. به این ترتیب زمانی که دندان‌های دائمی بیشتری آماده جوانه زدن باشد، فضای کافی برای درآمدن آن‌ها وجود نخواهد داشت، چون دندان آسیاب جای آن‌ها را پر کرده است. دندانپزشکی اطفال برای جلوگیری از نامرتب شدن دندان‌ها توصیه می‌کنند که از فضا نگهدار دندان شیری برای باز نگه داشتن فضای دندان غائب استفاده شود.

از چه زمانی می توانم از خمیردندان همراه با فلوراید برای کودکم استفاده کنم؟

برای این کار باید حداقل تا سن سه سالگی و زمانی که مطمئن هستید کودکتان خمیر دندان را قورت نمیدهد ، صبر کنید. برای شروع نیز تنها از مقدار بسیار کمی استفاده کنید چرا که استفاده بیش از حد از فلوراید موجب ایجاد لکه های دندانی و سطح ناهموار دندان می شود که به آن فلوروسیس گفته می شود.

از چه زمانی باید کودکم را برای معاینه به دندان پزشکی ببرم؟

دندانپزشکان توصیه میکنند که برای اولین بار در سن یک سالگی کودکتان را برای معاینه به دندانپزشکی ببرید. تا قبل از این زمان پزشک متخصص کودک در هر نوبت معاینه می تواند دندان کودک را نیز معاینه کند و در صورت مشاهده مشکلی شما را به دندانپزشک ارجاع دهد.
در اولین جلسه معاینه ، دندانپزشک دندان هارا بررسی می کند تا مطمئن شود به صورت طبیعی رشد می کنند و در مورد نحوه مراقبت از دندانهای کودک به شما توصیه های لازم را می کند و همچنین ممکن است از محلول فلوراید برای محافظت دندان های کودک در برابر پوسیدگی استفاده کند.

کودک ده ماه من دوست دارد با شیشه شیر خود بخوابد اما پزشک او گفته است که این کار موجب پوسیدگی دندان هایش می شود. چه کار می توانم بکنم؟

خوابیدن کودک با شیشه شیر می تواند موجب پوسیدگی دندان ها شود. خوابیدن با شیشه شیر یکی از مهم ترین دلایل پوسیدگی دندان در بین کودکان زیر سه سال است. با دادن شیشه به کودک ، دندان های او برای مدت طولانی در معرض مایعات شیرینی مثل شیر و آب میوه قرار می گیرد. قبل از خوابیدن کودک برای چند ساعت  شیشه را می مکد و با مقدار زیادی مایع شیرین در اطراف دندان هایش به خواب می رود و این اصلی ترین دلیل پوسیدگی دندان های اوست.
در صورتی که پوسیدگی دندان ایجاد شود و بدون درمان رها شود منجر به درد دندان ، عفونت، از دست رفتن دندانهای شیری زود تر از موعد، در آمدن دندان های دائمی به صورت کج و بالا رفتن احتمال پوسیدگی دندان های دائمی می شود.
برای پیشگیری از این امر شما نباید کودک خود را با شیشه شیر بخوابانید و او را به این کار عادت ندهید. همچنین اجازه ندهید بین وعده های غذایی اصلی شیشه شیر خود را در دست بگیرد. بهتر است بعد از سن یک سالگی به کودک خود بیاموزید از لیوان استفاده کند. با لیوان مایع زیادی اطراف دندان جمع نمیشود و همچنین کودک نمیتواند با لیوان بخوابد. قبل از یک سالگی نیز در صورتی که کودک برای راحتی ، بین وعده های غذایی یا قبل از خواب شیشه می خواهد، یک شیشه که با آب پر شده است به او بدهید.

آیا استفاده از پستانک برای دندان کودک مضر است؟

خیر ، در صورتی که برای مدت کوتاهی به کار رود. اما در صورتی که کودک برای بیش از سه سال  از پستانک استفاده کند می تواند موجب به هم ریختن دندان ها شود. بعد از سن چهار سالگی کودکان نباید از پستانک استفاده کنند چرا که میتواند برای دندان های دائمی که در این سن شروع به در آمدن می کنند مشکل ایجاد کند.  در هنگام استفاده کودک از پستانک هرگز سر پستانک را در مایعات شیرین فرو نکنید چرا که می تواند موجب پوسیدگی دندانهای او شود . همچنین سر پستانک را در عسل فرو نکنید چرا که در کودکان زیر یک سال می تواند باعث مسمویت بوتولیسم شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید پرسش های خود را از طریق فرم مشاوره اینترنتی مطرح کنید.


به این پست امتیاز دهید.
دندان شیری کودکان: سوالات رایج
2 از 1 رای