کشیدن دندان بدون درد

beautiful-woman-smilinguuu

کشیدن دندان یک عمل جراحی است که دندان از حفره خود در استخوان خارج می شود.

علت کشیدن دندان


در صورتی که یکی از دندان ها دچار شکستگی شده یا به خاطر پوسیدگی آسیب ببیند، دندانپزشک سعی می کند مشکل را با پر کردن دندان، روکش یا سایر روش ها درمان نماید. به هر حال، گاهی اوقات آسیب وارد شده به دندان به قدری زیاد است که ترمیم دندان دیگر امکان پذیر نیست و در این شرایط کشیدن دندان مورد نظر غیر قابل اجتناب خواهد بود. علاوه بر این، شل شدن بیش از حد دندان ها ممکن است شرایطی را به وجود آورد که در آن امکان نجات دندان وجود نداشته باشد و لازم است دندان ها حتی با وجود استفاده از روش جراحی جایگزینی استخوان (پیوند استخوان)، کشیده شوند. سایر دلایل کشیدن دندان ها به شرح زیر هستند:

•    بعضی افراد در دهان خود دندان اضافی دارند و این شرایط باعث ایجاد مشکل در رشد سایر دندان ها می شود.
•    گاهی اوقات دندان های شیری فرد جهت آماده کردن فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی به موقع نمی افتند.
•    افرادی که از بریس های ارتودنسی استفاده می کنند، ممکن است نیاز به دندان کشیدن برای ایجاد فضای مناسب جهت حرکت دندان ها به موقعیت صحیح داشته باشند.
•    افرادی که از پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن استفاده می کنند، ممکن است مجبور شوند بعضی دندان های قرار گرفته در معرض پرتو درمانی را بکشند.
•    افرادی که از داروهای سرطان استفاده می کنند، به خاطر اینکه این داروها سیستم ایمنی بدن را ضعیف می نمایند، ممکن است دچار عفونت دندان شده و به این ترتیب کشیدن دندان های آنها لازم و غیر قابل اجتناب شود.
•    در صورتی که بعضی دندان ها محل ایجاد عفونت پس از پیوند اندام باشند، لازم است این دندان ها کشیده شوند. افرادی که پیوند اعضا بر روی آنها انجام می شود، به خاطر مصرف داروهایی که سیستم ایمنی را ضعیف یا متوقف می کند، در معرض ریسک بالای ایجاد عفونت قرار دارند.
•    دندان های عقل که به آنها دندان آسیاب سوم نیز گفته می شود، اغلب قبل یا پس از رشد آنها در دهان کشیده می شوند. این دندان ها معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی فرد رشد می کنند. در صورتی که این دندان ها دچار پوسیدگی شده و به خاطر آنها بیمار با درد، عفونت و یا کیست دندان مواجه شود، نیاز به کشیدن این دندان ها وجود دارد. این دندان ها اغلب در داخل فک گیر می افتند (دندان عقل نهفته) و به نحو مناسب رشد نمی کنند. این شرایط می تواند باعث التهاب لثه و ایجاد درد و ورم در محل رشد دندان های عقل شود. در این شرایط نیز لازم است دندان عقل نهفته کشیده شوند. در صورتی که نیاز به کشیدن هر چهار دندان عقل وجود داشته باشد، معمولاً کشیدن دندان عقل بطور هم زمان انجام خواهد شد.

در کلینیک دندان پزشکی محتشم حداکثر راحتی برای بیماران در نظر گرفته می شود. اکثر بیماران در این کلینیک درد کمی را زمان کشیدن دندان های خود دارند یا اصلاً دردی احساس نمی کنند. هنگامی که فرد دچار مشکل دندان درد، شکستگی دندان، یا سایر مشکلات اورژانسی دندان می شود، خدمات درمانی مورد نیاز در اسرع وقت به بیمار ارائه خواهد شد. به این منظور لازم است با شماره های 36252573 (031) - 36274484 (031) تماس گرفته یا مراجعه کنید تا به این ترتیب کمک های لازم در اسرع وقت به شما ارائه گردد.

آمادگی قبل از درمان


دندان پزشک یا متخصص دهان از ناحیه آسیب دیده یک عکس رادیولوژی تهیه می کند تا به این ترتیب بتواند از بهترین روش درمانی برای کشیدن دندان های شما استفاده نماید. در این زمان لازم است سابقه درمانی کامل بیمار و نیز سابقه مشکلات دندان با دکتر دندان پزشک مطرح شده و فهرست تمام داروهایی که از آن استفاده می کنید، با دندان پزشک در میان گذاشته شود. این فهرست باید شامل هر دو داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه پزشک باشد. به این منظور لازم است اطلاعات ویتامین های مصرفی و مکمل های غذایی نیز با دندان پزشک مطرح گردد.
در صورتی که نیاز به کشیدن دندان های عقل داشته باشید، ممکن است دکتر دندانپزشک برای شما  عکس برداری رادیولوژی پاناروما تجویز کند . این تصویر رادیولوژی یک نوع عکس مخصوص است که بطور همزمان وضعیت تمام دندان های بیمار را نشان می دهد. این عکس می تواند مشکلات دندان ها را به پزشک نشان داده و به پزشک در حوزه های زیر برای کشیدن دندان کمک کند:

•    تشخیص رابطه بین دندان های عقل با سایر دندان ها
•    رابطه دندان های بالا با سینوس ها
•    رابطه دندان های پایین با یک عصب در استخوان فک که مسئولیت انتقال احساسات به فک پایین، دندان های پایین، لب پایین و چانه را بر عهده دارد. این عصب در اصطلاح عصب آﻟﻮﺋﻮﻻر ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ گفته می شود.
•    هر گونه عفونت، تومور یا بیماری استخوانی که احتمالاً بیمار به آن مبتلا است.
بعضی از دندان پزشکان برای بیماران خود داروهای آنتی بیوتیک قبل و بعد از عمل جراحی دندان تجویز می کنند. به هر حال این روش معمولاً توسط همه دندان پزشکان یا متخصصان جراحی دهان دنبال نمی شود. معمولاً در شرایطی برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود که:

•    بیمار در زمان عمل جراحی در دهان خود عفونت داشته باشد.
•    سیستم ایمنی بیمار ضعیف باشد.
•    بیمار عمل جراحی ریه انجام داده باشد.
•    بیمار دارای مشکلات خاص از نظر سلامتی باشد.
هنگام عمل جراحی به بیمار داروی بی حسی تزریق می شود که می تواند از یک داروی آرام بخش تا بی هوشی عمومی را شامل شود. در این شرایط، دندان پزشک به بیمار توصیه های لازم را در ارتباط با درمان ارائه خواهد کرد. در این زمان بیمار می بایست از لباس های آستین کوتاه یا لباس هایی که آستین های آن به راحتی جمع می شود، استفاده کند. به این ترتیب امکان دسترسی دندان پزشک به رگ بیمار برای انجام تزریق فراهم خواهد شد. همچنین بیمار می بایست برای حدود شش یا هشت ساعت قبل از شروع درمان از خوردن یا نوشیدن خودداری نماید.
در صورتی که سرفه می کنید، گرفتگی بینی دارید یا در هفته قبل از جراحی دچار سرما خوردگی شده اید، لازم است با دندان پزشک خود تماس بگیرید. به این ترتیب دندان پزشک ممکن است در زمان سرما خوردگی از مصرف داروهای بی حسی برای شما خودداری کند. همچنین اگر با مشکل حالت تهوع و استفراغ در شب قبل از درمان مواجه شدید، لازم است صبح روز بعد با مطب دندان پزشک خود تماس گرفته و موضوع را با وی در میان گذارید. در این صورت ممکن است نیاز به تغییر روش بی حسی بیمار یا زمان بندی مجدد برای کشیدن دندان ها وجود داشته باشد.
در روز عمل جراحی سیگار نکشید، زیرا سیگار کشیدن می تواند ریسک ایجاد یک مشکل دردناک به نام حفره خشک را افزایش دهد. پس از کشیدن دندان، لازم است با یک نفر برای رساندن شما به خانه و ماندن با شما هماهنگی لازم انجام شود. در این زمان می بایست توصیه های دندان پزشک جدی گرفته شود.

چگونگی روش درمان


دو روش اصلی برای نحوه کشیدن دندان ها به شرح زیر وجود دارد:

•    کشیدن ساده دندان در مواقعی انجام می شود که امکان مشاهده دندان در دهان وجود داشته باشد. دندان پزشکان عمومی معمولاً کشیدن دندان ساده را بر روی بیماران خود انجام می دهند. در این حالت، دندان پزشک دندان را با استفاده از یک ابزار مخصوص به نام الویتور در محل خود تکان داده و شل می کند. دندان پزشک سپس از یک ابزار مخصوص به نام فورسپس برای کشیدن دندان استفاده خواهد کرد.

•    کشیدن دندان با عمل جراحی یک روش درمانی پیچیده تر در مقایسه با کشیدن ساده دندان است. زمانی از این روش استفاده می شود که دندان در زیر خط لثه شکسته یا بطور کامل در دهان رشد نکره باشد. جراحی کشیدن دندان معمولاً توسط جراح دهان انجام می شود. به هر حال، این روش درمانی همچنین ممکن است توسط دندان پزشکان عمومی نیز انجام شود. به این منظور پزشک یک شکاف (برش) کوچک در لثه ایجاد می کند. گاهی اوقات در این شرایط لازم است بخشی از استخوان اطراف دندان برداشته شده یا دندان برای کشیدن نصف شود.
اکثر موارد کشیدن دندان را فقط با تزریق مواد بی حسی موضعی می توان انجام داد. در این شرایط ممکن است برای بیمار از داروهای آرام بخش بنا به تشخیص پزشک استفاده شود. برای عمل جراحی کشیدن دندان، برای بیمار از داروی بی حسی موضعی استفاده شده و ممکن است علاوه بر این داروی آرام بخش به رگ بیمار تزریق شود. به هر حال بعضی افراد ممکن است نیاز به بی هوشی عمومی برای این درمان داشته باشند. این افراد شامل بیماران دارای مشکلات سلامتی خاص یا شرایط رفتاری ویژه و نیز افراد جوان هستند.
در صورتی که برای بیمار از داروی آرام بخش استفاده شود، ممکن است به همراه آن، داروهای استروئید نیز به بیمار تزریق شود. تزریق داروهای استروئید می تواند به کاهش ورم و درد احتمالی بیمار پس از عمل جراحی کمک موثر نماید. در طول فرآیند کشیدن دندان، بیمار می بایست انتظار وارد شدن فشار را داشته باشد، اما این شرایط کشیدن دندان بدون درد است. در صورتی که در این زمان با احساس درد یا گاز گرفتن روبرو شدید، در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید.

مراقبت های پس از درمان


پزشک به شما توصیه های لازم برای مراقبتهای بعد از کشیدن دندان را ارائه کرده و درباره شرایط احتمالی شما پس از عمل جراحی توضیح خواهد داد. در صورت وجود هر گونه سوال، قبل از ترک مطب پزشک از مطرح کردن آنها مطمئن شوید.
در صورتی که قصد دارید دندان خود را بکشید، می بایست انتظار مقداری ناراحتی را حتی پس از کشیدن ساده دندان داشته باشید. به هر حال این ناراحتی معمولاً در سطح خفیف قرار دارد. مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید می تواند تاثیر زیاد بر کاهش درد بیمار پس از کشیدن دندان داشته باشد. این داروها شامل ایبو پروفن همچون آدویل، موترین و سایر دارو های مانند آن است. به این منظور لازم است دوز داروی تجویز شده توسط پزشک برای

3 تا 4 بار در روز مصرف شود. اولین قرص در این حالت می بایست هنگام از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی مصرف شود. به این ترتیب لازم است مصرف داروی مسکن برای 3 روز ادامه یابد. در این دوره زمانی توصیه های پزشک خود را بطور کامل رعایت کنید.
کشیدن دندان با عمل جراحی معمولاً باعث ایجاد درد بیشتر پس از عمل جراحی در مقایسه با کشیدن ساده دندان می شود. سطح ناراحتی و مدت زمان دوام و ماندگاری این عوارض بستگی به مقدار دشواری فرآیند کشیدن دندان دارد. دندان پزشک ممکن است به مدت چند روز برای بیمار داروی مسکن تجویز نماید و سپس مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید را به بیمار توصیه کند. بخش عمده درد بیمار پس از گذشت دو روز از بین خواهد رفت.

برش ایجاد شده در دهان در مقایسه با برش پوست ممکن است خونریزی لثه بیشتری داشته باشد، زیرا در این حالت جای زخم نمی تواند به میزان کافی برای ایجاد دلمه بر روی آن خشک شود. پس از کشیدن دندان، احتمالاً از بیمار خواسته می شود یک تکه گاز استریل را برای 20 تا 30 دقیقه بر روی زخم فشار دهد. انجام این کار می تواند به تشکیل لخته خونی در محل ایجاد برش کمک کند. علاوه بر این بیمار ممکن است برای مدت 24 ساعت یا بیشتر اندکی خون ریزی داشته باشد، اما این مسئله نیز به تدریج از بین خواهد رفت. توجه داشته باشید که نباید لخته خونی تشکیل شده در جای زخم دستکاری شود.
بیمار می تواند از بسته های یخ بر روی صورت خود برای کاهش ورم ایجاد شده استفاده کند. معمولاً، این بسته ها باید برای مدت 20 دقیقه در هر بار بر روی صورت قرار گیرد و برای20 دقیقه برداشته شود. در صورتی که فک شما پس از کاهش ورم با درد و سفتی مواجه شود، امکان استفاده از کمپرس گرم بر روی آن برای رفع مشکل وجود دارد.
پس از کشیدن دندان لازم است برای چند روز از رژیم غذایی نرم و سرد استفاده کنید. سپس بیمار می تواند در صورت راحت بودن سایر غذاها را نیز مصرف نماید. دهان شویه را ملایم و با استفاده از آب نمک گرم می بایست 24 ساعت پس از عمل جراحی شروع کنید، انجام این کار می تواند به تمیز نگه داشتن ناحیه تحت درمان کمک موثر نماید. به این منظور باید یک دوم قاشق چای خوری نمک در یک فنجان آب گرم حل شود. بخش عمده ورم و خون ریزی بیمار با گذشت یک یا دو روز از عمل جراحی بر طرف می شود. درمان اولیه حداقل به دو هفته زمان نیاز خواهد داشت.
در صورتی که کشیدن دندان نیازمند بخیه باشد، پزشک ممکن است از بخیه های قابل جذب به این منظور استفاده کند. این نوع بخیه ها معمولاً در طول یک تا دو هفته جذب می شوند. همچنین توجه داشته باشید که دهان شویه با آب نمک گرم می تواند به حل شدن بخیه ها کمک کند. به هر حال، بعضی بخیه ها نیازمند کشیده شدن توسط دندان پزشک یا جراح است.
پس از عمل جراحی، بیمار نباید سیگار بکشد و بهتر است از نی برای خوردن مایعات استفاده شود. در واقع سیگار کشیدن و خوردن غذا و مایعات می تواند باعث خارج شدن لخته خون از حفره دندان و ایجاد مشکل برای بیمار شود. به این ترتیب همواره به بیمار توصیه می شود در روز عمل جراحی سیگار نکشد. همچنین بیمار نباید به مدت 24 تا 72 ساعت پس از کشیدن دندان سیگار بکشد.

خطرات


احتمال ایجاد حفره خشک هنگام انواع کشیدن دندان حدود 3 تا 4 درصد است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که لخته خون در حفره محل کشیدن دندان تشکیل نشود یا لخته خون تجزیه شده یا پیش از موقع از بین برود.
در موارد ابتلا به حفره خشک، استخوان زیر دندان در معرض هوا و مواد غذایی قرار می گیرد. این شرایط می تواند برای بیمار بسیار دردناک بوده و باعث بو و مزه بد دهان شود. معمولاً حفره خشک با درد در روز سوم پس از عمل جراحی شروع می شود.
حفره خشک در 30% موارد کشیدن دندان نهفته در دهان ایجاد می گردد. علاوه بر این، احتمال ایجاد این مشکل در مواردی که کشیدن دندان دشوار باشد، بیشتر است. افراد سیگاری و زنانی که از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند، به احتمال بیشتر با مشکل حفره خشک مواجه می شوند. سیگار کشیدن در روز جراحی نیز می تواند ریسک ایجاد حفره خشک را افزایش دهد. به این ترتیب لازم است حفره خشک ایجاد شده با استفاده از پوشش مخصوص برای توقف درد و ناراحتی بیمار و نیز بهبود فرآیند ترمیم در ناحیه آسیب دیده درمان شود.
پس از کشیدن دندان احتمال عفونت در محل آن وجود دارد. به هر حال، در صورتی که بیمار سیستم ایمنی سالم داشته باشد، احتمال ایجاد عفونت در محل کشیدن دندان کاهش پیدا خواهد کرد. سایر مشکلات بالقوه بیمار در این شرایط به شرح زیر هستند:

•    آسیب های تصادفی به دندان های مجاور همچون شکستگی دندان یا پر کردگی آن.
•    کشیده نشدن کامل دندان به صورتی که ریشه آن در فک باقی بماند. دندان پزشک معمولاً ریشه دندان را برای جلوگیری از عفونت خارج می کند، اما گاهی اوقات بیمار ممکن است با ریسک ناچیز باقی ماندن مقدار کمی از ریشه در محل  و نیاز به درمان ریشه دندان مواجه می شود.
•    شکستگی فک در نتیجه فشار وارد شده به آن در هنگام کشیدن دندان. این شرایط اغلب در افراد مسن و مبتلا به پوکی (لاغر شدن) استخوان فک مشاهده می شود.
•    ایجاد حفره در سینوس در زمان کشیدن دندان آسیابی عقب دهان. در این حالت ممکن است حفره ایجاد شده به خودی خود با گذشت چند هفته درمان شود. به هر حال، در صورت درمان نشدن مشکل، ممکن است نیاز به عمل جراحی برای ترمیم حفره وجود داشته باشد.
•    آسیب به عضلات فک و یا مفصل فک. این شرایط می تواند باعث ایجاد مشکل برای بیمار در ارتباط با باز کردن دهان شود. این وضعیت ممکن است در نتیجه تزریق داروی بی حسی، باز نگه داشتن دهان و یا وارد شدن فشار زیاد به فک ایجاد شود.
•    باقی ماندن طولانی مدت تاثیر داروی بی حسی در لب پایین و چانه. این مشکل به ندرت در بین افراد بیمار مشاهده می شود. این شرایط باعث وارد شدن آسیب به عصب آﻟﻮﺋﻮﻻر ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ در فک پایین می شود. بهبود کامل این مشکل ممکن است به سه تا شش ماه زمان نیاز داشته باشد. در موارد نادر، این بی حسی ممکن است دائمی نیز باشد.

چه زمان لازم است با پزشک تماس گرفته شود


با دندان پزشک یا جراح دهان خود در صورت مشاهده شرایط زیر تماس بگیرید:

•    ورم بیمار با گذشت زمان به جای بهتر شدن بدتر شود.
•    بیمار با مشکل تب، سرد شدن بدن یا قرمزی مواجه شود.
•    فرد دچار مشکل بلع شود.
•    خون ریزی غیر قابل کنترل در محل کشیدن دندان مشاهده شود.
•    جریان خون یا مایع پس از گذشت 24 ساعت از کشیدن دندان ادامه یابد.
•    احساس بی حسی زبان، چانه یا لب برای بیش از3 تا 4 ساعت پس از کشیدن دندان ادامه پیدا کند.
•    محل کشیدن دندان بسیار دردناک باشد. این شرایط می تواند نشانه ای از ایجاد حفره خشک در محل کشیدن دندان باشد.
در صورتی که محل کشیدن دندان دچار عفونت شود، دندان پزشک معمولاً برای بیمار داروهای آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

هزینه


هزینه کشیدن دندان می بایست شامل هزینه داروی بی حسی موضعی (تزریق های دندان پزشکی) مورد نیاز در طول درمان و نیز هزینه بخیه زدن (در صورت نیاز) باشد. علاوه بر این، هنگام محاسبه هزینه می بایست مراقبت های مناسب از بیمار پس از درمان برای مدت 30 روز پس از جراحی در نظر گرفته شود. این مراقبت ها شامل ارائه خدمات درمانی همچون کشیدن بخیه ها و درمان عوارض احتمالی درمان، همچون ایجاد حفره خشک است.لازم به ذکر است که کلینیک محتشم طرف قرارداد با سازمان ها و بیمه های مختلف می باشد. همچنین می توانید تعرفه های کلینیک دندانپزشکی محتشم را مشاهده کنید.

همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی محتشم خوشحال می‌شوند که به هرگونه پرسش شما در زمینه کشیدن دندان بدون درد پاسخ بدهند. برای اطلاعات بیشتر یا گرفتن نوبت با شماره های 36252573 (031) یا 36274484  (031) تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق فرم مشاوره با ما در ارتباط باشید.