افزایش طول تاج دندان با لیزر : روش و مراحل

3

افزایش طول تاج روشی است که برای شکل دادن مجدد به لثه ها در محل اتصال به دندان ها، که برای اصلاح طرح لبخند طراحی شده است. همانطور که از نام آن مشخص است، در این روش سطح بیشتری از دندان آشکار می شود و به منظور زیبایی دندان در صورت نیاز سطح استخوانی دندان ( که در معرض دید است) به صورت دلخواه تنظیم می شود. در بسیاری از موارد در دندانپزشکی به انجام روش افزایش طول تاج دندان نیاز است. موردی که بیش تر از همه شایع است پوسیدگی شدید دندان ها است که در آن پوسیدگی تا زیر خط لثه(محل اتصال لثه به دندان) گسترش پیدا کرده است. مورد شایع دیگر نیز شکستگی یا ترک خوردن دندان ها است که تا زیر خط لثها ادامه پیدا کرده است. در مواردی که متخصص زیبایی دندان می خواهد لمینیت دندان، روکش یا بریج دندانی روی دندان بگذارد نیز به انجام عمل افزایش طول تاج دندان نیاز است، در این موارد افزایش طول تاج هم به منظور دلایل درمانی و هم زیبایی انجام می شود و انجام آن برای بازیابی زیبایی دندان ها و طراحی لبخند ضروری می باشد. لمینت دارای استحکام بالا می باشد، ظاهر طبیعی دارد و نسبت به لک شدن مقاوم است. به این ترتیب لمینت(فیسینگ دندان) می تواند ظاهر دندان شکسته ، تغییر رنگ داده، و نیز دارای فرسایش و آسیب را اصلاح کند. لمینت معمولاً از پرسلاین ساخته می شود و در واقع می تواند ساختار دندان را با باندینگ یا لمینت کردن آن تقویت کند. لمینت همچنین می تواند به صاف کردن دندان هایی کمک کند که دارای مقداری انحراف یا کجی دندان هستند. لمینت یک جایگزین عالی برای روکش دندان در برخی شرایط خاص اصلاح طرح لبخند است. روش لمینیت دندان یک روش درمانی دارای سطح محافظه کاری بیشتر برای تغییر ظاهر و رنگ دندان می باشد. به این ترتیب لمینت کردن دندان می تواند تغییر رنگ یا هر گونه آسیب وارد شده به دندان را پنهان کند. لمینت برای سال های طولانی دوام و ماندگاری دارد و می تواند بطور مشخص وضعیت لبخند شما را بهبود بخشد.

روش و مراحل


افزایش طول تاج توسط دندانپزشک و تحت بی حسی موضعی انجام می شود(در صورت درخواست بیمار بی حسی موضعی می تواند همراه با داروی آرام بخش باشد). پس از تزریق بی حسی ، بخش بسیار کوچکی از بافت لثه در قسمت انتخاب شده و مشخص شده بریده می شود و لثه شکل داده می شود. هدف از برداشتن بخشی از بافت لثه افزایش طول بخش بیرونی دندان و شکل دادن به لثه ها برای ایجاد تقارن و زیبایی در خط لثه بیمار می باشد. چند روز پس از انجام عمل افزایش طول تاج دندان، بیمار می تواند مانند قبل به فعالیت های روزانه بپردازد و بهبودی کامل نیز بین یک تا دو هفته طول می کشد. تیم درمانی کلینیک دندانپزشکی محتشم پس از انجام عمل با توجه به شرایط هر بیمار در مورد اقدامات و مراقبت های پس از عمل توصیه های لازم  را به بیمار می دهند. بعد از انجام عمل نیز لازم است بیمار برای چند نوبت دیگر به دندانپزشک مراجعه کند.

افزایش طول تاج برای درمان پوسیدگی دندان


ممکن است در هنگام انجام معاینات روتین دندانپزشکی، دندانپزشک متوجه وجود پوسیدگی دندان در زیر لثه ها شود. البته این پوسیدگی قابل رویت نیست و دندانپزشک از روی تغییر رنگ لثه و حالت لثه وجود پوسیدگی دندان در زیر لثه را تشخیص می دهد.  برای ترمیم این پوسیدگی ابتدا باید بافت لثه را کنار زد تا بتوان به محل پوسیدگی دسترسی پیدا کرد. به این منظور ابتدا بافت لثه برداشته می شود و سپس بخشی از بافت استخوانی اطراف دندان  برداشته می شود. پس از آن که بافت استخوانی تراشیده شد و شکل داده شد، بافت لثه نیز در جای مناسب خود بخیه زده میشود. بعد از انجام این عمل و پس از این که محل مورد نظر کاملا بهبود یافت و بخیه ها کشیده شدند، پوسیدگی دندان کاملا قابل دسترس و قابل درمان است. ابتدا محل پوسیدگی تراشیده می شود و سپس با مواد پر کننده ترمیم می شود. در برخی ازموارد که افزایش زیاد تاج دندان نیاز است، باید بخشی از بافت استخوانی برداشته شود . در این حالت بافت لثه کاملا از دندان و از استخون جدا می شود و تا اندازه ای به سمت عقب کشیده می شود که بافت استخوانی آشکار شود، سپس عرض و ارتفاع استخوانی که دندان را در بر گرفته کاهش داده می شود، بعد از آن لثه ها نیز دوباره شکل داده می شوند ( و ارتفاع آن ها نیز کاهش داده می شود) و سپس بخیه زده می شوند.

افزایش طول تاج برای ترمیم شکستگی و ترک دندان


افزایش طول تاج دندان می تواند بخش مهمی از پروسه درمانی برای ترمیم آسیب های دندانی باشد پوسیدگی های بسیار شدید دندانی یا وارد شدن آسیب و ضربه می تواند موجب شکسته شدن یا ترک برداشتن دندان در زیر خط لثه شود. با افزایش طول تاج دندان و آشکار شدن بخش آسیب دیده دندان که زیر لثه ها است، می توان این آسیب ها را درمان کرد. 1

دندان شکسته

2

با افزایش طول تاج قسمت بیشتری از دندان قابل رویت و درمان است.

3 دندان ترمیم شده و روی آن یک روکش چسبانده شده است.

افزایش طول تاج برای زیبایی دندان


افزایش طول تاج همچنین در بسیاری از موارد  برای آماده سازی دندان ها به منظور انجام پروسه های زیبایی دندان و رفع لبخند لثه ای انجام می شود. انجام این عمل خصوصا در مواردی کاربرد دارد که لثه به مقدار زیادی روی دندان ها بالا آمده و موجب شده است که دندان ها با حالتی غیر طبیعی کوتاه به نظر بیایند. این حالت لثه ها و دندان ها همچنین می تواند باعث شود که احتمال ابتلای فرد به بیماری های لثه بیشتر باشد. با برداشتن این بافت اضافی لثه از روی دندان ها علاوه بر کاهش ابتلا به بیماری های لثه، دندان ها حالت زیباتر و طبیعی تری پیدا می کنند و همچنین زیبایی خنده نیز دوچندان می شود.

4 افزایش طول تاح برای زیبایی دندان – قبل از عمل

5 افزایش طول تاج برای زیبایی دندان – بعد از عمل

افزایش طول تاج با لیزر


تغییر شکل لثه ها و افزایش طول تاج دندان با لیزر مزیت های بسیاری در مقایسه با انجام عمل جراحی لثه دارد. انجام این عمل بالیزر بدون درد و خون ریزی است و به داروی بیهوشی بسیار کمتری نیز برای بی حسی بیمار نیاز است و در مواردی نیز نیاز به داروی بی حسی نمی باشد و بدین ترتیب بیمار درد و ناراحتی بسیار کمتری را تجربه می کند.

افزایش طول تاج با لیزر یکی از روش های دندانپزشکی با لیزر است که به منظور زیبایی دندان می تواند برای اصلاح لبخند لثه ای و کوتاه بودن دندان ها انجام شود تا سطح بیشتری از دندان آشکار شود و هنگام خنده لثه ها نمایان نشوند. افزایش طول تاج با لیزر همچنین می تواند برای اصلاح خط لثه و اصلاح لبخند لثه ای که متقارن نیست به کار رود. این عمل می تواند در ترکیب با سایر عمل های زیبایی دندان مانند انجام روکش یا ونیر انجام شود. خنده لثه ای به طرح لبخندی گفته می‌شود که در آن بیشتر از سه یا چهار میلیمتر از لثه در هنگام لبخند زدن نمایان شود.

دو نوع اصلی ارتودنسی که برای صاف کردن دندان ها در افراد استفاده می گردد، عبارتست از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. نوع دیگر، ارتودنسی نامرئی است. همچنین در ادامه به هر سه نوع ارتودنسی و ارتودنسی مخفی که یک نوع از ارتونسی ها می باشد، به بحث آن می پردازیم. فاصله‌گذارها در واقع حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که در بین دندان‌های شما قرار داده می‌شوند تا به آنها فشار آورده و بین دندان‌ها فاصله ایجاد کنند تا در جلسه بعدی بتوان از این فاصله‌ها برای نصب کش‌های ارتودنسی استفاده کرد. در واقع فاصله‌اندازها قبل از آنکه متخصص ارتودنسی کش‌های لاستیکی را به دندان‌های شما ببندد، از بین دندان‌ها برداشته می‌شوند. جنس و شکل فاصله‌اندازها به گونه‌ای طراحی شده است که غذاهای چسبنده، خلال دندان و نخ دندان به آنها گیر نمی‌کند. دندانهای نامرتب را گاهی برخی دندانپزشکان با عناوینی نظیر ارتودنسی سریع یا ارتودنسی دندان با لیزر بوسیله تراش مینای دندانهای بیرون زده و ترمیم کامپوزیت نواحی تورفته به اصطلاح درمان می کنند. از لیزر می‌توان در عمل‌های جراحی متعدد ارتودنسی، به ویژه در درمان‌های بافت‌های نرم استفاده کرد. تا کنون هیچ موردی دال بر عوارض جانبی نامطلوب ارتودنسی دندان با لیزر یا منع استفاده از لیزر در درمان‌های جراحی گزارش نشده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد:

بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

قیمت اصلاح طرح لبخند به عوامل مختلف همچون مقدار درمان مورد نیاز، تجربه دندان‌پزشک و کیفیت مواد استفاده شده برای درمان بستگی دارد. در این شرایط مهم است که به خاطر داشته باشید برای این درمان می‌توان از تکنیک‌های متعدد استفاده کرد و هر چه تکنیک‌های بیشتری برای درمان استفاده شود، هزینه اصلاح طرح لبخند به‌طور مشخص افزایش پیدا خواهد کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس